Zadaj pytanie Isabel Allende i weź udział w spotkaniu online na żywo!

LubimyCzytać LubimyCzytać
16.06.2020

Isabel Allende nigdy nie była w Polsce, ale już w tym tygodniu zagości w domach polskich czytelników. Pisarka, która właśnie wydała nową książkę „Długi płatek morza”, weźmie udział w spotkaniu na żywo, które poprowadzi Ałbena Grabowska. Przygotujcie pytania, które chcielibyście jej zadać! Ich autorzy otrzymają nagrody książkowe od Wydawnictwa Marginesy.

Zadaj pytanie Isabel Allende i weź udział w spotkaniu online na żywo!

Isabel Allende po raz pierwszy w Polsce

Isabel Allende to chillijska pisarka urodzona w 1942 roku. Jej rodzina została zmuszona do ucieczki do Wenezueli po zamachu stanu z 1973 roku, podczas którego obalono ówczesnego prezydenta, kuzyna jej ojca, Salvadora Allendego, a do władzy doszedł Augusto Pinochet. Zadebiutowała w 1982 roku książką „Dom duchów”. Powieść powstała na kanwie listów, które Allende pisała do swojego 99-letniego dziadka, a jej celem była chęć uwolnienia się od ciężaru dyktatury Augusto Pinocheta.

Książka okazała się niebywałym sukcesem. W utrzymaniu jej popularności niebywale pomogła również ekranizacja w gwiazdorskiej obsadzie, z Meryl Streep, Glenn Close, Jeremy Ironsem, Antonio Banderasem w rolach głównych. W 1987 roku Allende wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Opublikowała ponad 20 powieści, które zostały przetłumaczone na 35 języków i sprzedane na całym świecie w prawie 70 milionach egzemplarzy. Otrzymała kilkadziesiąt nagród literackich. Allende posiada niezwykły styl snucia opowieści i dotykania poprzez słowa, najczulszych strun ludzkiej duszy.

„Dom duchów” zaliczono do nurtu realizmu magicznego, choć kolejne jej książki łączą różne nurty i style. Wśród tych najbardziej popularnych wymienić należy takie tytuły, jak: „Miłość i cienie”, „Ewa Luna”, „Paula”, „Córka fortuny”, „Portret w sepii”, „Zorro” oraz cykl „Wspomnienia Orlicy i Jaguara”. Jej ostatnią książką jest „Długi płatek morza” – powieść, która swoją premierę miała 3 czerwca 2020 roku. To historia obejmująca dziesięciolecia i przemierzająca kontynenty, podążającą za dwojgiem ludzi, którzy uciekają przed wojną w poszukiwaniu nowego domu.

„Długi płatek morza”, nowa książka Isabel Allende

Hiszpania, styczeń 1939 roku. Krwawą wojnę domową kończy zwycięstwo generała Franco. Zaczyna się Wielka Ewakuacja: do granicy francuskiej przez Pireneje dociera blisko pół miliona republikańskich uchodźców. Wśród nich jest Roser, ciężarna młoda wdowa, której życie nieodwracalnie splata się z życiem Victora Dalmau, lekarza wojskowego i brata jej zmarłej miłości. Aby przetrwać, muszą zjednoczyć się w małżeństwie, którego żadne z nich nie chce.

Przejęty losem hiszpańskich wygnańców poeta Pablo Neruda przekonuje chilijskiego prezydenta, by Chile – „długi płatek morza i wina i śniegu”, jak nazwał swój kraj w jednym z wierszy – stało się dla emigrantów nową ojczyzną.

Roser i Victor zaczynają od nowa. Będą musieli stawić czoło niejednej próbie, mimo to znajdą nie tylko radość, ale i przyjaciół – i to w najbardziej nieprawdopodobnych miejscach.

Isabel Allende wraca do wspomnień, zainspirowana światowym kryzysem uchodźczym, i przypomina, że Pablo Neruda po latach uznał swoją pomoc hiszpańskim uchodźcom za swój najlepszy poemat, który przetrwa, choćby krytyka przekreśliła całą jego poezję.

Gdy świat walczy z kolejnym kryzysem, Isabel Allende przypomina czytelnikom o ludziach przez świat zapomnianych – o uchodźcach. Fikcja przeplata się u niej z wydarzeniami historycznymi, a swoim bohaterom pisarka każe kochać, walczyć o życie i cierpieć. Ale nigdy nie pozbawia ich nadziei. I ta nadzieja jest światłem w mroku.
Katarzyna Kazimierowska, „Pismo. Magazyn opinii”

Niezwykła, epicka historia dwóch rodzin, których losy splatają się najpierw w czasach dyktatury Franco, potem reżimu Pinocheta. Historia o ludziach, którzy na zgliszczach dziejów budują miłość i tworzą piękno. Porywająca proza. Literatura kobieca najwyższej jakości.
Ałbena Grabowska

