rozwiń zwiń

Zniknie kryptowaluta „JRR Token”. Powodem łamanie praw autorskich

LubimyCzytać LubimyCzytać
24.11.2021

Gdy w sierpniu tego roku pojawiła się nowa kryptowaluta ściśle nawiązująca do Władcy Pierścieni przewidywano, że na skutek łamania praw autorskich szybko zniknie z rynku. Tak też się stało. Tolkien Estate, fundacja chroniąca prawa autorskie J.R.R. Tolkiena, natychmiast podjęła kroki prawne w celu jej zablokowania.

Zniknie kryptowaluta „JRR Token”. Powodem łamanie praw autorskich paxillop / pixabay

Amerykański produkt inwestycyjny obiecujący użytkownikom „podróż przez ryzyko do zysku” został uznany za naruszający prawo do znaków towarowych.

JRR Token - kryptowaluta promowana przez odtwórcę roli Pippina

Kryptowaluta ściśle nawiązywała do świata wykreowanego przez J.R.R. Tolkiena. Jej twórcy nazwali ją JRR Token i „zapożyczyli” takie elementy jak design czy motyw muzyczny wprost z filmowych adaptacji powieści brytyjskiego pisarza. Co więcej, w promocji kryptowaluty wziął udział Billy Boyd, odtwórca roli Pippina, który na promocyjnym wideo mówi: „Saruman próbował zjednoczyć Śródziemie pod scentralizowanymi rządami, podczas gdy społeczność chciała decentralizacji. Kryptowaluta to dosłownie zdecentralizowana sieć”.

Fundacja Tolkien Estate niemal natychmiast po uruchomieniu kryptowaluty podjęła działania w ramach procedury arbitrażowej Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Argumentowała, że ​​produkt naruszył prawa do znaku towarowego dla nazwy JRR Tolkien, a sama nazwa domeny „została zaprojektowana specjalnie w celu wprowadzenia użytkowników internetu w błąd, aby uwierzyli, że istnieje jakiś uzasadniony związek handlowy” z autorem „Władcy Pierścieni".

Pozwany twierdził, że JRR Token miał odnosić się do „unikalnej formy cyfrowej waluty”, a nie do autora fantasy, a nazwa domeny, która „przywodzi na myśl” nazwisko JRR Tolkiena, jest parodią.

Hasło na stronie głównej o treści „Jeden token, który rządzi wszystkimi" odwołujące się do słynnego wyrażenia „Jeden pierścień, który rządzi wszystkimi”, tworzy humorystyczną różnicę, by wywołać pożądany efekt parodii

– tłumaczył twórca kryptowaluty. Światowa Organizacja Własności Intelektualnej stwierdziła jednak, że „pozwany nie precyzuje, dlaczego sporna nazwa domeny jest humorystyczna lub zabawna”.

Autor kryptowaluty wyjaśniał również, że wybrał JRR jako nazwę swojej domeny, ponieważ „JRR” oznacza „podróż przez ryzyko do nagrody”. Ten argument także został odrzucony, ponieważ >>nie jest jasne, co „podróż przez ryzyko do nagrody” rzeczywiście oznacza i dlaczego termin „podróż” ma znaczenie przy zakupie tokenów<<.

Fundacja Tolkien Estate odzyskała nazwę domeny JRRToken.com. Zatrzymano twórcę kryptowaluty działającego pod tą nazwą i uzyskano od niego zobowiązanie do usunięcia wszelkich treści internetowych naruszających prawo.

Jak zaznaczył prawnik Tolkien Estate Steven Maier:

Fundacja jest czujna i dba o to, by uniemożliwić osobom nieupoważnionym wykorzystanie nazwy JRR Tolkiena oraz treści jego dzieł literackich. Był to szczególnie rażący przypadek naruszenia praw. Cieszymy się, że zakończyło się to na zadowalających warunkach.

Władca Pierścieni - epopeja, której akcja rozgrywa się w mitologicznym świecie

Władca Pierścieni to powieść fantasy i najsłynniejsze dzieło Tolkiena, będące kontynuacją innej jego powieści zatytułowanej „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Akcja rozgrywa się w mitologicznym świecie Śródziemia, 60 lat po wydarzeniach opisanych w „Hobbicie”.

Ta fantastyczna epopeja to zarazem powieść przygodowa osnuta na starożytnej legendzie, z głębokim wydźwiękiem etycznym. Ogniwem łączącym obie książki jest Pierścień, który w „Hobbicie” jest magicznym przedmiotem, a we „Władcy Pierścieni” potężnym narzędziem zła, decydującym o losach świata.

„Władca Pierścieni" to powieść podzielona na sześć ksiąg, wydana w trzech tomach: Tom I, „Drużyna Pierścienia" (Księga I: Powrót Cienia, Księga II: Drużyna Pierścienia), Tom II: „Dwie wieże" (Księga III: Zdrada Isengardu, Księga IV: Podróż do Mordoru), Tom III: „Powrót króla" (Księga V: Wojna o Pierścień, Księga VI: Powrót króla).

[pr]


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
ser222 24.11.2021 21:58
Czytelnik

http://www.vladmines.dn.ua/forum/index.php/topic,14223.0.html

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ser222 24.11.2021 21:56
Czytelnik

<a href="http://www.vladmines.dn.ua/forum/index.php/topic,14223.0.html">5U6Q l5</a>

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Łędina 24.11.2021 15:51
Czytelniczka

Serio? Ciekawe, co jeszcze ludzie wykombinują dla łatwego wzbogacenia.. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 24.11.2021 15:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post