Zostań recenzentem książki „Taterniczki” Agaty Komosy-Styczeń

LubimyCzytać
22.04.2021

To portrety tych, które przetarły szlak. Kobiet walczących o swoje miejsce w Tatrach, wbrew uprzedzeniom i deprecjonowaniu ich osiągnięć. Wydawnictwo Prószyński przygotowało 20 egzemplarzy książki „Taterniczki. Miejsce kobiet jest na szczycie" dla użytkowników lubimyczytać.pl, którzy będą chcieli zrecenzować książkę o sile kobiet, zdobywaniu szczytów swoich możliwości, osiąganiu celów i znaczeniu pasji w życiu. Przeczytajcie fragment!

Zostań recenzentem książki „Taterniczki” Agaty Komosy-Styczeń

Dostęp do najtrudniejszych tatrzańskich szlaków nie był prosty, szczególnie dla kobiet. Bo zdobywanie Tatr przez kobiety było inne od męskiego. Poza kruszyznami, ekspozycją i pionowymi ścianami musiały mierzyć się ze swoją pozycją społeczną, kulturową, nieustannym deprecjonowaniem – a nawet strojem.

Taterniczki – kobiety i dziewczyny, które szły w górę niezależnie od wszystkiego. Twarde charaktery i pilne kursantki, subtelne sportsmenki i muskularne wspinaczki. Dostosowują się do zmaskulinizowanego sportu i walczą o kobiecy styl uprawiania tej dyscypliny.

„Taterniczki. Miejsce kobiet jest na szczycie” to ich historia podboju Tatr.

Sporty tatrzańskie od początku były męskie, a taternicy nie za mile widzieli pierwszą kobietę, która chciała zrobić wyłom.
- Apoloniusz Rajwa

Pasja silniejsza od uprzedzeń

Agata Komosa-Styczeń – polonistka, dziennikarka, redaktorka, feministka, mama. Była redaktorką naczelną portali informacyjnych naTemat i Wirtualnej Polski. Do czasu zdobycia ostatniej sprawności (mamy) zapamiętale podróżowała – zjeździła Amerykę Środkową i Azję. W Nepalu zdobyła dwa pięciotysięczniki, choć niezmiennie najpiękniejszymi górami są dla niej Tatry.

Oto komentarz autorki towarzyszący premierze książki. 

Siostra mojego dziadka, ciotka Halina wyszła za Stacha – górala z Beskidu Śląskiego. Podobno moja prababcia Zofia, mama Haliny i mojego ukochanego Władzia, była adorowana przez krewnego swojego zięcia - chciał, by przeniosła się w góry – ona jednak powiedziała, że szczyty zasłaniają jej niebo.

Dla mnie niebem zawsze był krajobraz pofałdowany wybrzuszeniami wzniesień, czy ostrymi kantami grani. Podczas pierwszej tatrzańskiej wyprawy przyjaciel, znawca Tatr opowiedział mi o siostrach Skotnicównach, młodych zapalonych wspinaczkach, które zginęły tragicznie na ścianie Zamarłej Turni. Ta opowieść zapadła głęboko we mnie i wróciła paręnaście lat później, kiedy szykowałam się na wyprawę w Himalaje i szukałam lektur o kobietach w górach. Ani o tatrzańskich orlicach (jak mawiano na Skotnicówny) ani o Zofii Radwańskiej Paryskiej, ani o innych wybitnych taterniczkach nie znalazłam wiele materiałów. Uświadomiłam też sobie, że niewiele wiem o współczesnych wspinaczkach. A przecież nie możesz być kimś kogo nie widzisz, więc jak współczesne dziewczynki mogą marzyć o zdobywaniu szczytów, gdy nie karmi się ich historiami o kobietach, które szły już tym szlakiem?

Wizja małej dziewczynki zapatrzonej w górską idolkę była mi szczególnie bliska – gdy pisałam książkę, byłam w ciąży z moją córką Jadwigą. I mam nadzieję, że Jadzia też w jakimś promilu dzięki Taterniczkom będzie mogła w swoim życiu obrać szlak, jaki sobie wymarzy. I wejść na każdy szczyt – nie potykając się o suknię, falbany czy uprzedzenia.

Agata Komosa-Styczeń

Jak zostać recenzentem książki?

Reklama

Dla użytkowników serwisu lubimyczytać.pl mamy do rozdania 20 egzemplarzy książki „Taterniczki”.

Wystarczy przesłać na adres: izabeladelesiewicz@proszynskimedia.pl link do swojego profilu w serwisie lubimyczytać.pl i krótkie uzasadnienie, dlaczego to właśnie wy powinniście zostać pierwszymi recenzentami (w tytule maila wpisując: Recenzja „Taterniczki”).

Macie czas do 29 kwietnia, do końca dnia. 

Z nadesłanych zgłoszeń wydawnictwo wybierze dwadzieścia osób. Egzemplarze książki zostaną wysłane po przesłaniu zwrotnym mailem danych adresowych. Liczymy na to, że po jej lekturze umieścicie swoje opinie w serwisie lubimyczytać.pl.

Powodzenia! Czekamy na zgłoszenia.

Przeczytaj fragment ksiażki „Taterniczki”

Taterniczki 1

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Taterniczki 2

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Książka „Taterniczki” jest już dostępna w księgarniach online

Artykuł sponsorowany

[ec]

Reklama

komentarze [6]

Sortuj:
286
262
26.04.2021 11:15

Jestem bardzo szczęśliwa, bo otrzymałam pozytywną odpowiedź, a bardzo chciałam mieć tę książkę


709
301
28.04.2021 09:27

już? to szybko :) gratulacje, może mnie też sięposzczęści


709
301
23.04.2021 20:43

zgłoszenie poszło :) Prószyński ma świetne wydania o górskiej tematyce. Jestem bardzo ciekawa Taterniczek


2607
110
22.04.2021 12:02

Zgłoszenie wysłane. Uwielbiam literaturę górską.


Reklama
425
63
22.04.2021 12:00

Coś czuję, że chętnych będzie bardzo wielu, w pięknych Tatrach to normalne ;)


3075
4
22.04.2021 10:19

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd