Ahoj, skarpetko!

KenGoKang KenGoKang
28.04.2019

Chyba każdemu z nas zdarzyło się dumać nad tym, gdzie chowają się pojedyncze skarpetki i czemu tak wiele z nich pozostaje bez pary. Nad tym ważkim problemem pochyliła się Justyna Bednarek, starając się rozwikłać nurtujący wszystkich dylemat. Cóż z tego wynikło? Otóż okazało się, iż pod pralką znajduje się dziura, przez którą żądne wrażeń skarpetki uciekają w świat. Już pierwszy tom przepełnionych absurdalnym humorem opowieści zjednał sobie wielu czytelników. Małe skarpetki służyły bezdomnym królom, pocieszały dzieci w szpitalach czy przygarniały osierocone myszki, kradnąc serce młodszych i starszych odbiorców.

„Banda czarnej frotté. Skarpetki powracają!” to już trzecia odsłona przygód skarpetkowej ekipy. Tym razem czarna skarpetka frotté, nie chcąc wylądować w koszu na śmieci, ucieka przez dziurę pod pralką i trafia na statek piratów. W dalszej części spotka okrutnego mściciela, Bladego Niko, Malinową z Truskawką, detektywa Pinkertona i wiele innych niesamowitych postaci. Razem przeżyją mnóstwo przygód, takich jak ucieczka przed rekinem Remigiuszem czy spotkanie z królową Etiopii Kasjopeją.

Skarpetki w zabawny sposób przemycają sporo nauki cennej nie tylko dla najmłodszych, lecz również i dla dorosłych. Gdy nasi mali bohaterowie trafiają na wyspę smartfonów, te stwierdzają: „Jesteśmy strażnikami straconego czasu i straconych okazji”. I dodają, że mają specjalne aplikacje pozwalające „zapisać sytuacje, których nasi właściciele nie wykorzystali, bo gapili się w ekran telefonu”.

Starsi odbiorcy odnajdą sporo nawiązań do innych dzieł literackich, takich jak okrzyk „skarpetka za wór skarpet, wór za skarpetę”, będący jawnym odniesieniem do zawołania trzech muszkieterów „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Smaczków i motywów obecnych w popkulturze znajdziemy oczywiście o wiele więcej. Nie przeszkodzą one jednak w zrozumieniu całości młodszym czytelnikom, którzy z dużym zaangażowaniem będą śledzić niezwykłe przygody małych bohaterów. Otrzymają przy tym cenną lekcję, jak wielką rolę w życiu odgrywa przyjaźń oraz dlaczego tak istotne jest podążanie własną ścieżką i bycie w zgodzie z samym sobą.

Ozdobą tej barwnej publikacji są ilustracje Daniela de Latoura, który nadał głównym bohaterom sympatyczne, rozpoznawalne fizjonomie. Dzięki jego talentowi lektura „Bandy czarnej frotté” będzie jeszcze większą przyjemnością. Jedyny szkopuł to fakt, iż przygody skarpetek są tak wciągające, że rodzice mogą podkradać książkę dzieciom, żeby w samotności i ciszy oddać się lekturze.

Ewa Szymczak