Za jakie grzechy

Okładka książki Za jakie grzechy India Grey, Kate Hewitt
Okładka książki Za jakie grzechy
India GreyKate Hewitt Wydawnictwo: Harlequin Seria: Córeczki Tatusia literatura obyczajowa, romans
Córeczki Tatusia
Harlequin
2014-04-24
2014-04-24
Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Małgorzata Dobrogojska
bogactwo siostry romans miłość

Okładka książki Spacer po Wenecji Lucy Gordon, India Grey
Spacer po Wenecji Lucy Gordon, India ...
Okładka książki Hiszpańskie oliwki India Grey, Kim Lawrence, Maisey Yates
Hiszpańskie ol... India Grey, Kim Law...

Kupiłam tę książkę razem z czasopismem "Dziecko". Były w pakiecie 2 czasopisma, ta książka i jeszcze coś o gotowaniu - za 6,99 wszystko.
Po prostu smutno jest czytać taki chłam. Schemat taki - mężczyzna kocha i pragnie, ale słowami pomiata lub okazuje obojętność. Może nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że kocha. Ale na końcu oczywiście już nie może i rzuca się w ramiona tej jedynej i zmienia się na kochającego i czułego i tak już na zawsze będzie. Zachowania niespójne, nieuzasadnione, nieprawdziwe w końcu. Jednym słowem - bzdury. Poczułam się oszukana, że aż tak można ściemniać. Bo książki, powieści zawsze znaczyły dla mnie coś szlachetnego, prawdziwego, z wrażliwości i świata oglądania wypływającego. A tu - nic. Jakaś popelina, panie.

1970

Ludzie zamożni i popularni wydają się mieć życie jak z bajki. Nie potrzebują martwić się o to, czy starczy im pieniędzy, aby wyżywić rodzinę. Nie muszą myśleć o tym, iż mogą stracić dach nad głową. Kiedy pragną coś kupić, to idą do sklepu i biorą to, a gdy chcieliby wyglądać lepiej niż dotychczas, to mają odpowiednie środki do tego, aby dopiąć swego. Mogą spełniać swoje marzenia, bo tak naprawdę niewiele ich ogranicza, tak jak dzieje się to w przypadku przeciętnych ludzi. Jednak ich życie jedynie pozornie wydaje się wręcz idealne – nic bardziej mylnego. Znani ludzie nieustannie przebywają na świeczniku, a każdy nieodpowiedni ruch z ich strony, czyli okazanie zwyczajnej ludzkiej słabości, staje się aferą na skalę światową.

"Za jakie grzechy" to książka składająca się z dwóch odrębnych historii, w których występują córki Oscara Balfoura, jednego z najbogatszych ludzi w Anglii. Zoe i Emily to dwie z ośmiu córek miliardera – każda z nich boryka się ze swoimi problemami, gdyż ich życie okazuje się nie być usłane różami.

Zoe po dwudziestu sześciu latach dowiaduje się, że Oscar nie jest jej biologicznym ojcem. Młoda kobieta bardzo przeżywa zaistniałą sytuację i nie może pogodzić się z tym, iż była okłamywana przez tak długi czas. Tabloidy oraz paparazzi nie dają jej żyć, nieustannie dopytując się o jej uczucia związane z poznaniem prawdy. Wszystko pogarsza się, kiedy biologiczny ojciec nie chce nawet znać Zoe. Poczucie zagubienia i wyobcowania potęguje się, kiedy dziewczyna poznaje Maxa – dobrego człowieka, za którym jednak ciągną się wydarzenia z przeszłości, a do tego z dnia na dzień mężczyzna zaczyna tracić wzrok…

Emily to absolwentka Królewskiej Szkoły Baletowej, która będąc najmłodszą córką Balfoura, nie potrafi pogodzić się z wiadomością o posiadaniu przyrodniej siostry. Ze złości na ojca ucieka do Londynu – nieprzyzwyczajona do samodzielności oraz spartańskich warunków, ledwie wiąże koniec z końcem, pałając się różnorodnych prac. Kiedy książę Luis, znany jako podrywacz i imprezowicz, proponuje jej pracę, dziewczyna zgadza się, chociaż nie jest to najłatwiejsza decyzja. Stosunki Emily oraz Luisa zaczynają polepszać się, jednak zachowanie księcia może mieć także drugie dno – mężczyzna, aby objąć tron po umierającym ojcu, musi zreperować swoją reputację. A cóż w tym pomoże, jeśli nie pokazywanie się z dobrą i poważaną dziewczyną?

