Życie z wielką historią w tle

Wojtek
25.03.2021
Okładka książki Dziecko września Marek Harny
Średnia ocen:
8,4 / 10
12 ocen
Czytelnicy: 50 Opinie: 10

„Przypominałem sobie szczegóły wydarzeń i moje własne wrażenia, jakie im towarzyszyły. Potem także uczucia, jakimi darzyłem osoby, które przyszło mi w życiu spotkać. W końcu wszystko ułożyło się w całość, którą wystarczyło zapisać...”

Przyznam, że bardzo dużo obiecywałem sobie po najnowszej powieści Marka Harnego pod tytułem „Dziecko września”. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Nie jest to pierwsza książka tego autora, po którą sięgnąłem. Mam w pamięci, chociażby jego „Sny wojenne”. Tym razem Harny również podejmuje temat II wojny światowej. Bohaterowie powieści stają przed trudnymi wyborami, a wielka historia brutalnie mebluje ich życie.

Tytułowym „dzieckiem września” jest Adam, poczęty 1 września 1939 roku. Jego rodzice pobrali się dosłownie chwilę wcześniej. Powie ktoś, że nie był to odpowiedni czas na miłość. Nadchodziła wojna, tymczasem Andrzej i Teresa w pośpiechu zawarli związek małżeński. Nie dane im było zaznać miodowego miesiąca. Ba, nie zaznali nawet chwili spokoju, bo mężczyzna wyruszył na front. Jego żona musiała się sporo natrudzić, aby chociaż na chwilę zobaczyć się z mężem i skonsumować małżeństwo. Jedna noc przyniosła poważne konsekwencje.

Andrzej wyruszył na wojnę, Teresa została zaś sama. Ale czy na pewno? Kobieta szybko zorientowała się, że jest w ciąży. Życie podczas okupacji z małym dzieckiem nie należało do najłatwiejszych. Teresa miała doświadczyć wszystkich okropieństw wojny i okupacji. Jej życie obfitowało w dramatyczne wydarzenia i niejednoznaczne wybory, które musiała podejmować, aby ocalić siebie i syna.

Marek Harny po raz kolejny udowadnia, że potrafi pisać powieści. Jednak historia w jego książkach rzadko jest czarno-biała. Autor zdaje się rozumieć, że niełatwe czasy prowadzą do niełatwych sytuacji, których nie da się łatwo ocenić moralnie. Czy podczas okupacji można po prostu starać się przeżyć? Co, jeśli wymaga to współpracy z Niemcami? Czy koniecznie trzeba angażować się w działalność konspiracyjną? Czy organizować zamachy na Niemców, jeśli w odwecie ma zostać potem rozstrzelanych wielu Polaków? Wojna to bardzo trudny czas.

Teresa doświadczyła wszystkich jej najgorszych przejawów. Jej ojciec zginął w Oświęcimiu. Ona sama była więziona w obozie w Płaszowie. Pracowała w fabryce, której szef był również niejednoznaczną postacią. Aby chronić siebie i dziecko kobieta nie wahała się poświęcić samej siebie.

Ale przecież czas wojny i okupacji to także codzienne życie. Jak wyglądało ono w Krakowie rządzonym przez Niemców? Skąd ludzie brali siłę do tego, aby żyć mimo wszystko? Jednak w Polsce również po zakończeniu II wojny światowej życie nie należało do najłatwiejszych. Komuniści zaprowadzali własne porządki, nie oglądając się na nic.

Adam i Teresa znowu stają przed wyborami, które mają zaważyć na dalszym ich losie. „Dziecko września” to bardzo ciekawa powieść. Autor umiejętnie rysuje tło historyczne. Kampania wrześniowa, okupacja, działalność konspiracyjna. Na tle tych wydarzeń śledzimy losy Teresy i Adama. Kobieta musi stawić czoła wielu przeciwnościom losu, aby przetrwać. Jak potoczyły się losy jej i jej przyjaciół? Czy Adam odnalazł po wojnie swoją drogę i swoje miejsce na ziemi?
Sięgnijcie po najnowszą powieść Marka Harnego i przekonajcie się sami. Jest to wielowątkowa, ciekawa powieść z szerokim tłem historycznym. Zachęcam do lektury.

Wojciech Sobański

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
zgłoś błąd