Serce nie sługa

Tajemnica Tajemnica
28.02.2012
Okładka książki Używane serce Catherine Ryan-Hyde

Catherine Ryan Hyde w swojej najnowszej książce „Używane serce” zaprasza czytelnika na bardzo emocjonujące spotkanie z dziewiętnastoletnią Vidą. Dziewczyna ma chore serce i od przeszczepu zależy jej dalsze życie. Jest w pełni świadoma swojej choroby i zdaje sobie sprawę, że jeśli w porę nie pojawi się dawca, umrze. Oczekiwanie jest bardzo męczące, zważywszy na fakt, iż czeka bardzo długo. W momencie, w którym poznajemy Vidę, jest wreszcie na pierwszym miejscu listy oczekujących.

Vida nie zna normalnego życia. Od urodzenia jest chora, w związku z czym jej życie nie jest normalne. Szpitale, kolejne operacje, ciągłe wizyty u lekarza stały się jej codziennością. Najważniejszą osobą w życiu Vidy jest jej mama. To ona opiekuje się córką, poświęcając jej wszystko, co ma.

Nadchodzi wreszcie dzień, w którym Vida otrzymuje wiadomość, dzięki której zmieni się jej życie. Pojawił się dawca, a raczej dawczyni. Vida zostaje przygotowywana do operacji. Oprócz kadry lekarskiej do przeszczepu musi przede wszystkim przygotować się Vida.

Marzenia Vidy i jej mamy spełniły się. Tuż obok nowego życia po przeszczepie, przepełnionego radością, nadzieją i szczęściem, rozgrywa się tragedia mężczyzny, który niespodziewanie stracił swoją żonę. Decyzja zapadła i serce ukochanej kobiety „przeżyło” w ciele zupełnie obcej dziewczyny. Pytania i wątpliwości nie dają spokoju Richardowi. W tym samym momencie Vidę nawiedzają dziwne myśli, wspomnienia o zdarzeniach, których nie przeżyła, sny bardzo realne, ale niemające odniesienia do jej przeszłości.

Kolejne wydarzenia zaskakują czytelnika. Zarówno Vida, jak i Richard próbują żyć normalnie, ale czy będą potrafili? Jak wiele zapamiętuje serce? Czy miłość do drugiej osoby zapisana jest w sercu, czy w głowie? Takich pytań w trakcie czytania pojawia się wiele. Chcecie poznać na nie odpowiedzi? Nic prostszego, książka „Używane serce” czeka.

Wielkie emocje, niesamowicie ciepła atmosfera, wspaniała kreacja wszystkich postaci sprawia, że książkę czyta się jednym tchem. Tematyka jest bardzo trudna, Catherine Ryan Hyde poradziła sobie jednak doskonale, pokazując wspaniały warsztat literacki i znajomość problematyki kardiochirurgicznej. Nie spodziewałam się, że o tak trudnych sprawach można napisać w tak prosty sposób.
Autorka skupiła się nie tylko na samej chorobie, ale także na emocjach i przeżyciach najbliższych z rodziny dawcy. Wzruszenie i ciekawość nie opuszczają czytelnika.

Poza wspaniałą lekturą otrzymałam niesamowitą dawkę wiedzy, na temat, o którym się mówi, ale nie rozmawia. Mogę z czystym sumieniem i z głębi serca polecić „Używane serce”. To bardzo mądra książka, która odkrywa tajemnice ludzkiego życia.

Iwona Zaczek