rozwiń zwiń

„Belgravia” – tajemnica, miłość i intrygi w XIX-wiecznym Londynie

LubimyCzytać LubimyCzytać
30.09.2016

28 września nakładem wydawnictwa Marginesy ukazała się powieść Belgravia" napisana przez Juliana Fellowesa, autora scenariusza popularnego serialu Downton Abbey" i nagrodzonego Oscarem filmu Gosford Park". Ta historia wydarzyła się dwa wieki temu, a mimo to jej bohaterowie nie różnią się tak bardzo od nas.

„Belgravia” – tajemnica, miłość i intrygi w XIX-wiecznym Londynie

Julian Fellowes, baron Fellowes of West Stafford (ur. 1949) to brytyjski aktor, scenarzysta i reżyser filmowy. Zdobywca Oscara i nagrody Emmy. Urodził się w Kairze, gdzie jego ojciec, Peregrine pracował jako dyplomata i arabista. Karierę aktorską rozpoczął w latach 70. Jest znany głównie z ról telewizyjnych – zagrał w wielu filmach i serialach. Na dużym ekranie pojawił się m.in. w „Cienistej dolinie” Richarda Attenborough (1993) i „Jutro nie umiera nigdy” (1997). Oscarem uhonorowano napisany przez niego scenariusz eklektycznego dramatu „Gosford Park” Roberta Altmana (2002).

Był także autorem scenariusza do kilku innych filmów, w tym do swojego debiutu reżyserskiego „Separate Lies” (2005). W 2004 ukazała się jego powieść „Snobs”, a w 2008 kolejny bestseller ”Past Imperfect”. W 2011 otrzymał nagrodę Emmy za scenariusz do serialu „Downton Abbey”.

Teraz ukazuje się polskie wydanie jego powieści Belgravia. Rok 1815. W przededniu bitwy pod Waterloo w Brukseli odbywa się bal na cześć dowódcy wojsk brytyjskich, księcia Wellingtona. Oprócz brytyjskiej arystokracji i oficerów uczestniczy w nim dostawca wojskowy James Trenchard z małżonką oraz córką. Ich obecność, choć dla elit bulwersująca, nie jest przypadkowa. Nim jednak bal się skończy, Sophie przeżyje najstraszliwsze chwile swego życia, a oficerowie ruszą na pole bitwy, gdzie wielu z nich zginie, wciąż w mundurach galowych, w których opuścili bal.

Londyn, ćwierć wieku później – stolica zmienia oblicze pod rządami młodziutkiej królowej Wiktorii. Powstają nowe rezydencje, nowe dzielnice elit, takie jak Belgravia, miasto rozkwita. Arystokracja, chcąc nie chcąc, coraz częściej musi przyjmować na salonach coraz bogatszych nuworyszy.

Pilnie strzeżona tajemnica łącząca dwie rodziny z tych oddzielonych przepaścią światów tylko czyha, by wywrócić do góry nogami życie bohaterów.

Ambicja, zawiść, gniew, chciwość, życzliwość, bezinteresowność – a przede wszystkim miłość – te emocje zawsze kierowały ludzkimi poczynaniami... Ta historia wydarzyła się dwa wieki temu, a mimo to jej bohaterowie nie różnią się tak bardzo od nas.

Zobaczcie, jak o książce Fellowesa opowiada Małgorzata Gutowska-Adamczyk:

Powracając do dickensowskiej tradycji publikowania powieści w odcinkach, jak niegdyś w tygodnikach, Wydawnictwo Marginesy postanowiło zaprezentować jedenaście odcinków tej powieści, której każda część kończy się w dramatycznym momencie, co sprawia, że nie można doczekać się kolejnego tygodnia i kolejnego rozdziału. Wersja audio w interpretacji Rafała Królikowskiego. Posłuchajcie, co o nagrywaniu audiobooka „Belgravia” mówi Rafał Królikowski:

Książka ukazała się 28 września nakładem wydawnictwa Marginesy pod patronatem lubimyczytać.pl. 


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
konto usunięte
30.09.2016 21:38
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Kryanka 30.09.2016 13:57
Czytelniczka

Bardzo dobra książka, skonstruowana tak, żeby sięgać po kolejne części. Czytanie rozdziału raz na tydzień miało duży urok.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
allison 30.09.2016 10:17
Czytelniczka

Zapowiada się interesująco! Narobiliście mi na tę powieść wielkiego apetytu:)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 29.09.2016 15:30
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post