O boćku, który bał się wróbli

Okładka książki O boćku, który bał się wróbli Alicja Podgrodzka
Okładka książki O boćku, który bał się wróbli
Alicja Podgrodzka Wydawnictwo: Jedność literatura dziecięca
32 str. 32 min.
literatura dziecięca
Jedność
2020-05-01
2020-05-01
32 min.
bajki dzieci

Okładka książki Opowieści przy ognisku - Antologia Samowydawców. Tom3 Robert Batory, Sylwia Gudyka, Agata Kasiak, Paweł Kolarzyk, Stefan Król, Mariusz Łapiński, Radosław Lewandowski, Tomek Miłowicki, Alicja Podgrodzka, Izabela Redesiuk, Michał Wójcik, Andrzej Zarębski
Opowieści przy... Robert Batory, Sylw...
Okładka książki Dodatek dla najmłodszych "Daję słówko" nr 1 Izabella Agaczewska, Ewa Bryniarska, Mateusz Kasprzyk, Aleksandra Kmicińska, Monika Litwinow, Ewa Mroczkowska, Alicja Podgrodzka, Mateusz Rogalski, Mikołaj Rogalski, Agnieszka Żarecka
Dodatek dla na... Izabella Agaczewska...
Okładka książki Własna ścieżka - Antologia Samowydawców. Tom 1 Izabella Agaczewska, Adrianna Biełowiec, Maks Dieter, D. B. Foryś, Kamila Goszczyńska, Agata Kasiak, Paweł Kolarzyk, Janusz Muzyczyszyn, Irena Omegard, Franciszek Piątkowski, Alicja Podgrodzka, Izabela Redesiuk, Mateusz Rogalski, Karolina Salwowska, Michał Wójcik, Kamil Zinczuk
Własna ścieżka... Izabella Agaczewska...

#cześć #bajkomaniacy!
Gwiazdą jednej z naszych ostatnich wieczornych sesji czytelniczych, które Zdrowo BooKKnięta Sandra praktykuje ze swoimi pociechami właściwie od czasów brzuszkowych, była bajka Alicja Podgrodzka / pisarka „O boćku, który bał się wróbli”.
Ta książka niestety nie mogła nabrać mocy urzędowej, a właściwie półeczkowej na stosiku hańby, bo już po wypakowaniu jej z paczuchy, którą nasza blogerka otrzymała za sprawą autorki z Wydawnictwo Jedność , wolumin został przejęty przez zwierzo- i bajkolubną Franię z zastrzeżeniem konieczności przeczytania jego zawartości do poduchy.
Alicja Podgrodzka przenosi czytelników na #wieś, gdzie w malowniczych okolicznościach przyrody, poznajemy Klemensa. Ten bocian w dzieciństwie (albo w „pisklęctwie” jak to mówi nasza mini- recenzentka😉) , pozostawiony na chwilę w gnieździe bez opieki rodziców, zniechęcił się do wróbli. Jego antypatia do tych braci mniejszych była tak silna, że biedak nabawił się … WRÓBLOFOBII. W związku z tym, kiedy dorósł, postanowił, że wybuduje swoje gniazdo z dala od wszelkich zabudowań, aby nie mieć nic do czynienia z tymi małymi ptaszkami. Czy bociek kiedykolwiek będzie w stanie pokonać swój lęk? Czy Klemens zdoła założyć rodzinę, skoro unika kontaktów ze stadem w obawie przed wróblami? Czy te małe kasztanowato- popielate ptaszki faktycznie są takie straszne?
Alicja Podgrodzka oddała w ręce najmłodszych czytelników piękną i pełną życiowej mądrości opowieść. Nie chodzi w niej o zaznajomienie dziecka z przyrodą, życiem na wsi, tylko o pracę nad własnymi słabościami i paraliżującym lękiem. Dzięki Klemensowi, mały czytelnik dowiaduje się, że tylko nieustanna praca nad sobą pozwala osiągnąć wyznaczony cel, nawet wtedy, gdy poprzeczka postawiona jest bardzo wysoko.
Autorka wprawnie posługuje się piórem. Pisząc #bajkaterapeutyczna, opartą na własnych doświadczeniach, nie owija w bawełnę. Nie tworzy cukierkowego świata w kolorach różu. Słowem maluje obraz, wykorzystując całą paletę barw, także odcienie czerni i szarości.
#Małyczytelnik nie jest więc chowany pod kloszem, poznaje świat taki jakim naprawdę jest i musi go przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza 🤷‍♂️
Poza kwestią radzenia sobie z własnymi lękami, #Autorka omawia także relacje między rodzicami a dziećmi, relacje między partnerami, akceptację mimo różnic czy pewnych niedociągnięć. W końcu nie ma ideałów, ale warto nad sobą pracować, by się do niego zbliżyć..
Na sam koniec chciałybyśmy podkreślić, że swoistą wisienką na tym literackim torcie są przepiękne (jakby namalowane akwarelą) ilustracje Aleksandry Ćmochowskiej, które przyciągną oko i skradną serducho każdego dziecka.
Reasumując, bardzo polecamy, nie tylko :
🌾jako bajkę na dobranoc,
🌾dla mniejszych dzieci, bo u mnie nawet zacięta nastolatka z wysublimowanym gustem czytelniczym, słuchała podczas szkicowania, mimo iż wcześniej twierdziła, że ta #książka jest dla maluchów. Prawda wyszła na jaw, gdy w niekontrolowany sposób krzyknęła „ Co???? Dlaczego Klarę musiało to spotkać?”.
P.S. Bardzo dziękujemy Alicji za przekazanie egzemplarza do recenzji. Klemens ze swoją wesołą ferajną zapewnił nam masę pozytywnych wrażeń ❤

#cześć #bajkomaniacy!

Mądra i ciepła bajka, napisana pięknym, odpowiednim dla dzieci językiem. Wskazuje, że każdy lęk można pokonać dzięki pracy nad sobą i wsparciu bliskich.

• Laura
  • Dziecięce

Dodaj cytat z książki O boćku, który bał się wróbli