Kim będziesz, gdy dorośniesz?

sweeciak sweeciak
31.08.2021
Okładka książki Feluś i Gucio poznają zawody Katarzyna Kozłowska, Marianna Schoett

Czy pamiętacie, jak w dzieciństwie marzyliście o zostaniu astronautą, baletnicą czy strażakiem? Może wasz pokój zamieniał się w gabinet lekarski, a wy leczyliście wszystkie misie i lalki? A może piaskownica była wielką kuchnią, w której gotowaliście najsmaczniejsze potrawy? Dziecięca fantazja ma to do siebie, że pozwala być każdym i robić wszystko. Tak więc gdy pojawią się pytania o to „kto to” i „co robi” to warto troszkę o nią zadbać i pomóc w rozszerzeniu tego dziecięcego świata zabaw w zawody. Jeśli więc stoicie przed takim zadaniem, to nieodzownym pomocnikiem może się okazać książka Katarzyny Kozłowskiej „Feluś i Gucio poznają zawody”.

„Feluś i Gucio poznają zawody” to już czwarta część przygód sympatycznego duetu. Felusia, ciekawskiego przedszkolaka i jego uroczego misia Gucia. Po pójściu do przedszkola, nauce dobrego zachowania i poznaniu emocji, przyszła pora, aby nasi bohaterowie odkryli trochę świata dorosłych i poznali zawody. Tak o to, razem z nimi odbędziemy podróż po 18 różnych profesjach. Dowiemy się, kto opiekuje się zwierzętami, gdy chorują, kto sprawia, że nasze włosy ładnie wyglądają i kim jest paleontolog. Odwiedzimy dziadka koleżanki, który jest ogrodnikiem, mama Gucia zabierze nas do biblioteki, a przedszkole odwiedzą prawdziwi aktorzy.

Każdemu zawodowi poświęcona jest para stron. Znajdziemy to sympatyczne ilustracje autorstwa Marianny Schoett. Ich pastelowe barwy i wesoła kreska sprawiają, że książkę przyjemnie się ogląda zagłębiając się w świat Felusia i Gucia. Przy każdym zawodzie znajduje się krótka historyjka, opisująca w prosty sposób daną profesję. Zdania dostosowane do wieku małego słuchacza nie tylko przedstawiają najważniejsze cechy danego zawodu, ale uwypuklają potrzebne do wykonywania jego predyspozycje. Zachęcają także do zabawy i jeszcze lepszego poznawania danej profesji. Nie mogło zabraknąć zadania dla Gucia, w którym oczywiście potrzebna jest pomoc nikogo innego jak małego czytelnika.

Katarzyna Kozłowska w swojej książce poruszyła temat tego „kim będę?”, pytania, które słyszymy od najmłodszych lat i na które bardzo ciężko odpowiedzieć. Bo czy taki mały człowieczek wie, czego chce? Autorka na pierwszych stronach przekazuje nam, rodzicom rady o tym, jak poruszać ten temat przyszłości i zawodu. Jak pomagać odkrywać dziecku mocne strony, jak pobudzać zainteresowania i zachęcać do odkrywania świata. Owa pozycja to idealna zachęta do rozmowy z dzieckiem o tym, co lubi robić i co chciałoby robić. Do lepszego poznania go i budowania jego wartości, zachęcania do rozprostowania skrzydeł i tego, że może być każdym i robić wszystko.

„Feluś i Gucio poznają zawody” to książka, która zachęca dzieci do aktywności, do poznawania zawodów i zabawy. Do odkrywania tego, co sprawia im przyjemność i w czym czują się dobrze. To pozycja, którą powinna znaleźć się w biblioteczce każdego przedszkolaka, bo czy nie przyjemnie jest odkrywać świat w towarzystwie dwójki przyjaciół?

Agnieszka Zwolska-Szydłowska