rozwiń zwiń

Cienie z przeszłości

Brylant Brylant
26.05.2015
Okładka książki Dokąd teraz? Iwona Małgorzata Żytkowiak Logo Patronat

Powieść „Dokąd teraz” Iwony Żytkowiak to wyjątkowa książka o nadziei, która nigdy nie gaśnie, o poszukiwaniu miłości i prawdy o samym sobie i o dawnych wydarzeniach, o których nie da się zapomnieć. Książka wciągająca w swoją trudną historię, mocno nieprzewidywalna, taka jak prawdziwe życie.

Lily Czarnecka jest pewna swojej urody, seksapilu i kobiecości. Sprawnie korzysta ze swoich atutów, czym zapewnia sobie bezpieczeństwo materialne. Pozbawiona miłości oraz wsparcia w dzieciństwie i młodości, dotkliwie skrzywdzona nie potrafi odnaleźć uczucia w ramionach żadnego ze swoich licznych mężczyzn. Odkąd pamięta wśród kobiet budzi zawiść, mężczyźni fantazjują na jej temat. Jest mistrzynią manipulowania ludźmi. Opanowana, elegancka, pachnąca drogimi perfumami, zdystansowana. Perfekcyjna w każdym calu, z wielką dokładnością kontroluje wszystko, bez emocji, traktuje ludzi z wyższością. Z upływającym czasem walczy bezustannie przy pomocy kosmetyczki, boi się i brzydzi starości. Lily nie cierpi wielkich miast, wszechobecnego pośpiechu, dźwięków, hałasu i ruchu. Kocha w tym jednak anonimowość, tak różną od małomiasteczkowej mentalności. Tam wszyscy się znają i wszystko wiedzą. Tego nie znosi. Nie potrafi nawiązać przyjaźni z kobietami, mężczyźni są dla niej tylko sposobem na osiągnięcie celów, bawi się nimi, łowi bogatych, pogardza.

Ze swoją córką Sarą żyją obok siebie lecz osobno. Matka nie widzi potrzeby tworzenia więzów, są dla siebie zupełnie obce. Dla córki matka pojawiała się w jej życiu i znikała jak wróżka, nie wiedziała tylko czy dobra czy zła. Przyglądała się jej z ciekawością i fascynacją, wyobrażając sobie, że są razem ze sobą szczęśliwe. Lily nigdy nie chciała mieć dziecka, los tak zdecydował, a ona tylko przyjęła to do wiadomości. Córka nie płakała, bo mama nie lubiła łez, ukrywała swoje emocje. Jej matka piękna lecz obca kobieta, przy której nie odnalazła bliskości, nie zabiegała o jej względy. Dla niej pojęcie matki, domu, rodziny to puste słowa. Nazywała matkę Królową Śniegu, emanowała chłodem, wyniosła i niedostępna. Czuła się jak niepotrzebny mebel, przestawiana w życiu.

Ewa Niebieszczańska jest całkowitym przeciwieństwem Lily. To kobieta, która zatraciła swoją kobiecość poświęcając się całkowicie w imię rodziny, męża i dzieci. Pogubiona, zaniedbana, przechodząca kryzys małżeński, pochowała już dawno swoje marzenia o wspaniałym życiu. Przytłoczona codziennością, zgubiła figurę i młodość.

Przypadkowe spotkanie w gabinecie lekarskim, odmienia życie obu kobiet. Lily po raz pierwszy w życiu spotyka na swoje drodze prawdziwą przyjaciółkę, osobę, której potrafi zaufać. Odnajduje przy niej prawdę o sobie i skrywane dotąd emocje. Ewa pod wpływem Lily odnajduje zagubioną przez lata kobiecość i pewność siebie.

Książkę polubiłam od pierwszych stron, sposób pisania autorki spowodował, że śledziłam ją z zapartym tchem. Obudziła we mnie ciekawość. Wzbudza duże emocje, podejmuje trudne tematy. Nie da się jej tak po prostu, po przeczytaniu odłożyć na półkę i po pięciu minutach zapomnieć. O takich książkach łatwo się nie zapomina. Tyle w niej dystansu, tyle tęsknot i samotności, że miałam ochotę podejść i przytulić głównych bohaterów. To ciche wołanie o odrobinę ciepła i miłości , bo wszyscy chcą kochać, nawet wtedy kiedy się do tego nie przyznają.

Magdalena Wentrys