Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
W moim poczuciu każde działanie, które przyczynia się do tego, żeby naszej Matce Ziemi żyło się lepiej, ma sens. Zebrać 5 śmieci podczas spaceru? No problem! Bawełniana torba na zakupy? O...

Wyrzucać czy nie wyrzucać? Oto jest pytanie

Autor recenzji:
Tytuł książki: Na marne
Autor książki: Marta Sapała
7,53 (17 ocen i 2 opinie)

Co jakiś czas pojawia się nowe zjawisko/moda/„czelendż” o dość krótkiej żywotności i wątpliwym sensie. Czasami jednak pojawiają się takie, które warte są baczniejszej uwagi, nawet jeśli motywacją niektórych jest zrobienie zdjęcia na Instagrama i bycie trendy. W moim poczuciu każde działanie, które przyczynia się do tego, żeby naszej Matce Ziemi żyło się lepiej, ma sens. Zebrać 5 śmieci podczas spaceru? No problem! Bawełniana torba na zakupy? Oczywiście! Butelka z filtrem na wodę? Jasne! To są proste rzeczy, które może zrobić każdy z nas. Nieco gorzej, przynajmniej dla mnie, sprawy się mają z (nie)marnowaniem żywności.

Po „Głodzie”, wstrząsającym reportażu Martína Caparrósa, w wielu krajach wywiązała się dyskusja na temat zasobów i dystrybucji żywności oraz ekonomii głodu. Są szanse, że reportaż Marty Sapały stanie się punktem wyjścia do dyskusji na naszym rodzimym gruncie. Sapała przygląda się badaniom i statystykom na temat marnowania żywności, aktom prawnym, które regulują obrót żywnością, rozmawia z ekspertami, przygląda się takim zjawiskom społecznym, jak freeganizm, jadłodzielnie czy akcje skierowane do bezdomnych. Na potrzeby książki prosi kilka osób o to, by odnotowywały absolutnie każdą rzecz, którą wyrzuciły do śmietnika. Dziennikarka próbuje ustalić, czym tak naprawdę jest data ważności podana na produkcie, dlaczego gotowanie z resztek to tabu i jakie uczucia towarzyszą osobie, która po raz pierwszy sięga po jedzenie do kosza na śmieci.

„Na marne” to otwierający oczy i umysł reportaż, podrzucający rozwiązania, z których każdy może skorzystać. Nie oznacza to, że nagle wszyscy powinniśmy nurkować w kontenerach z jedzeniem, a jedynie podjąć działania, z którymi będziemy czuć się komfortowo. Najtrudniej jest zacząć, ale najlepsza w tym przypadku będzie metoda małych kroków. Ja swoją drogę do świadomego gospodarowania żywnością rozpoczęłam od stawiania sobie za każdym razem pytania: czy na pewno muszę to wyrzucić?

Karolina PurłanTrwa wyszukiwanie najtańszych ofert.

Pokaż wszystkie oficjalne recenzje książek
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.

Opinie czytelników


O książce:
Spowiedź polskiego kata

ZŁA SIĘ NIE ULĘKNĘ Ilekroć sięgam po literaturę faktu stawiam wobec niej bardzo wysokie wymagania. Nie często zdarza mi się trafić na książkę, która...

zgłoś błąd zgłoś błąd