Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
Życie codzienne Irakijczyków zostało przedstawione w książce w całej swojej złożoności. Od razu rzuca się w oczy ich ambiwalentny stosunek do wydarzeń w które zostali wciągnięci. Mimo,...

Raport z oblężonego miasta

Autor recenzji:
Autor książki: Anthony Shadid
7,55 (80 ocen i 7 opinii)

Anthony Shadid jako korespondent "The Washington Post" od 2002 roku obserwował z bliska rozwój wydarzeń w Iraku. Owocem tego zaangażowania i wieloletniego pobytu w Bagdadzie jest reportaż „Nadciąga noc”. Ta obszerna relacja obejmuje krytyczny i kluczowy czas dla mieszkańców Iraku - rozpoczyna się wraz z ogłoszeniem amnestii dla irackich więźniów w październiku 2002 roku, a kończy rok po amerykańskiej inwazji kiedy kraj pogrążony jest w chaosie i walce z niechcianym okupantem.

Choć autor podchodzi do tego tematu bardzo kompleksowo to koncentruje się głównie na doświadczeniach zwykłych ludzi. W gruncie rzeczy to ich opowieści, przeżycia oddają pełny wymiar dramatu jaki Irakijczycy przeżywają od dziesięcioleci, wcześniej za sprawą Saddama Husajna, a ostatnio za sprawą Amerykanów. Anthony Shadid na bieżąco wsłuchiwał się w nastroje i poglądy mieszkańców na temat reżimu, wojny czy okupacji. Jego rozmówcy odzwierciedlają pełen przekrój społeczny - są wśród nich szyici, sunnici, inteligencja, klasa średnia oraz najbiedniejsza warstwa społeczna. Panorama oblężonego miasta w równym stopniu wyłania się z fragmentów dziennika małej dziewczynki z okresu bombardowań, jak i relacji amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Bagdadzie.

Życie codzienne Irakijczyków zostało przedstawione w książce w całej swojej złożoności. Od razu rzuca się w oczy ich ambiwalentny stosunek do wydarzeń w które zostali wciągnięci. Mimo, że inwazja miała przynieść im wolność to i tak wątpiono w intencje najeźdźcy. Z czasem to rozdarcie, a potem niezadowolenie przekształciło się w wyraźny sprzeciw wobec obecności amerykańskiej w Iraku. Żołnierze amerykańscy byli zdezorientowali obrotem spraw: wcześniej ludzie machali do nich i krzyczeli słowa powitania. Teraz po upływie kilku tygodni pozdrawiali ich coraz rzadziej, a gdy nadarzyła się okazja, uprzejme słowa zastępowano kamieniami.

Zdobycie kraju okazało się o wiele łatwiejsze niż utrzymanie w nim stabilności. „Nadciąga noc” pozwala zrozumieć przyczyny takiego stanu rzeczy. Wytykając błędy Amerykanów i kreśląc postawę Irakijczyków autor ukazuje przepaść, która wytworzyła się pomiędzy nimi. Nieporadność, nieznajomość tradycji przez stronę amerykańską stale ją pogłębiała. Z tego powoli krystalizował się ruch oporu podsycany zarówno niechęcią do okupanta jak i religijną nadgorliwością okupowanego.

Reportaż Shadida wyróżnia to, że przedstawia wydarzenia z punktu widzenia Irakijczyków. Ta perspektywa tylko podkreśla ignorancję, nieprzygotowanie i przesadną pewność siebie Amerykanów. Choć autor stara się być bezstronnym obserwatorem i słuchaczem to doskonale rozumie w czym rzecz. Tą wnikliwość najlepiej widać w dalszych rozdziałach książki, kiedy wyzwoliciel staje się okupantem, a Irakijczycy coraz chętniej zasilają szeregi bojowników. Ten reportaż naprawdę otwiera oczy na tajemniczą i niejednoznaczną rzeczywistość Iraku.

Anna Aniszczenko

Cytat pochodzi z recenzowanej książki.Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.

Pokaż wszystkie oficjalne recenzje książek
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.

Opinie czytelników


O książce:
Wystrzałowa dziewiątka

Jestem w stanie pojąć dlaczego książki, których główną bohaterką jest Stephanie Plum tak dobrze się sprzedają. Przede wszystkim dobrze się je czyta. P...

zgłoś błąd zgłoś błąd