Portret intrygującej artystki

skygge skygge
24.10.2013
Okładka książki Mae West Charlotte Chandler

Mae West należy do tych postaci ze świata złotej ery kina, która powinna być znana każdemu. Nie chodzi tu wyłącznie o talent aktorski, ale również o charyzmę, śmiałość, odwagę kogoś, kto żył w trudnych czasach - zwłaszcza dla kobiet. Dzięki sile charakteru, perswazji i nietuzinkowej urodzie wyznaczyła ścieżkę wielu aktorkom, scenarzystkom i dramatopisarkom.

Żyła pełnią życia. Nie piła, nie paliła, nie narkotyzowała się i nie tolerowała tego u innych. Popierała homoseksualistów, tępiła rasizm. Kochała pracę i seks (używając słów w takiej kolejności). Uwielbiała towarzystwo mężczyzn, ale żadnego nie zamierzała poślubić. Była wolna, co w owym okresie podobało się niewielu osobom. Dlatego też skandale towarzyszyły jej przez całe życie. Za napisanie „niestosownej” sztuki „Sex” siedziała nawet w więzieniu (co wpłynęło na jej dalsze pisanie).

Dobrze, że ktoś chciał spisać historię Mae West jeszcze przed jej śmiercią. Charlotte Chandler stworzyła sugestywny portret artystki, nieco próżnej i małostkowej, ale na pewno nie niepozbawionej inteligencji, ciętego języka i oryginalności. Jednak trzeba przyznać, że jest to biografia dość subiektywna, bowiem obie panie podczas wywiadu, połączyły więzi przyjaźni, co trochę utrudnia poddanie takiej osoby obiektywnej krytyce. W moim odczuciu jest to niechybnie zaleta, bowiem czytając biografię można niejednokrotnie dostrzec szczerość aktorki.

Książka w formie opowieści jest przejrzysta i napisana lekkim piórem. Zawiera cztery rozdziały zawierające tylko ważne i ciekawe historie z dzieciństwa, młodości i dorosłości artystki. Pojawiają się także opinie osób trzecich jak Cary Granta, Grouncho Marxa czy Ringo Starra, którzy znali ją, zarówno ze środowiska filmowego, jak i prywatnie. Powieść czyta się z przyjemnością, bowiem aktorka, często cytowana przez pisarkę, słynęła z nietuzinkowego dowcipu, niekiedy mający dwuznaczny wydźwięk.

Za zakończenie pozwolę sobie na drobną dygresję i zacytuję jedno z najbardziej popularnych powiedzonek, pochodzący z ostatniego filmu Mae West „Sextette”:

Czy masz rewolwer w kieszeni czy tak cię cieszysz na mój widok?

Tekst ten, przekształcony albo czasem dosłowny, pojawił się w wielu filmach na przestrzeni co najmniej czterdziestu lat. Zważywszy na to, że nawet niedawno został ponownie użyty przez twórców w serialu „Sherlock” [wypowiada je Moriarty do Sherlocka] świadczy co najmniej o tym, że wszystko co wyszło spod pióra i z ust Mae West jest ponadczasowe i nigdy się nie zestarzeje.