Stąpając po polu minowym

Okładka książki Stąpając po polu minowym Artur Kawka, Monika Wysocka
Okładka książki Stąpając po polu minowym
Artur KawkaMonika Wysocka Wydawnictwo: Witold Gadowski Cykl: Usta mordercy (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Usta mordercy (tom 2)
Witold Gadowski
2021-06-13
2021-06-13
handel żywym towarem mafia zaginiecia sensacja

Arcydzieło, polecam, czekam na dalsze części. Dwa tomy przeczytałem w cztery dni, super

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka jest "w porządku" ale trudno mi zrozumieć wysoką średnią ocenę. Rzeczywiście temat i perspektywa głównego bohatera jest - przynajmniej jak dla mnie - świeża, ale nie poleciłabym jej nikomu jako 'must have'. Dobry do poczytania w pociągu dalekobieżnym, gdzie jest dużo dystraktorów, a człowiek jest więźniem sytuacji.

Ta powieść to prawdziwy sensacyjny rollercoaster. Niesamowite tempo akcji. Główny bohater to bliźniak Jamesa Bonda, a pomagają mu kopie Schwarzeneggera i kilku innych twardzieli, jest i niezwykła, piękna kobieta. Nie ma na nich mocnych. Prawie:)
Myślę, że będzie dalszy ciąg i czekam na niego. Mimo, że po przeczytaniu tej książki nadal jestem zmęczona, jakbym wraz z bohaterami przemierzała kolejne miejsca akcji:)

Druga część przygód polskiego Amerykanina Toma Wilmowskiego który wraz ze swoją ekipą przez kilka krajów próbuje uwolnić porwaną Polkę. Książka w której cały czas się coś dzieje. Grupa głównego bohatera przekracza różne granicę aby dojść do celu, w czym nie pomagają obce służby wywiadu. Jak dla mnie ciut gorzej niż część pierwsza ale dzieje się dużo, a wielkość książki powoduje że można ją przeczytać na pierwszym lub drugim razem. Ogólnie średnia sensacja ale oczywiście da się przeczytać i można się przy niej również dobrze bawić i odpocząć.

Słoneczny dzień, piękne kobiety i przypadkowo poznany mężczyzna. Nowa znajomość, która w zawrotnym tempie się rozwija. On zaprasza na przejażdżkę łodzią, one się zgadzają. I w tym momencie dokonują największego błędu życia. Rejs staje się ostatnią chwilą kobiet, niedługo potem znikają. Śledczy ustalają wersję, która budzi wątpliwości ludzi. Major Tom Wilmowski z przyjaciółmi zabiera się do pracy, dążąc do wyjaśnienia

Artur Kawka i Monika Wysocka stworzyli historię, w której fabuła opiera się na szukaniu sprawcy, rozbijaniu grup przestępczych i dotarciu do źródeł. Skupili się tutaj na samym środowisku, które opracowane zostało z dokładnością do szczegółów. Zminimalizowane są natomiast opowieści o zbrodniach, motywach czy życiu postaci. Akcja rozwija się szybko, nie pozwalając czytelnikowi zastanowić się nad postępowaniem bohaterów. Ciągle pojawiają się nowe osoby, coraz ściślej związane z przestępstwami. Czy uda się dotrzeć do sedna? Przekonajcie się sami!

"Usta mordercy II. Stąpając po polu minowym" to książka, która znacznie różni się od znanych nam kryminałów. Tutaj skupiamy się nie na samej zbrodni, lecz na ludziach. Kryminalna zagadka zniknięcia dziewczyn rozpoczyna śledztwo. Można by rzec, że śledczy "idą po nitce do kłębka", lecz z różnymi przeszkodami po drodze. W grę zostają wplątane uczucia, które nie raz czytelnik ma okazję poczuć. Pojawia się lekki dreszczyk emocji, a tło dodaje klimatu.

Moja ocena to 6,5/10. Spodziewałam się nieco innej książki, gdzie fabuła opowiadałaby więcej o zbrodniach. Tutaj intrygowała mnie, lecz momentami wydawała się zbyt nieprawdopodobna. Spora część działań bohaterów była udana, a gangsterzy bez większego problemu wpadali w zasadzki. Nikt się niczego nie spodziewał, a akcja wiodła się swoim rytmem. Troszkę za łatwo... Poza tym nie mam większych zastrzeżeń. Czytało mi się bardzo przyjemnie i szybko.

