Cyfrowa Biblioteka Fantastyczna – audiobooki, koncerty i warsztaty ze znakiem jakości Pyrkonu

LubimyCzytać
07.12.2020

Zaczęło się od audiobooków z dziewięcioma opowiadaniami nieco już zapomnianego mistrza polskiej literatury grozy, Stefana Grabińskiego. Zainteresowanie, jakimi cieszą się udźwiękowione wersje opowiadań skłoniły organizatorów Festiwalu Fantastyki Pyrkon do stworzenia Cyfrowej Bilbioteki Fantastycznej. Patronat medialny nad nią objął serwis lubimyczytać.pl.

Cyfrowa Biblioteka Fantastyczna – audiobooki, koncerty i warsztaty ze znakiem jakości Pyrkonu
Reklama

Słuchowiska na podstawie utworów Stefana Grabińskiego

Przyczynkiem do utworzenia Biblioteki było oczywiście przełożenie tegorocznej edycji Pyrkonu. Pustkę po największym polskim konwencie organizatorzy postanowili zapełnić tworząc nowe inicjatywy: wydarzenia, spotkania online, a także internetową składnicę wiedzy, z której wszyscy miłośnicy fantastyki będą mogli korzystać. Wiedzy, gdyż Cyfrowa Biblioteka Fantastyczna to nie tylko literatura! Oprócz już istniejących słuchowisk na podstawie dzieł Stefana Grabińskiego, a także i tych, które w niedalekiej przyszłości zostaną do biblioteki dodane, pyrkonowa biblioteka to również warsztaty, prelekcje i koncerty. Jej finansowanie zapewnił publiczny program grantowy „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury; wszystkie dostępne w niej materiały są na otwartej licencji i dostępne bezpłatnie.

Biblioteka cieszy się niemałą popularnością. Odwiedzający najbardziej chwalą sobie superprodukcje Grabińskiego. To daje nam motywację do dalszych działań na tym polu. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, w 2021 roku Bibliotekę zasilą materiały związane z twórczością Stanisława Lema - mówi nam Jakub Orłowski,  jeden z pomysłodawców inicjatywy.

Prelekcje i warsztaty z cyberpunkowej charakteryzacji

Warsztaty to część biblioteki, do której pyrkonowicze z pewnością będą zaglądali. Dostępne są już cztery odcinki warsztatów literackich, w których o pisarskim rzemiośle opowiadają Kazimierz Kyrcz i Michał Walczak. Jak zauważył Jakub Orłowski, warsztaty prowadzone przez Kyrcza i Walczaka przydadzą się nie tylko tym, którzy są zainteresowani treściami opartymi o fantastyczne światy; skorzystają z nich wszyscy, którzy tworzą lub dopiero chcą tworzyć w pisarskim rzemiośle. Kyrcz jest autorem powieściowej serii „Kuba Szpikulec”, a jego twórczość znają czytelnicy licznych antologii („15 blizn”, „Księga strachu”, „13 ran”). Walczak to anglista, muzyk i tekściarz, członek grupy filmowej Attic Film Production. Jako pisarz debiutował w 2014 roku na portalu Niedobre Literki, na którym opublikował kilka opowiadań. Z Kyrczem współpracował chociażby przy antologii „Maszyna – Antologia Horroru Industrialnego”.

Równie ciekawe są przygotowane wraz z Teatrem Wielkim w Poznaniu warsztaty charakteryzacji. W czteroodcinkowej serii Darek Kubiak, ekspert charakteryzacji, mistrz wizażu i kierownik działu charakteryzacji w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, opowiada jak przygotować fenomenalną charakteryzację. To prawdziwa gratka dla wszystkich cosplayerów, tak licznie obecnych na Pyrkonach. Kubiak pokazuje, jak profesjonalnie przygotować charakteryzację cyberpunkową, kojarzącą się z nadchodzącą grą Cyberpunk 2077.

Reklama

Cyfrowa Biblioteka Fantastyczna to również wcześniej niepublikowane nagrania pyrkonowych prelekcji. O procesie powstawaniu filmu animowanego na przykładzie bijącej rekordy popularności serii „Miraculum: Biedronka i Czarny Kot” opowiadają jego twórcy, Thomas Astruc i Wilfred Pain, za to tematykę gatunkowego kina niezależnego poruszyli twórcy filmów „Division End” i „Pół Wieku Poezji Później”. Na prelekcje dotyczące swojej wizji Rosji zaprasza Michał Gołkowski: dostępne są już filmy opowiadające o wymyślonym przez niego technologicznym mieście przyszłości Neosybirsku (który jest miejscem jego akcji powieści z cyklu „Sybirpunk”), a także tłumaczące jak historia Rosja wpływa na jego autorską, futurologiczną wizję. 

Cyfrowa Biblioteka Fantastyczna cały czas się rozwija. Dodawane do niej są nowe treści, nagrania, audiobooki, które możecie oglądać online lub pobrać i odtworzyć bez dostępu do internetu. O tym skąd wziął się pomysł na bibliotekę i jakie są plany jej rozwoju w przyszłości opowiedział nam Jakub Orłowski, Brand Manager Festiwalu Fantastyki Pyrkon.

Reklama

komentarze [2]

Sortuj:
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas 07.12.2020 22:10
Czytelnik

Ja na luty sobie szykuje Gladiatorzy.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 03.12.2020 15:09
Czytelnik

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd