Ziołowy zakątek. Kosmetyki, które zrobisz w domu

Okładka książki Ziołowy zakątek. Kosmetyki, które zrobisz w domu Klaudyna Hebda
Okładka książki Ziołowy zakątek. Kosmetyki, które zrobisz w domu
Klaudyna Hebda Wydawnictwo: Nasza Księgarnia poradniki
poradniki
Nasza Księgarnia
2014-06-30
2014-06-30
Zioła kosmetyki porady

Bardzo dobra a mimo wszystko czegoś mi brakuje. Może gdy po książkę sięgnie osoba zupełnie nie doświadczona będzie dla niego ciekawsza ta książka.

Świetna i piszę to bez przesady. Gdyby książek tego typu, tak napisanych i zilustrowanych było więcej - wszyscy byśmy na tym zyskali...

Dla początkujących, dla zaawansowanych - dla każdej/każdego, kto interesuje się naturą i pozyskiwaniem dobra z natury...

Jak książka kucharska, tyle że potraw nie zjemy :) Świetny poradnik jak samemu zrobić naturalne kosmetyki. Przepis za przepisem plus różne ciekawostki. Polecam.

Od tej książki rozpoczęłam na poważnie swoją przygodę z ziołami. Była impulsem do sięgnięcia po inne pozycje i systematycznego poszerzania wiedzy na ten temat. Książka jest pięknie wydana i opatrzona klimatycznymi zdjęciami. Receptury są bardziej i mniej skomplikowane, ale nawet początkujący zielarz znajdzie tu na pewno coś dla siebie. To niesamowita frajda zrobić własny kosmetyk, delikatny i pięknie pachnący. Czegoś takiego nie dostaniesz w żadnym sklepie.
Ja osobiście nie skusiłam się tylko na produkcję mydła, więc rodzina odetchnęła. Można spać spokojnie, nie wylecimy w powietrze ;-)

Moim zdaniem w tej książce można delikatnie odczuć przerost formy nad treścią. Bardzo estetycznie wydana, ale liczyłam, że na tych 319 stronach znajdzie się jednak trochę więcej przepisów i praktycznych porad. Brakowało mi też dokładnych instrukcji, jeśli chodzi o zamienniki przy poszczególnych przepisach i ich ewentualnych proporcjach, a także rozdziału o ph kosmetyków.

Bardzo ładnie wydana książka. Piękne zdjęcia, nie tylko surowców kosmetycznych czy gotowych produktów wykonanych wg przepisów autorki, ale także zdjęć samej autorki. Książka nazwałabym bardzo osobista, jak rozmowa przy ulubionej kawie z najlepszą przyjaciółką. Bardzo pozytywna! Napisana w tym samym stylu, w jakim autorka prowadzi swój blog.

Interesujesz się zielarstwem i ziołolecznictwem? Przeszukujesz półki w drogeriach w poszukiwaniu kosmetyków z jak największą ilością naturalnych składników? Myślałaś kiedyś o stworzeniu własnych? "Ziołowy zakątek. Kosmetyki, które zrobisz w domu" to obowiązkowy podręcznik dla tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z dobrami natury w swoich czterech ścianach.

W 2009 Klaudyna Hebda założyła bloga, na którym do dziś publikuje wskazówki dotyczące życia w zgodzie z naturą oraz przepisy nie tylko na domowe kosmetyki, ale i pyszne posiłki, np. na ciasto z orkiszem, kolendrą i pomarańczą lub rosół z czarnym kardamonem i grzybami mung. "Kosmetyki, które zrobisz w domu" to drugie wydanie książki wzbogacone o dodatkowe, przydatne informacje. Znajdziemy w niej nie tylko przepisy oraz wiedzę teoretyczną, ale także spis zaufanych dostawców składników oraz stron internetowych pomocnych w doborze odpowiednich produktów.