Handel żywym towarem, wielkie pieniądze, gadżety godne Jamesa Bonda, brutalność i nieoczywiste rozwiązania. Tom Wilmowski powraca w wielkim stylu!
Przedstawiona dzisiaj historia jest kontynuacją "Ust mordercy". Jeśli nie czytaliście poprzedniego tomu, nie zaczynajcie od tej części. Możecie nie zrozumieć powiązań w załodze Toma, a to dość ważne informacje, bez których nie połączycie wątków z przednią historią, a w pewnym momencie jest to dość istotne dla toczącej się sprawy uprowadzenia dwóch młodych kobiet.

Powieść jest rewelacyjna, trzyma w napięciu niemal od początku, jest nieprzewidywalna i zaskakująca, a opisywane wydarzenia na pierwszy rzut oka wydają się zupełnie niepołączone. Nie dajcie się jednak zwieść i skupcie się na lekturze, bo zakończenie (swoją drogą świetne i pozwala myśleć, że czeka nas kolejna sensacyjna przygoda) połączy wszystkie wątki w spójną i klarowną całość.
Głównych postaci jest sporo i trzeba być naprawdę skupionym, by ich nie pomieszać. Są one niejednoznaczne, poranione psychicznie i fizycznie, przez co niesamowicie brutalne i nieprzewidywalne. Doskonale wykreowani, autentyczni w swych relacjach i uczuciach.
Fabuła zaskoczyła mnie wiele razy, autorzy mieszają wątki, urywają snutą historię w niespodziewanym momencie, by wrócić z nią kilka wydarzeń później i znów porządnie namieszać. Kiedy już byłam pewna, że zbliżam się do sceny kulminacyjnej, pojawia się kolejny trop (ewentualnie trup),który totalnie burzy całą moją koncepcję, a kryminalna zagadka rozpoczyna się niemal od początku.
Autorzy, budują szybkim tempie napięcie, rozbudzają ciekawość i nie pozwalają, by odłożyć książkę na bok bez poznania zakończenia. Akcja jest poprowadzona po mistrzowsku, nie brakuje wybuchów, strzelanin i pościgów. Adrenalina powoli opada w dół, by za chwilę wyskoczyć do góry z podwójną siłą. Rasowa sensacja i emocjonalny rollercoaster w jednym.
Książkę przeczytałam dosłownie w jedno popołudnie. Jest świetna! Moja rada- Zapamiętajcie te nazwiska, obydwie części są genialne.
Z wielką ciekawością będę oczekiwać kolejnych części przygód Toma i jego załogi.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. Kawał naprawdę mocnej i brutalnej sensacji z ciekawym wątkiem kryminalnym.
Uwielbiam. Zdecydowanie książki wchodzi do topowej dziesiątki tego roku.

POLECAM...

Muszę przyznać, że dawno nie spotkałam się z tak dobrze skonstruowanym kryminałem. Pamiętam, że już w przypadku pierwszej części Ust mordercy bardzo odpowiadały mi rozwiązania konstrukcyjne, ale ta powieść jest naprawdę świetna. Bardzo podobało mi się przejście do takiej klasycznej powieści sensacyjnej, i jeśli mogę pozwolić sobie na takie porównanie: niczym filmy-strzelanki z lat 80. ubiegłego wieku. I tak sobie teraz myślę, że to jest bardzo dobre stwierdzenie, ponieważ tę książkę czytało się tak, jakby oglądało się film w stylu Szklanej pułapki, kiedy takie opowieści poza masą efektów miały również sens. Także naprawdę mega!

Jedyne do czego mogłabym się przyczepić to początek książki. Miałam duże wrażenie, że rozpoczynając czytanie wchodzę w opowieść, która zaczęła się jakieś kilka kartek wcześniej. Kartek, których ja nie miałam. Po prostu początek został w czyjejś głowie…Nie jest to bardzo duży mankament, ale daje się zauważyć. Później wszystko wraca do normy, a narracja pędzi niczym kolejka górska.

