Miłość w pięciu smakach

Okładka książki Miłość w pięciu smakach Ann Mah
Okładka książki Miłość w pięciu smakach
Ann Mah Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura piękna
Kitchen Chinese
Nasza Księgarnia
2011-03-09
2011-03-09
978-83-10-11917-9
Joanna Bogunia, Dawid Juraszek
Amerykanie chińskiego pochodzenia Ann Mah

Książka nie wywarła na mnie takiego wrażenia, jakie oczekiwalam. No może poza tym, że byłam wiecznie głodna czytając o potrawach. Jednak historia Chin oraz bohaterki nie wciągnęła mnie do końca.
Jest to przyjemna lektura na popołudnie, aczkolwiek jak dla mnie nic więcej.

Jest to przyjemna lektura na popołudnie, aczkolwiek jak dla mnie nic więcej.

Amerykanka chińskiego pochodzenia, bardziej z przypadku niż z wyboru, wyjeżdża do Chin, gdzie kilka lat wcześniej przeprowadziła się jej siostra. Zaczyna pracę w niszowym czasopiśmie, w którym prowadzi rubrykę kulinarną, a konkretnie pisze recenzje dań podawanych w różnych lokalach gastronomicznych. Wspólnie spędzony czas z siostrą staje się pretekstem do wyjaśnienia niedomówień i tajemnic z dzieciństwa i lat młodzieńczych.
Powieść czyta się bardzo szybko. Nie jest ona wybitna, ale nie powoduje też odruchu pt:."Wyrzucę i nie wrócę".

Powieść o Amerykance chińskiego pochodzenia, która postanawia przeprowadzić się do Pekinu, ponieważ trudności zawodowe i miłosne w Nowym Jorku stają się nie do zniesienia.
Każdy rozdział książki poprzedzony jest encyklopedyczną wzmianką o kuchni różnych regionów Chin, którą bohaterka poznaje, odwiedzając pekińskie restauracje jako krytyk kulinarny oraz w sytuacjach towarzyskich. Bardzo podobało mi się to, jak wiele można się dowiedzieć o Chinach (nie tylko o kuchni, także o kulturze, trochę o polityce, o budowaniu relacji),te informacje były bardzo zręcznie wplecione w fabułę, bez sztucznego przeładowania nadmiarem przemyśleń autorki.
To największa zaleta tej powieści, bo jeśli chodzi o samą akcję, to mam mieszane odczucia. Najciekawsze w historii Isabelle były dla mnie wątki zawodowe oraz relacje z siostrą, a nie one były tu najważniejsze. Głównym wątkiem jest życie miłosne bohaterki (co w polskim wydaniu widać już po tytule),a to akurat było według mnie najmniej logiczne, najbardziej przewidywalne i mało wciągające.
Książka napisana jest nieźle, zwłaszcza jak na debiut. Opisy chińskiej kuchni i zwyczajów, a także relacje w rodzinie bohaterki sprawiają, że pomimo iż jest to typowa książka obyczajowa, nie nudzi schematycznością. Autorka postarała się, żeby główny wątek miłosny miał odpowiednią, nie tylko pretekstową, oprawę.

Książka ma idealne połączenie powieści odrobinę miłosnej ale głównie obyczajowej z swoistym smakiem powieści poznawczej, mianowicie chodzi mi tu o Chiny, jest to niezwykłe o tyle że gdy sięgamy po przepis z kuchni chińskiej zawsze znajdujemy coś co wszystkim z Chinami się kojarzy. W tej książce zaś poznajemy typowe do bólu dla tego kraju dania i jest ich całe mnóstwo ale to tylko przykład, poznajemy chińską obyczajowość, styl życia i wiele innych.

Chiny widziane okiem Amerykanki chińskiego pochodzenia. Ciekawe.

Chiny widziane okiem Amerykanki chińskiego pochodzenia. Ciekawe.

2041

Książka o jedzeniu i ja - beztalencie kulinarne. To zwyczajnie nie mogło się udać!

oj tam, jak na czytadło może być. Chyba lepsze niż Coelho :)

oj tam, jak na czytadło może być. Chyba lepsze niż Coelho :)

Szczerze mówiąc było wiele fragmentów, które pomijałam. Historia nie wciągnęła mnie tak, jak na to liczyłam.

Do przeczytania dla rozrywki. Dużo nie wniosła oprócz, w moim odczuciu, wyidealizowanego obrazu Chin i informacji na temat jedzenia.

Polecam przeczytać przed lub po przyjeżdzie z Chin.

Polecam przeczytać przed lub po przyjeżdzie z Chin.

• 2011
  • Przeczytane w 2013

Dodaj cytat z książki Miłość w pięciu smakach