W tej publikacji znajduje się absolutnie wszystko, co początkujący producent domowych kosmetyków może potrzebować. Przede wszystkim Hebda dokładnie opisuje jak przygotować się do samego procesu, w jaki sprzęt wyposażyć swoje miejsce pracy oraz jakie środki ostrożności zachować. Krótko i treściwie analizuje właściwości konkretnych produktów pod względem typów skóry czy włosów, aby czytelnicy mogli stworzyć kosmetyki optymalne dla swoich potrzeb. Co ważne, w publikacji znajdziemy również zrozumiale opisaną teorię - dowiemy się jak powstają mydła, kremy oraz jaką funkcję pełnią poszczególne nuty zapachowe w perfumach.

Oczywiście podręcznik nie opiera się wyłącznie na teorii. Hebda bardzo dokładnie tłumaczy w jaki sposób wykonać dany kosmetyk. Dodatkowym ułatwieniem są umieszczone w książce zdjęcia, które nie tylko pokazują jak powinien wyglądać gotowy produkt lub jak wygląda konkretne zioło, ale przy trudniejszych w wykonaniu przepisach, prezentują krok po kroku, co należy zrobić. Czytelnik nie będzie miał więc problemów, a nawet jeśli takie się zdarzą, autorka już je przewidziała. Wszelkie trudności, jakie mogą wystąpić po drodze i rady do nich Hebda umieściła w ramkach "Coś poszło nie tak!".

Jakie przepisy znajdziemy w publikacji? Z pomocą "Ziołowego Zakątka" będziemy w stanie samodzielnie wykonać niemal każdy kosmetyk. Maceraty, kremy, mydła, perfumy, pomadki, maseczki, produkty do pielęgnacji włosów, odstraszacz na komary, olejki do masażu czy domowa pasta do depilacji - każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Dodatkowych atutów jest w książce kilka. Przede wszystkim autorka zamieściła wiele przydatnych informacji na temat konkretnego działania poszczególnych ziół, glinek czy olejów, a ich działanie dopasowała do poszczególnych typów skóry. Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie muszą obawiać się o zdrowie swoje i swoich pociech - przy substancjach, które mogą być szkodliwe autorka zamieściła ramkę z ostrzeżeniem. Ponadto w książce znajdziemy bogatą bibliografię, aby zaspokoić ciekawość i poszukiwać coraz to nowych rozwiązań kosmetycznych.

Podsumowując, mimo że bardzo chciałam znaleźć jakiś słaby punkt tej książki to go nie znalazłam. To zdecydowanie podręcznik idealny, stanowiący doskonałe źródło wiedzy i inspiracji. Warto ją mieć na swojej półce. Polecam!

[i]Więcej moich recenzji na:
zaczytana28.wordpress.com/[/i]

W 2009 Klaudyna...

Spośród książek napisanych przez blogerki urodowe, ta zdecydowanie wyróżnia się na plus. Mnóstwo szczegółowych informacji i praktycznych wskazówek dla mniej i bardziej zaawansowanych. Opisy poszczególnych składników i ich pozyskiwania, technik wytwarzania kosmetyków i metod pielęgnacji. Dopracowane przepisy, każdy z charakterystyką otrzymanego produktu, poziomem trudności i czasem przygotowania. Pięknie wydana (na szczęście forma nie góruje nad treścią) i zręcznie napisana, co w przypadku podobnej tematyki szczególnie rzadkie. Całość uzupełniają refleksje autorki na temat jej pasji i podejścia do życia, nienachalnie wpisujące książkę w nurt slow life. Zabrakło mi nieco informacji o komedogenności i alergiczności co poniektórych składników, może wynika to ze stosunkowo mało problemowej cery autorki. Nie przekonały mnie też rozdziały o glinkach i pielęgnacji włosów, ale nie zmienia to tego, iż książka Klaudyny Hebdy nie ma póki co moim zdaniem na rynku polskim godnej konkurencji.

Wspaniała, wybitna. Pierwsza nowoczesna pozycja pokazująca, że robienie kosmetyków, maści mazideł, to żadna czarna magia. Brawo!!

• Poradniki
  • Do kupienia
  • Kosmetologia

Dodaj cytat z książki Ziołowy zakątek. Kosmetyki, które zrobisz w domu