Przyznam szczerze, że nie czytałam pierwszej części zatytułowanej „Usta mordercy” chociaż słyszałam na temat tej książki wiele pochlebnych opinii. Nie gustuję w książkach tego typu, ale też od nich nie stronię.
Ta lektura jest czymś w rodzaju powieści kryminalnej, sensacyjnej, przygodowej, ale przede wszystkim mocnej w formie swojego przekazu. Dzieje się dużo i szybko. Jest brutalnie, mafijnie i jak to w takich środowiskach bywa, momentami nieprzewidywalnie.
Moim zdaniem jest to książka typowa dla panów, chociaż wiem, że wiele pań również zaczytuje się w tego typu literaturze.
Głównym wątkiem powieści jest handel ludźmi. Konkretnie dotyczy młodocianych dla celów pedofilskich i z przeznaczeniem na organy dla bogatych terminalnie chorych oraz kobiet w celach oczywiście seksualnych. Walka z tym to jak chodzenie po polu minowym, nigdy nie wiadomo, czy uda się przez nią przejść i pozostać przy życiu.
Ta książka jest z całą pewnością głównie dla miłośników serii o Bondzie. Szybkie akcje, mnóstwo militarnych gadżetów, brutalność, władza i wielkie pieniądze.
Czytając tę lekturę, momentami miałam wrażenie, że to taka trochę bajka dla dorosłych, nie jestem w stanie wyobrazić sobie rzeczywistego wymiaru takich akcji, w których bądź co bądź, zło zawsze przegrywa a dobro wygrywa.
Autorzy w swojej powieści pokazują jak bardzo pieniądze potrafią zaślepić humanitaryzm. Aby się wzbogacić, wielu świadomie podejmuje się czegoś, co jest sprzeczne z naturą człowieka. Zwierzę zabija z głodu, czy w samoobronie, człowiek natomiast skory jest zabić drugiego człowieka dla zysku i wygodnego życia.
Z całą pewnością świat ukazany w powieści jest daleki od świata zwykłego śmiertelnika. Odwaga nie zawsze idzie w parze z rozsądkiem, ale dla potrzeb pokazania środowiska kryminalnego, mafijnego, policyjnego czy szpiegowskiego możemy sobie wyobrazić wiele.
Bardzo obrazowo, pokazany ten obcy wielu ludziom świat powoduje, że czytając o tym czujesz dreszcze strachu i adrenaliny.
Kiedy zaczęłam czytać tę książkę, pomyślałam, że nie wiem czy chcę zrozumieć o co chodzi w fabule, bo lektura ta zdecydowanie nadaje się dla czytelników o silnych nerwach. Mocna, brutalna, taka typowo męska. Ale zostałam mile zaskoczona, bowiem od pierwszych do ostatnich stron wyraźnie przyciągnęła mnie, a ciekawość nie pozwoliła odłożyć jej na później.
Nagłe zwroty akcji, niby dotyczące jednej sprawy a przy okazji odkrywające kolejne mroczne strony świata przestępczego skupionego na handlu ludźmi prawie cały czas trzymają w napięciu.
Muszę przyznać, że trochę gubiłam się w bohaterach, których tutaj było całkiem sporo. Może gdybym wcześniej przeczytała część pierwszą, czyli „Usta mordercy” te osoby byłyby mi bliższe nie tylko osobowościowo.
Ale braki w lepszym rozeznaniu bohaterów z pewnością nadrobiły ciekawe dialogi które również nie są bez znaczenia, ponieważ dzięki dialogom czytelnik lepiej wciąga się w rozmowę, a tutaj takich intrygujących rozmów nie brakuje.
Polecam tę powieść szczególnie czytelnikom preferującym mocne wrażenia w książkach, tutaj z całą pewnością ich nie zabraknie. Ale znajdziemy również odrobinę odskoczni w postaci romansu, a nawet kilku „momentów”.
Książkę przeczytałam błyskawicznie, (mimo, że nie przepadam za tego typu literaturą) a to świadczy chyba o tym, że nie miałam okazji się przy niej nudzić, a to już jest chyba wystarczająca zachęta, aby sięgnąć po nią.

9/52

9/52

Część lepsza od poprzedniej. Może dlatego, że czytał Filip Kisior?... :)

Część lepsza od poprzedniej. Może dlatego, że czytał Filip Kisior?... :)

• Polskie
  • Thriller/Kryminał/Sensacja
  • Nowe serie kontynuacja
  • Moje

Dodaj cytat z książki Stąpając po polu minowym