Zygmunt Miłoszewski: zniszcz mnie, jeśli potrafisz. Literacki challenge dla pisarzy

LubimyCzytać
04.09.2020

Jeden z najpopularniejszych polskich autorów współczesnych postanowił wesprzeć społeczność mniejszości seksualnych, rozpoczynając literacki challenge #ZniszczMnieJeśliPotrafisz. Wszystko za sprawą nieprzychylnej recenzji najnowszej powieści autora pt. „Kwestia ceny”, która ukazała się w „Gazecie Polskiej Codziennie”.

Zygmunt Miłoszewski: zniszcz mnie, jeśli potrafisz. Literacki challenge dla pisarzy

Sytuacja osób należących do mniejszości seksualnych w Polsce bulwersuje wielu twórców. Oburzenie represjami wymierzonymi w społeczność LGBT w Polsce wyrazili niedawno Olga Tokarczuk wraz z Margaret Atwood, Małgorzatą Szumowską, Pedro Almodóvarem i Agnieszką Holland, podpisując w sierpniu br. list otwarty do przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen. Twórcy wzywają w nim Komisję Europejską do natychmiastowego podjęcia kroków w obronie podstawowych europejskich wartości – równości, niedyskryminacji, szacunku dla mniejszości, które według nich, zostały pogwałcone.

Z mniejszościami solidaryzują się także polscy poeci. Wczoraj informowaliśmy o inicjatywie, która ma za cel wydanie antologii „Poetki i poeci dla LGBT+”. Ta darmowa publikacja ma być wyrazem niezgody na obecną narrację przemocową i gestem sprzeciwu wobec homofobii.

Zygmunt Miłoszewski zachęca: #ZniszczMnieJeśliPotrafisz

Wesprzeć osoby należące do mniejszości seksualnych postanowił również laureat „Paszportu Polityki” Zygmunt Miłoszewski. Wykorzystał do tego nieprzychylną recenzję swojej najnowszej powieści „Kwestia ceny”, opublikowaną przez dziennik „Gazeta Polska Codziennie”.

Rozpoczynam challenge literacki „Zniszcz mnie, jesli potrafisz”. Autorko, autorze, stań w świetle, stań w prawdzie i pokaż najgorszą recenzję, jaką kiedykolwiek dostałaś/dostałeś. Cchemy to robić w szczytnym celu, a dla mnie teraz szczytny cel to wspieranie naszych przyjaciółek i przyjaciół, rodaczek i rodaków, należących do mniejszości seksualnych. Nikomu w Polsce, kto nie robi nikomu krzywdy, nie wolno mówić wprost, że jest gorszy z jakiegokolwiek powodu - mówi Zygmunt Miłoszewski. 

Reklama

„Kwestia ceny” to drugi tom cyklu „Zofia Lorentz” (książka została objęta patronatem lubimyczytać.pl). Jego główna bohaterka, historyczka sztuki i poszukiwaczka zaginionych arcydzieł, udaje się na wyprawę, której celem jest odnalezienie cennych zbiorów, przywiezionych przed laty przez Benedykta Czerskiego z Syberii. Szerzej o powieści (oraz swoim zaangażowaniu w sprawy polityczne czy kwestie związane z postępującymi zmianami klimatycznymi) pisarz opowiadał w wywiadzie online, jaki przeprowadziła z nim Ewa Cieślik z lubimyczytać.pl.

Miłoszewski na swoim profilu na portalu Facebook zamieścił wideo, na którym czyta fragmenty recenzji zatytułowanej „Co się dzieje w głowie Sylwii Spurek” pióra Igora Szczęsnowicza. Z nagrania możemy się dowiedzieć, że według autora recenzji w powieści „nie ma takiej wartości bliskiej większości Polaków, która nie byłaby tu zbrukana w taki czy inny sposób”. Jak twierdzi Szczęsnowicz, najważniejsze dla bohaterów powieści są: „feminizm, klimat, bezwzględna amoralna wolność, weganizm, czy też wegetarianizm motywowany etyczno-klimatycznie, prawo do aborcji, propagowanie ideologii LGBT oraz plucie na prezydenta RP i kilku ministrów jej rządu”. Miłoszewski przytacza również słowa autora recenzji, który uważa, że czytanie „Kwestii ceny” było dla niego „niczym kąpiel w wymiotach”, a po jej lekturze sięgnięcie nawet po książkę telefoniczną jest jak „haust czystego powietrza”.

