rozwiń zwiń

Mroźny survival na Evereście

helmans helmans
27.08.2012
Okładka książki Pokonać Everest. Opowieść o sile charakteru i woli życia Bear Grylls

Zawsze przed rozpoczęciem lektury przygotowuję się, aby uciec w świat fikcji. Tym razem zagłębiam się w środowisko, w którym warunki dyktuje wiatr i skrajne wahania temperatur. W środowisko, w którym choroba wysokościowa doprowadza do wyniszczenia organizmu, a przenikliwe zimno powoduje zamarznięcie gałek ocznych, wywołując kilkudniową ślepotę. Obcuję z regionem, w którym piekielnie oślepiające słońce staje się przyczyną bolesnych oparzeń skóry, a butla z tlenem pełni funkcję pożyczonego i niebezpiecznie szybko wyczerpującego się czasu. Brzmi przerażająco i zdawać by się mogło, że obrazuje świat nierzeczywisty, odległy i niedostępny dla istoty ludzkiej. Tymczasem jest to miejsce prawdziwe, występujące na naszej planecie. Fikcja musiała ustąpić miejsca realności Mount Everestu.

Książka "Pokonać Everest. Opowieść o sile charakteru i woli życia" przedstawia losy Beara Gryllsa - brytyjskiego globtrotera i mistrza przetrwania w najbardziej niebezpiecznych sytuacjach – próbującego zdobyć najwyższy szczyt na Ziemi. Bear Grylls zyskał popularność dzięki serii telewizyjnych programów, opisujących sztukę przeżycia. Jest człowiekiem, którego łatwo wyidealizować: na ekranie telewizora skacze, wspina się i kosztuje szczególnie obrzydliwego pożywienia, aby pokazać odbiorcom jak skutecznie utrzymać się przy życiu. Dzięki najnowszej publikacji, czytelnik z nieukrywaną satysfakcją poznaje zwykłego, prawie niczym niewyróżniającego się dwudziestotrzylatka, który nie marzy o sławie medialnej i ogólnoświatowej rozpoznawalności. Podczas swojej wędrówki na szczyt, w zatrważającym tempie przeistacza się w mężczyznę zdeterminowanego, a zarazem pełnego rozsądku i pokory dla nieujarzmionej siły przyrody. Swoją postawą może być natchnieniem dla każdego człowieka, aby nigdy nie zaprzestawać gnać za marzeniami i postawionymi sobie celami. Narracja książki prowadzona jest w sposób przyjemny i melodyjny, ukazując charakter i przemyślenia głównego bohatera, jego relacje z członkami wyprawy oraz bardzo trafne porównania otaczającego świata. Jeżeli dodamy do tego porywające poczucie humoru, uzyskamy twór niesamowity i na długo zapadający w pamięć.

Tytuł "Pokonać Everest. Opowieść o sile charakteru i woli życia" oddaje w pełni treść książki. Jest to pozycja wspaniała i poruszająca, zmuszająca do refleksji nad własnym życiem. Oprócz relacjonowania dramatycznych zmagań alpinistów, dostarcza specjalistycznej wiedzy o Mount Evereście, Himalajach, zasadach przeżycia w ekstremalnych warunkach oraz organizacji profesjonalnych wypraw wspinaczkowych. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana przygód i survivalu. Lecę do sklepu kupować czekany, raki i liny, aby zaatakować pagórek na wałach przeciwpowodziowych! Od czegoś przecież trzeba zacząć, prawda?

Damian Hejmanowski