Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/649/wyzszy-vat-na-ebooki-niezgodny-z-konstytucja

Wyższy VAT na ebooki niezgodny z konstytucją?

  wartościowy tekst

Jak donosi Wprost24, zastosowanie podstawowej 23 proc. stawki VAT na elektroniczne książki, przy stosowaniu 5 proc. na wydawnictwa tradycyjne, może być niezgodne z konstytucją i zasadami unijnymi - wskazał Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do resortu finansów.

Różnica VATu budzi wątpliwości pod względem konstytucyjnej gwarancji równości oraz wolności dostępu do dóbr kultury - wskazała rzecznik Irena Lipowicz. Dodatkowo, taka sytuacja może szkodzić rozwojowi czytelnictwa oraz zmniejszać konkurencyjność polskich wydawców.

Oprócz możliwego łamania konstytucji RP, wyższy VAT na ebooki narusza unijną tzw. zasadę neutralności fiskalnej, zgodnie z którą na terytorium każdego państwa członkowskiego podobne towary i usługi powinny podlegać takiemu samemu obciążeniu podatkowemu.

Więcej na www.wprost.pl


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 3  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2043
LubimyCzytać
19-03-2012 11:33
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 286
Hubert
19-03-2012 22:35
Kwestia tyczy się tego, że niektóre środowiska krytycznie odnoszące się do idei ebooków lobbują w UE skutecznie za tym, że ebook to nie książka, tylko usługa (udostępnienie możliwości przeczytania) czy jakoś podobnie, choć równie kuriozalnie brzmiący twór, a na usługi VAT jest standardowy. eMeF cały czas odrzuca zarówno zapytania obywatelskie jak i poselskie, więc to pewnie też odrzuci,... Kwestia tyczy się tego, że niektóre środowiska krytycznie odnoszące się do idei ebooków lobbują w UE skutecznie za tym, że ebook to nie książka, tylko usługa (udostępnienie możliwości przeczytania) czy jakoś podobnie, choć równie kuriozalnie brzmiący twór, a na usługi VAT jest standardowy. eMeF cały czas odrzuca zarówno zapytania obywatelskie jak i poselskie, więc to pewnie też odrzuci, kwitując, że nie może stanowić prawa sprzecznego z unijnym. Jednak z drugiej strony we Francji i chyba Luksemburgu wprowadzono już obniżoną stawkę na ebooki, więc trzeba tam spoglądać, jak sytuacja będzie się rozwijać.
pokaż więcej
książek: 518
bookowina
19-03-2012 23:15
lobbing górą...
Chociaż też mi się wydaje, że wkrótce doczekamy się niższego vatu na ebooki. Zgodnie z tą konstytucją, to powinniśmy dostawać książki za darmo, żeby mieć powszechny dostęp do dóbr kultury :).
To mi się podoba :)
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Buntowniczka z pustyni

Zachęcona pozytywnymi opiniami na temat tej książki, postanowiłam wreszcie po nią sięgnąć. Niestety tego spotkania nie wspominam najlepiej. Zbyt dużo...

zgłoś błąd zgłoś błąd