Dlaczego Norma Jean zabiła Marilyn Monroe? Portret psychologiczny

Okładka książki Dlaczego Norma Jean zabiła Marilyn Monroe? Portret psychologiczny Lucy Freeman
Lucy Freeman Wydawnictwo: Sic! biografia, autobiografia, pamiętnik
Why Norma Jean killed Marilyn Monroe
Sic!
1997-01-01
1997-01-01
Agnieszka Grzybek
Marilyn Monroe

Z racji dotychczasowej ilości przeczytanych książek o MM mogę śmiało twierdzić, że ta jest najgorsza. Autorka w irytujący sposób próbuje wszystko tłumaczyć doświadczeniami Marilyn z dzieciństwa. Oczywiście, że Monroe wiele w tym okresie swojego życia wycierpiała ale Lucy Freeman przedstawia bardzo płytki portret psychologiczny, w którym sprowadza wszystko do symbolu fallicznego i zemsty Marilyn na ojcu (włącznie z chęcią uwiedzenia go). Generalnie z tej książki można więcej dowiedzieć się o życiu psychoanalityków MM. O niej samej natomiast napisano dużo więcej ciekawszych książek, więc tę można sobie darować.

Bardzo spodobała mi się ta książka, dowiedziałam się wiele ciekawych faktów z życia Marilyn, np. dokładną datę jej urodzenia. Muszę przyznać, że czytałam ją na tyle dawno (ok. 3 miesiące temu),że czytam ją teraz po raz drugi :D Było w tej książce dużo ciekawych faktów z życia Marilyn, opowiedzianych w ciekawy sposób, dzięki czemu bardzo szybko przeczytałam tą książkę. Ale również było kilka błędów, cyt. ze str. 35: (...) ,,A mimo to na dwa miesiące przed swymi trzydziestymi szóstymi urodzinami wolała śmierć z własnej ręki niż dalsze wspinanie się po szczeblach kariery w swym dającym zadowolenie i ustaloną pozycję zawodzie" (...). Z tego co wiadomo Marilyn zmarła 5 sierpnia, a więc po swoich 36 urodzinach, które miała 1 czerwca, prawda?

Niekiedy miałam wrażenie, że pani Lucy ciągle usprawiedliwia niektóre zachowania Marilyn jej traumatycznymi przeżyciami z dzieciństwa.

Ale pomimo tego bardzo podobała mi się ta książka i jeżeli będzie trzeba, sięgnę po tą książkę po raz trzeci. Podsumowując, polecam wszystkim czytelnikom biografii Marilyn i nie tylko, nieznającym Marilyn od strony małej, niewinnej, pragnącej miłości Normy.

JEDYNA TAKA MARILYN

Marilyn Monroe znają wszyscy. Stała się ona symbolem seksu i gwiazdą kina podziwianą na całym świecie już za swojego krótkiego życia. Mówi się o niej wiele rzeczy, niektóre są bezpodstawne, inne nie. Jednak jedno jest pewne: Marilyn była tylko jedna. Urodzona jako Norma Jean, zrobiła wszystko aby tylko dostać się na szczyt. I tego dokonała. Jednak cena, jaką za to zapłaciła jest najwyższą z możliwych. Zmarła w wieku zaledwie 36 lat nie ukończywszy nawet swojego ostatniego filmu. Co doprowadziło do jej śmierci? A może kto? Na to pytanie stara nam się odpowiedzieć właśnie ta książka. Autorka bada dogłębnie życie Marilyn, od narodzin do samej śmierci. Próbuje zgłębić jej portret psychologiczny i wyjaśnić nam, dlaczego Marilyn była taka, jaka była.

Ostatnio Marilyn znowu stała się popularna. W tym roku mija dokładnie 50 lat od jej śmierci. Na całym świecie jest na nowo wspominana i podziwiana. I właśnie z tej okazji ( a raczej tragedii ) postanowiłam zaznajomić się trochę z jej życiem. I muszę przyznać, że wiele się dowiedziałam. Nie mogę jednak zaręczyć, że wszystko jest prawdą. O jej życiu krążą różne plotki, a jedna zaprzecza drugiej. Mówi się, że miała romans z braćmi Kennedy, że poddała się wielu aborcjom, że szukała kontaktów seksualnych z każdym mężczyzną, a nawet z kobietami. Podobno była uzależniona od alkoholu i środków nasennych. Podobno...

Tak na prawdę nie wiemy ile jest w tym prawdy. Na przestrzeni lat powstały różne biografie, wyrobiły się różne opinie. Jednak wiadomo na pewno, że Norma Jean nie miała łatwego dzieciństwa. Ciągle zmieniała domy, a w jej prawdziwej rodzinie zdarzały się przypadki choroby psychicznej. Choroba zabrała jej matkę i babkę. Chciała również dopaść ją.

Książka jest na pewno różna od innych biografii, ponieważ zajmuje się głównie portretem psychologicznym. Niestety jest również niesamowicie nudna i miejscami denerwująca. Cały czas miałam wrażenie, że autorka próbuje ciągle usprawiedliwiać poczynania Marilyn, niczym zazdrosna fanka. Nie doszukałam się tutaj obiektywizmu, tylko jedną stronę nastawioną na bronienie i przedstawianie w jak najlepszym świetle. Ciągle powtarzały się te same argumenty, a właściwie jeden: niekochania w dzieciństwie. Autorka próbuje nam wmówić, że dzieciństwo ukształtowało całe jej życie, a przecież wszyscy wiemy, że to jacy jesteśmy zależy tylko od nas samych. Nikt nie przekreśli naszego życia z powodu trudnego dorastania. Otrzepujemy się z przeciwności losu i próbujemy żyć dalej. Trauma pozostaje ale nie decyduje o naszym życiu, jednak według autorki brak rodziców jest czymś najgorszym na świecie, a Marilyn najbardziej cierpiącą i najsmutniejszą osobą na świecie. Jakby nie było osób bardziej pokrzywdzonych przez los. Jakby nie było na świecie sierot pozostawionych samym sobie, tylko jedna nieszczęśliwa Marilyn i że należy się jej podziw mimo iż nie potrafiła swojego życia poukładać.

JEDYNA TAKA MARILYN

• Marilyn Monroe
  • Biografie
  • Biografie, autobiografie
  • Wojna. Historia. Pamiętnik. Biografia.
  • Posiadam druk

Dodaj cytat z książki Dlaczego Norma Jean zabiła Marilyn Monroe? Portret psychologiczny