Miłość na kartach komiksu. Zrecenzuj „Heartstopper”

LubimyCzytać LubimyCzytać
10.09.2021

Patronat lubimyczytać.pl„Heartstopper” otwiera drzwi ku normalności. Seria komiksów wydawnictwa Jaguar o pierwszych doświadczeniach młodzieży jest głosem, który rozbrzmiewa w świecie przesądów i udowadnia, że wartością nadrzędną w związku jest szczęście, a nie płeć. W naszym obszarze kulturowym ten głos jest ważny i potrzebny. Za kilka dni premiera pierwszego tomu historii o szkolnej miłości chłopaków.

Miłość na kartach komiksu. Zrecenzuj „Heartstopper”

Heartstopper komiksLGBT+ jest na pierwszej linii frontu wojny kulturowej. To obecnie jeden z najważniejszych tematów debaty publicznej. Podejmują go politycy, ludzie sztuki, ludzie doświadczający wykluczenia. W ogniu dyskusji kształtują się społeczne poglądy na temat ludzkiej wolności w kwestii wyboru takiej, a nie innej formy intymności z drugim człowiekiem. Proces oswajania tej problematyki trwa od wielu lat i jest obciążony z jednej strony myśleniem ideologicznym, z drugiej zaś pseudofaktami niepopartymi wiedzą na temat seksualności człowieka. To, co najbardziej odbija się na psychice młodzieży i szkodzi takim osobom jak bohaterowie komiksu, jest ostracyzm, izolacja środowiskowa, hejt, wskazywanie na niepełnowartościowość. Związki jednopłciowe nie są bowiem uznawane prawnie i społecznie. Wskazane jest, aby w oświeconym kraju wyciągać na światło dzienne konflikty i przywracać rangę normalności. Dotąd problematyka trzymana była w gettach branżowych publikacji, teraz wchodzi do mainstreamu i jest to mocne otwarcie. Ideologicznie w krajach totalitarnych temat homoseksualizmu łączy się z dewiacjami, w nowoczesnych i liberalnych nie wyklucza się ludzi ze względu na ich wybory partnerów. Na Netflixie znajdziemy półkę z filmami poświęconymi tematyce LGBT+, okazuje się, że świat jest gotowy na przyjęcie tego, co było dotąd ukryte i wywoływało agresję samą swoją odmiennością.

Tak o komiksie „Heartstopper” mówi Szymon Holcman, jeden z najwybitniejszych w Polsce znawców powieści graficznych, założyciel oficyny „Kultura gniewu”:

Można powiedzieć, że „Heartstopper” to klasyczny „hajskulowy” romans poprowadzony wedle sprawdzonych prawideł gatunku – on i ona z zupełnie innych światów, o odmiennym statusie w szkolnej hierarchii, teoretycznie nic nie może ich łączyć. Schemat znany doskonale z rozlicznych książek, komiksów i filmów (do których mam wielką słabość!), gdzie takie historie doprawione odpowiednią ilością humoru, fabularnych twistów i wzruszeń sprawdzają się od lat. Nie inaczej jest tutaj, z tym, że zamiast „on i ona” mamy „on i on”! Temat homoseksualnych licealnych związków stał się w ostatnich latach niezwykle popularny, szczególnie w komiksach. Lubi opowiadać o nim Mariko Tamaki, scenarzystka znakomitych „Skin” i „Laura Dean Keeps Breaking Up With Me”, a już z niezwykłą częstotliwością pojawia się on w mangach. „Rozmyty zmierzch”, „Jesteś moim latem”, „Historia o miłości”, czy „Usłyszeć ciepło słońca” to tylko kilka japońskich serii traktujących o miłości nastoletnich chłopaków.

Tłumaczeniem serii wydawnictwa Jaguar zajęła się Natalia Mętrak-Ruda. Polscy czytelnicy wkroczą więc w tę historię dzięki jej przekładowi. Tak mówi o swojej pracy:

Czy trudno tłumaczy się dialogi komiksowe, które dotyczą emocji?

Natalia Mętrak-Ruda: Forma komiksowa jest z natury bardzo zwięzła, zwięzły jest też język angielski – stąd konieczność znajdowania słów celnych i precyzyjnych. W Heartstopperze sporo dzieje się „między słowami”, w niedopowiedzeniach, urywkach zdań – oddanie tego stanu zawieszenia i niepewności było pewnym wyzwaniem.  