 

#ZniszczMnieJeśliPotrafisz

#ZniszczMnieJeśliPotrafisz Nowy gorący challenge literacki! Taplamy się w prawdzie! Pisarki i pisarze czytają swoje najgorsze recenzje! Walczymy z nagonką na mniejszości seksualne! Duet Zygmunt Miłoszewski & Gazeta Polska Codziennie razem wspierają LGBTQ+ Dostałem ostatnio najgorszą w swoim życiu recenzję – za którą niniejszym dziękuję krytykowi „Gazety Polskiej Codziennie” – i pomyślałem, że taki skarb nie może się zmarnować. Dlatego otwieram literacki challenge #ZniszczMnieJeśliPotrafisz i zachęcam koleżanki i kolegów, żeby stanęli w prawdzie, wyciągnęli najgorsze, zawstydzające, mieszające z błotem recenzje i przeczytali je czytelnikom. Ja swoją czytam poniżej, a do drugiej rundy nominuję: Anna Dziewit Meller i Wojciech Chmielarz - pisarz. Odwagi! Dla rozrywki, jasne, ale też w ważnej sprawie: żeby dać odpór haniebnej nagonce, jaką polskie władze przypuściły – i na którą dają przyzwolenie – przeciwko osobom należącym do mniejszości seksualnych. Oburzamy się, dajemy publicznie wyraz naszemu oburzeniu, dyskutujemy, wywieszamy tęczowe flagi i to jest wszystko ważne, ale powiem Wam jako działacz społeczny: prawdziwe wsparcie to zaanagażowanie albo swojego czasu albo swoich pieniądzy. Wejdźcie na te strony, kliknijcie „wesprzyj” i rzućcie grosza prawdziwym wiedźminom naszych czasów, żeby mogli walczyć z głupotą, edukować przeciw uprzedzeniom oraz wspierać tych, dla których organizowana przez partię rządzącą pogromowa atmosfera oznacza kłopoty życiowe, psychiczne i prawne. Kampania Przeciw Homofobii: http://kph.org.pl https://wspieraj.kph.org.pl Stowarzyszenie Grupa Stonewall: www.grupa-stonewall.pl Paypal: https://bit.ly/2Gk9IvW Pomyślcie o tym, że za każdym razem, kiedy przelejecie kilka złotych, będzie to kilka złotych, które trafiło na konta organizacji walczących z dyskryminacją mniejszości seksualnych DZIĘKI Gazecie Polskiej. Osobiście uważam, że każda złotówka w tym wypadku liczy się co najmniej podwójnie. PS. Na Grupie Stonewall jest też super sklep Out&Proud, jeśli ktoś ma ochotę i wesprzeć słuszną sprawę i pokazać publicznie, że w 2020 stał po właściwej stronie. Kampania Przeciw Homofobii Grupa Stonewall Gazeta Polska Codziennie #ZniszczMnieJeśliPotrafisz

Opublikowany przez Zygmunt Miłoszewski Czwartek, 3 września 2020

 

Reklama

Nominowani: Anna Dziewit-Meller i Wojciech Chmielarz

Na nagraniu Zygmunt Miłoszewski zachęca innych pisarzy i pisarki do przeczytania najgorszych recenzji swoich książek. Akcja zainicjowana przez Miłoszewskiego w mediach społecznościowych pod hashtagiem #ZniszczMnieJeśliPotrafisz ma na celu wsparcie organizacji broniących praw mniejszości seksualnych, stąd autor w swoim poście zachęca do „rzucenia grosza prawdziwym wiedźminom naszych czasów”, wymieniając między innymi Kampanię Przeciwko Homofobii i Grupę Stonewall. „Pomyślcie o tym, że za każdym razem, kiedy przelejecie kilka złotych, będzie to kilka złotych, które trafiło na konta organizacji walczących z dyskryminacją mniejszości seksualnych DZIĘKI Gazecie Polskiej. Osobiście uważam, że każda złotówka w tym wypadku liczy się co najmniej podwójnie”, dodaje pisarz na swoim Facebooku.