Historia Zoe uświadamia, że miłość jest silniejsza niż jakiekolwiek ludzkie ułomności. Ciało jest kruche, ale serce i dusza to coś, czego człowiek nie straci. Z tego względu warto patrzeć w głąb innych, a zewnętrzną otoczkę stawiać na dalszym, zdecydowanie mniej znaczącym miejscu. Ponadto, ludzie powinni przestać użalać się nad sobą, ale brać sprawy w swoje ręce i wierzyć tym, którzy szczerze wyznają nam swoją miłość, nawet jeśli uważamy, że nie jesteśmy jej godni. Każdy zasługuje na miłość, jeśli sam potrafi kochać. Natomiast opowieść o Emily pokazuje, że warto walczyć o siebie, nawet jeśli inni już w nas zwątpili. Trzeba cieszyć się życiem, nie zawsze postępując według odgórnie ustalonych zasad – odrobina szaleństwa nie zaszkodzi nikomu, a może jedynie pomóc zarówno nam, jak i innym ludziom.

Książka składa się z dwóch historii, które w zasadzie nie łączą się – czyta się je jak dwie odrębne lektury. Sięgając po tę książkę nie wiedziałam, że jest to już druga część, jednak zapewniam, że nieznajomość pierwszej zupełnie nie przeszkadza w odbiorze tej powieści. Podejrzewam, że "Za żadne skarby" również zawiera oddzielne historie, które można poznawać niezależnie od siebie.

Emily-Lekcje tańca
Zoe-Niezapomniany wernisaż

Emily-Lekcje tańca
Zoe-Niezapomniany wernisaż

Miłość lekiem na całe zło

„(…) nie można zmusić nikogo do miłości.”*

Życie nie zawsze układa się tak, jakbyśmy tego chcieli. Czasem układa się idealnie i każdy dzień jest, jak z bajki, ale bywa też tak, że musimy połknąć gorzką pigułkę przygotowaną przez los i zmagać się ze zdradą osoby, którą brało się za ideał, pogodzić odrzuceniem oraz niepowodzeniami. Trzeba jednak wierzyć, że kiedyś będzie dobrze…

„Zoe”
Dwudziestosześcioletnia Zoe Balfour dowiedziała się nie dawano, że jej biologicznym ojcem nie jest Oscar Balfour, bogaty i sławny mężczyzna posiadający osiem córek, a jakiś mężczyzna z Nowego Jorku. Czuje się nieszczęśliwa i nie może odnaleźć się w zaistniałej sytuacji. Postanawia odnaleźć tego mężczyznę i uporządkować chaos w sobie. Jeszcze nie wie jak bardzo zmieni ją ta jedna podróż.
„Emily”
Kiedy Emily, najmłodsza córka Oskara, dowiaduje się, że ma przyrodnią siostrę przeżywa szok i czuje się oszukana, do tej pory uważała rodzinę za idealną, a małżeństwo rodziców bardzo udane. Nie potrafi wybaczyć ojcu tej zdrady i znika z domu po cichu i praktycznie bez niczego. Od tej pory musi ciężko pracować by móc przeżyć kolejny dzień. Pewnego dnia na drodze kobiety staje mężczyzna, którego wolałaby nie spotkać i proponuje jej posadę nauczycielki baletu. Nie wie jednak, że za tą propozycją kryje się jeszcze coś innego.

Bywają momenty, w których ma się ochotę na coś bardzo lekkiego i nie zmuszającego do myślenia, szczególnie gdy z nieba leje się skwar lub deszcz. U mnie w takich chwilach idealnie sprawiają się romanse z Miry. Seria „Córeczki tatusia” zaciekawiła mnie od początku ukazania się zapowiedzi pierwszej części, ale wyjątkowo przygodę z tym cyklem zaczynam od drugiego tomu. Jakie są moje odczucia względem „Za jakie grzechy”?

Zarówno India Grey, jak i Kate Hewitt piszą lekko i przyjemnie. Co prawda nie odstępują od schematów, ale fabuły obydwóch opowiadań są na tyle ciekawe iż ta schematyczność aż tak bardzo nie przeszkadza. Niemniej da się zauważyć, że momentami niektóre wątki są opisane tak, aby tylko były. Brakuje w nich chociażby odrobiny emocji. Akcja toczy się szybko, wydarzenia łączą się w spójną i logiczną całość, ale odnosiłam wrażenie, że obie panie chciały zmieścić jak najwięcej na określonej liczbie stron i wyglądało to jakby duże fragmenty były powycinane. Ale pomimo tych minusów historie są wciągające, na dodatek Hewitt porusza temat niepełnosprawności, może nie wgłębia się w szczegóły, ale za to skupia się na emocjach osoby tracącej wzrok. Patrząc na całokształt, jest naprawdę dobrze.

