Zdrowie za wszelką cenę. Przeczytaj fragment książki „Szarlatani”

LubimyCzytać
18.02.2020

Długie życie, dobre zdrowie i nieprzemijająca uroda od zawsze należą do wielkich marzeń ludzkości. Ramię w ramię z tymi pragnieniami idą niezwykłe (nieraz całkowicie absurdalne) sposoby na ich spełnienie. I szarlatani, którzy chcą na nich zarobić. 

Zdrowie za wszelką cenę. Przeczytaj fragment książki „Szarlatani”

Bez wątpienia osiągnięcie współczesnego poziomu rozwoju medycyny wymagało setek lat ciężkiej pracy i odważnych eksperymentów. Dla postępu niezbędne były nowatorskie, budzące powszechny sprzeciw rozwiązania, które wprost nie mieściły się w głowie. Nie zmienia to jednak faktu, że niektóre z bardziej „kreatywnych” pomysłów dawnych lekarzy powodują mieszankę niedowierzania, obrzydzenia i nerwowego śmiechu…

Reklama

Niezawodny sposób na powstrzymanie krwotoków? Upuszczanie krwi. Pacjent uskarża się na silny ból głowy? Spróbujmy przyżegania jego skroni rozgrzanym do czerwoności stalowym prętem. Wyłowiony z wody topielec nie może odzyskać przytomności? Do cucenia przyda się przenośny zestaw do lewatywy z dymu tytoniowego. A to dopiero początek.

Autorzy „Szarlatanów” udowadniają, że nie ma rozwiązania, którego nie spróbują zdesperowani pacjenci, jeśli tylko ich medycy (czasem nieuczciwi, a czasem nieświadomi) zaordynują w przekonujący sposób. A to, że w przeszłości lekarstwo bywało znacznie gorsze od choroby, to już zupełnie inna sprawa.

Książka Lydii Kang i Nate’a Pedersona przypomina fascynującą kolekcję osobliwości. Jest zbiorem makabrycznych, ale, co gwarantuje pełna dowcipu i dygresji narracja, na swój sposób bardzo zabawnych opowieści i ciekawostek, opatrzonych licznymi ilustracjami i rycinami. Poznając najgorsze pomysły w dziejach medycyny, pozostaje nam się cieszyć że nie żyjemy (a zwłaszcza nie chorujemy!) w tamtych czasach.

Fragment książki "Szarlatani"

Fragment książki "Szarlatani", rozdział "Elektryczność"


Artykuł sponsorowany

Reklama

komentarze [2]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2550
4
18.02.2020 15:44

Zapraszamy do dyskusji.


2749
605
19.02.2020 00:36

Jest to książka, którą będę się starała przeczytać. Już sama seria #nauka gwarantuje dobrą lekturę.


zgłoś błąd