Czy tekst w komisie jest równie ważny jak ikonografia? W przypadku jakich gatunków komiksowych słowo ma równie istotne znaczenie jak ilustracja?

Nie jestem specjalistką od komiksu, więc to nie jest pytanie do mnie – zawsze, kiedy miałam z tym medium do czynienia, wydawało mi się, że ważna jest synergia między tymi dwoma elementami, trochę jak w piosence, gdzie też chodzi o współgranie melodii i tekstu. 

Jakie, Pani zdaniem, jest miejsce komiksu „Heartstopper” w przestrzeni współczesnego dialogu o tożsamości seksualnej i ważnej w tym zakresie wolności? 

Najważniejsze wydaje mi się, że to jest historia pozytywna i pełna ciepła, że kiedy kończy się ją czytać, ma się poczucie, że tak powinien wyglądać świat: to jest po prostu historia o miłości. Mam nadzieję, że także w Polsce, gdzie dzieciakom LGBT+ jest wyjątkowo ciężko, odnajdą w niej one pocieszenie, a może nawet siebie samych.

Komiks już czytali:

Nie zdziwcie się, jeśli serce zabije Wam mocniej. Jak się okazuje, można się zakochać nie tylko w człowieku, ale i w książce.

– Przemek Staroń, autor książki ,,Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem"

Uwielbiam zabawną i uroczą kreskę Alice Oseman, której udało się stworzyć niesamowicie sympatyczne postacie. Potrzebujemy więcej takich historii o młodych osobach LGBT+, które po prostu żyją i zmagają się z realistycznymi, ale możliwymi do pokonania problemami.

– Maja Heban, Noizz.pl

Alice Oseman oddaje społeczności LGBT+ należytą podmiotowość. Lektura obowiązkowa dla tych, którzy temat osób nieheteronormatywnych traktują poważniej niż twórcy politycznych frazesów.           

– Gazeta Kongresy     

Prosta, a zarazem chwytająca za serce historia o przyjaźni, miłości i akceptacji, która sprawi, że pokochacie Nicka i Charliego tak mocno jak ja.

– Magdalena Miękińska, Get Booky

Gdy młodzi czytelnicy sięgną po pierwszy tom opowieści na pewno polubią bohaterów. Ta historia dotyczy miłości chłopaków i jak się okazuje jest tak uniwersalna jak uniwersalna jest miłość od początku świata.

Jak zostać recenzentem książki?

Dla użytkowników serwisu lubimyczytać.pl mamy do rozdania 20 egzemplarzy powieści graficznej „Heartstopper”.

Wystarczy przesłać link do dowolnej recenzji, którą umieściliście w serwisie lubimyczytać.pl, na adres: aleksandra.sekowska@wydawnictwo-jaguar.pl (w tytule maila wpisując: Recenzja „Heartstopper”).

Macie czas do 15 września.

Z nadesłanych zgłoszeń wybierzemy dwadzieścia osób. Recenzenci zostaną o tym poinformowani do 21 września. Książki zostaną wysłane po przesłaniu danych adresowych przez laureatów.

Będziemy wdzięczni za umieszczenie Waszych opinii o książce w serwisie.

Życzymy szczęścia i liczymy na Wasze wsparcie!

Przeczytaj fragment powieści graficznej „Heartstopper”

Heartstopper

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Komiks jest już do kupienia w księgarniach online.

Artykuł sponsorowany


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
andeś 03.10.2021 19:49
Czytelniczka

Jakim cudem to przegapiłam ._.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Morswinka 14.09.2021 17:59
Czytelnik

To ma byc recenzja Heartstopper czy dowolnej ksiazki?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
lazofiaczyta 11.09.2021 10:34
Czytelniczka

Z twórczością Alice Oseman miałam już do czynienia i wspominam bardzo dobrze. ,,Heartstopper" od dawna mam na długiej liście do przeczytania dlatego zgłoszenie wysłałam błyskawicznie. Plułabym sobie w brodę jakbym tego nie zrobiła. Byłoby super gdyby mi się udało. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mika 10.09.2021 13:35
Czytelniczka

E-mail wysłany. Może się uda dostać, gdyż sama powieść mnie ciekawi ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 10.09.2021 13:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post