Do udziału w akcji Zygmunt Miłoszewski nominował Annę Dziewit-Meller i Wojciecha Chmielarza. „Wesprzyjcie rodaków i rodaczki, którzy tej pomocy bardzo potrzebują, ponieważ nikomu, kto mieszka w Polsce, nie wolno mówić, że do niej nie należy”, apeluje Miłoszewski.

Fotografia otwierająca: Karolina Zajączkowska

[aj]

Reklama

komentarze [20]

Sortuj:
251
163
08.09.2020 23:05

Od zawsze przypuszczałem, że artyści to żadni mędrcy. Wspierać LPG w walce z nietolerancją? A w czym gaz jest lepszy od benzyny? Bo to przecież walka nie o tolerancję, a o przywileje.


429
0
08.09.2020 20:35

Znowu LGBT. Powiało nudą.


420
88
06.09.2020 09:06

Nie czytałam "Kwestii ceny", ale szanuję P. Zygmunta, dla mnie super jest ta akcja i na pewno będę śledzić. Wspaniałe jest to, że osoby mające szersze grono odbiorców angażują się w takie akcje i wykorzystują swoją pozycję w takim celu. Przywraca wiarę w ludzi, oby akcja poszła w świat!


Reklama
9
1
05.09.2020 21:15

Mnie się to wydaje idiotyczne. Zaròwno recenzja jak reakcja Miľoszewskiego. Czekam teraz na informację, że p Zygmunt czuje się kobietą i wobec tego jest w związku lesbijskim...Jak wariować, to na full!


741
225
05.09.2020 16:45

Mróz będzie miał co robić.


166
32
05.09.2020 14:49

Przyznam uczciwie, że przy wyborze książki nie kieruję się recenzjami ludzi, którzy zarabiają na życie pisaniem czegokolwiek. Wolę opinie zwykłych czytelników.
Czy taki challenge coś zmieni poza samonapędzaniem pewnej narracji? Mnie zdecydowanie bardziej podoba się inicjatywa poetów.
"Czytanie było niczym kąpiel w wymiotach" ? Biedny ten recenzent. Należałoby mu raczej...

więcej

57
29
05.09.2020 10:44

Zasilił chór wujów, czemu mnie to nie dziwi? Zachodni świat stacza się w otchłań marksistowskiej rewolucji, a jego mieszkańcy dzień i noc są pod ostrzałem propagandy, o jakiej Orwell nie śnił. Coraz mniej ludzi jest w stanie w ogóle myśleć. Przypomina się stary, dobry Dávila: nadchodzą znowu epoki, w których przeżyje tylko to, co umie pełzać.


119
81
05.09.2020 10:10

Ta powieść to dno. Tutaj nie ma czego niszczyć, autor zniszczył się sam takim ideologicznym gniotem.


628
535
05.09.2020 09:46

Pod różnymi płaszczykami Pan Miłoszewski zaczyna odcinać kupony od swojej popularności. Taki czelendż to darmowa reklama i nic innego, nie mającego nic wspólnego z obroną mniejszości seksualnych. Każdy chce ugrać na tym czy innym temacie dla siebie w imię mamony, sławy , popularności w końcowym efekcie co by nie wybrał i tak to wszystko sprowadza się tylko do jednego....

więcej

1880
294
04.09.2020 19:46

"Kwestię ceny" mam już zamówioną w bibliotece. Nie spodziewałam się po niej fajerwerków, bo chociaż uwielbiam Miłoszewskiego, ta część jego twórczości, która opiera się na inspiracji "Panem Samochodzikiem" jest dla mnie najsłabsza. Ale po przeczytaniu fragmentu recenzji pana Grzędowicza widzę, że popiera wszystkie wartości o które warto walczyć. Więc może nie będzie tak...

więcej

3071
827
07.09.2020 10:24

recenzja pana Grzędowicza?


1880
294
07.09.2020 10:45

Tak. Całej oczywiscie nie czytałam, bo nie czytam Gazety Polskiej, ale ten cytowany fragment mi starczył.


1880
294
08.09.2020 22:24

Ups, pomyliłam nazwisko. Prawicowych publicystów nie czytam, więc obaj panowie są mi równie obcy.


zgłoś błąd