Nie poczułam żadnych szczególnych sympatii, czy też antypatii do bohaterów, po prostu sobie są. Tacy zwyczajni, nie wyróżniający się niczym szczególnym, ale zarazem nie są jak marionetki, czują, mają swoje poglądy, posiadają wady oraz zalety. Po prostu zabrakło mi w nich tego czegoś. Najbardziej polubiłam chyba Emily oraz Maxa – mieli w sobie najwięcej iskry.

Pomimo wymienionych mankamentów miło spędziłam z tą pozycją jedno bardzo upalne popołudnie. Zrelaksowałam się przy niej, zapomniałam na chwilę o problemach, a tego właśnie oczekuję po książkach tego typu. Czytało mi się ją płynnie i szybko, bez zbytniego okazywania emocji, ale wczułam się w obie historie i byłam ciekawa, jak sprawy potoczą się dalej. Takie czytadło na jeden raz z przewidywalnym zakończeniem, kiedy nie ma się ochoty na nic trudniejszego, tylko coś lekkiego, niezobowiązującego do intensywnego myślenia, ale posiadającego jakąś wartość.

Jeśli ktoś lubi typowe romanse, to „Za jakie grzechy” w mniejszym lub większym stopniu, na pewno przypadnie mu do gustu. Pokazuje, że nie ma idealnych osób ani rodzin, ale zawsze istnieje coś takiego jak wybaczenie i danie szansy.

*str. 67

Miłość lekiem na całe zło

„(…) nie można zmusić nikogo do miłości.”*

Powieść autorstwa Kate Hewitt i Indi Grey jest podzielona na dwie historie.Historia Zoe i Emily ,które są ze sobą powiązane.
Bohater książki Oscar Balfour jest sławnym bogaczem pochodzący z Anglii mający osiem córek.Całej rodzinie żyję się bardzo dobrze są szanowaną zgodną rodziną uznawani są tzw"celebrytów".Sielskie życie nie trwa długo okazuję się ,że prawdziwym ojcem Zoe niestety nie jest Oscar. 26 letnia Zoe dowiadując się tej ,że całe życie spędziła z rodziną z którą nie jest spokrewniona czuję się nieszczęśliwa nie może odnaleźć swojego miejsca na ziemi.Oscar składa propozycję wyjazdu Zoe do Nowego Yorku by mogła odnaleźć prawdziwego ojca.Zoe nie zdaje sobie sprawy jak ten wyjazd odmieni jej życie ....

Bohaterka drugiej historii to Emily .

Oscar postanawia podzieli się z córkami wiadomością ,że mają przyrodnią siostrę .Dla najmłodszej córki Emily był to ogromny cios od zawsze myślała ,że jej rodzina jest idealna ,a rodzice są zgodnym małżeństwem .Emily ucieka z domu nie może zrozumieć zachowania swojego tatyy.Nie potrafi mu wybaczyć.Emily przyzwyczajona do luksusów po ucieczce musi radzić sobie sama.Emily jako utalentowana baletnica dostaję propozycję pracy nauczycielki baletu...Jak potoczą się dalsze losy Emily czy wybaczy ojcu ?Jak potoczą się jej losy jako nauczycielki baletu.By odkryć dalsze losy musicie sięgnąć właśnie po tą lekturę .

Za jakie grzechy to wciągająca lekka opowieść o tym ,że każda nawet idealna rodzina skrywa jakąś tajemnice...Autorki posługują się lekkim językiem Dzięki czemu powieść po prostu płynnie.
Czytając książkę mi osobiście nie spodobała się postać Zoe ,która w moich odczuciach była zadufaną w sobie egoistką myślącą tylko osobie nie mająca żadnych ambicji ,planów na przyszłość :)
Gorącą polecam tą książkę .

Czytana wcześniej jako małe harlequiny. Fajne babskie poczytadło. Idealne na zmęczony mózg. Chwila wytchnienia po ciężkim dniu. Ja nazywam to "mózgotrzepem", choć przyjemnym do zapoznania się i odprężenia.

• Zbiorowe
  • 366 książek w 366 dni (2016)
  • Posiadam ebooka
  • Romans

Dodaj cytat z książki Za jakie grzechy