Na ratunek Karuzeli

Okładka książki Na ratunek Karuzeli Ewa Nowak
Okładka książki Na ratunek Karuzeli
Ewa Nowak Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Poczytaj ze mną opowieści dla młodszych dzieci
48 str. 48 min.
opowieści dla młodszych dzieci
Poczytaj ze mną
Egmont Polska
2015-05-04
2015-05-04
48 min.

Wspaniała książka. Bardzo mnie wciągnęła.

Wspaniała książka. Bardzo mnie wciągnęła.

Czasami wpadamy w wir wydarzeń, nad którymi nie możemy zapanować. Weź życie w swoje ręce brzmi wtedy bardzo śmiesznie, ale może być też w pewien, nietypowy sposób prawdziwe. Antek przez mamę spóźnia się na trening piłki nożnej. Zwykle w takich przypadkach czeka go kara polegająca na podciąganiu się na drabince. nie jest to trudne pod warunkiem, że nie ma się lęku wysokości już na trzecim szczebelku…
Tym razem za spóźnienie kary nie ma, ale za to Antek zostaje tak zaskoczony koniecznością lotu helikopterem, że nie jest w stanie zaprotestować. Nie tylko daje się wepchnąć do najniebezpieczniejszego jego zdaniem pojazdu, ale pod wpływem chwili pokona wszystkie swoje lęki by chwycić życie w swoje ręce. Możemy być pewni, że po tej akcji ratowania psa już nigdy nie będzie bał się wysokości. A kto wie, czy sam w przyszłości nie zostanie pilotem lub ratownikiem.
„Na ratunek Karuzeli” doskonale pokazuje powagę i jednoczesną banalność naszych lęków. Mały Antek w imię ratowania psiego życia pokonuje swoją słabość, a to sprawia, że może bardziej cieszyć się z chwil w helikopterze.
Książka na pewno spodoba się przedszkolakom i uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej. Będzie świetnym materiałem na zajęcia z etyki w tych klasach. Wielkim plusem jest duża czcionka, estetyczne, ale nierozpraszające ilustracje, które przyciągną czytelnika.

Nie ma nic cenniejszego i wartościowego niż wspólne czytanie z dzieckiem. To wyjątkowy czas, który nigdy nie jest stracony. Dlatego zawsze będę popierać akcje i inicjatywy promujące i wspierające czytelnictwo, zwłaszcza wśród najmłodszych. Właśnie w tym celu powstała seria „Poczytaj ze mną” Wydawnictwa Egmont. Słuszna sprawa i dobra książka to idealny duet.

Książka o której chcę napisać nosi tytuł „Na ratunek Karuzeli” i jest autorstwa Ewy Nowak. To pozycja z kategorii przygoda, która szczególnie spodobała się mojemu synowi. Jako mama chłopca wiem, jakie wrażenie potrafi wywołać tekst, w którym jest akcja i coś ciekawego się dzieje. Dodatkowo łatwo utożsamić się z bohaterem i w wyobraźni przenieść się w jego świat.

A zaczyna się niepozornie. Kilkuletni Antek jak zwykle przyjeżdża na trening piłki nożnej. Nie spodziewa się, że za chwilę znajdzie się w centrum akcji ratunkowej. Kiedy mama odjeżdża chłopiec dowiaduje się, że ćwiczeń nie będzie, za to czeka go lot helikopterem. Jest to początek fascynującej przygody. Okazuję się bowiem, że pomocy potrzebuje pies o imieniu Karuzela, który dryfuje na płynącej krze. Na domiar złego kra niebezpiecznie szybko zbliża się do wodospadu. Do akcji wkraczają terener i Wąsacz, którym nie udaje się uratować pieska. I wtedy przychodzi czas na naszego bohatera, który wykazując się niebywałą odwagą ratuje przestraszone zwierzę. Akcja była bardzo szybka, pełna emocji i niezwykle trudna.

Kiedy czytałam tę książkę mój syn w pełnym napięciu oczekiwał na rozwój wydarzeń. Był tak zasłuchany i zaciekawiony, że gdy przerwałam na chwilę czytanie od razu mnie upominał. Dla mnie to znak, że poświęcamy czas odpowiedniej lekturze. Ilustracje w niej zawarte są oryginalne i nieprzesadzone i bardzo pasują do opisywanej przygody.

Dla mnie książka może być lepsza albo gorsza, ale kiedy widzę moje dziecko, które z zapartym tchem słucha mojego czytania to jestem szczęśliwa, że tyle emocji mu dostarczam.

nasz-zaczytany-swiat.blogspot.com

Książka o...