Jedna z najlepszych i najbardziej wstrząsających powieści w bogatej karierze Allende.
„New York Times Book Review”

Spotkanie na żywo z Isabel Allende już w ten czwartek

Już za kilka dni polscy czytelnicy będą mieli niebywałą okazję porozmawiać i zadać pytania chilijskiej pisarce! Spotkanie na żywo z Isabel Allende odbędzie się w czwartek, 18 czerwca o godz. 18.00. Poprowadzi je Ałbena Grabowska, autorka cyklu „Stulecie Winnych”, która również potrafi na kartach swoich powieści doskonale odmalowywać skomplikowane rodzinne relacje i historie.

Już teraz możecie zadawać pytania Isabel Allende – wpisujcie je w komentarzach do tej aktualności. Macie na to czas do środy 17 czerwca do godz. 23.59. Najciekawsze zostaną zadane pisarce na żywo, a ich autorzy otrzymają nagrody!

Autorzy najciekawszych pytań otrzymają nagrody od Wydawnictwa Marginesy – pięć pakietów książek „Długi płatek morza” Isabel Allende i „Matki i córki” Ałbeny Grabowskiej.

Transmisję będzie można oglądać na ​​​​​fanpage'u lubimyczytac.pl oraz na Facebooku Wydawnictwa Marginesy. Dołączcie też do wydarzenia na portalu Facebook i zaproście znajomych!

[ec]


komentarze [26]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Monka 17.06.2020 21:52
Czytelnik

1. Tytuł Pani książki jest intrygujący, ale jednocześnie budzi we mnie jakieś obawy, lęk - nie potrafię tego wytłumaczyć. Wiem, że jest to fragment wiersza. Skąd pomysł na taki tytuł?
2. Problem uchodźców jest ogromny, omawiają go najważniejsze osoby światowej polityki na różnych spotkaniach. Czy uważa Pani, że próby poradzenia sobie z tym jakże trudnym zagadnieniem są...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Rafall 17.06.2020 20:31
Czytelnik

Jak to jest być nie tylko świadkiem i obserwatorem historii ale całkiem realnie odczuć jej bieg. Bo przecież musiała Pani z Chile uciekać Czy Pani nazwisko jest dziś dla Pani obciążeniem czy sprzymierzeńcem. Pozdrawiam serdecznie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Magda 17.06.2020 19:35
Czytelnik

Pani proza zaliczana bywa do tzw. literatury kobiecej. Czy Pani zdaniem istnieje coś takiego, a jeśli tak - co jest cechą charakterystyczną tej prozy.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agnieszka Żelazna 17.06.2020 17:12
Czytelniczka

Temat uchodźców jest w tej chwili bardzo na czasie. Jak ocenia Pani decyzję mojego kraju,dotyczącą nie wpuszczania ich do Polski,w obawie o szeroko pojęte bezpieczeństwo obywateli?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Annula 17.06.2020 15:47
Czytelnik

1. Pytanie przychodzi mi do głowy po przeczytaniu "W samym środku zimy" - czy pisanie o okrucieństwie jest w odczuciu pisarza zwróceniem sprawiedliwości ofiarom?
2. Jakie są Pani osobiste odczucia wobec Pani bohaterów, których zachowania są złe, moralnie wątpliwe? Czy pisarz lubi takie osoby, bo są jego "dzieckiem"?
3. Czy wymyślając bohatera ma Pani w głowie jego szerszy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Karolina_B 17.06.2020 14:47
Czytelnik

Codziennie jesteśmy niemal zalewani nowościami wydawniczymi, książki można kupić prawie wszędzie, jednak wielu czytelników oprócz premier siega równie często po pozycje dobrze znane. Lubimy wracać do książek, które nas ukształtowały, pomogły w trudnych chwilach lub po prostu kiedyś wprawiły w dobry nastrój. Szczególne miejsce w tym szeregu zajmuje literatura dziecięca....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Edyta 17.06.2020 14:37
Czytelniczka

1. Magical realism in your books seem very similar to the one in Marquez's books. Do you like his writing?
2. Do you write like in an office from 9 to 5 or when you feel the insiration?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ilona 17.06.2020 12:46
Czytelniczka

Przeczytałam wszystkie Pani książki od momentu kiedy wiele lat temu przez przypadek ktoś mi pożyczył "Ewę Lunę". Historia poczęcia Ewy na zawsze zapadła mi w pamięć :). Skąd pomysł na taką "oryginalną' scenę?
Kolejne pytanie dotyczy "Opowieści Ewy Luny" a tym razem konkretnie skąd wzięła się historia prostytutki i jej zabawa z klientami w żabkę ?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ola 17.06.2020 12:11
Czytelniczka

1. W ciągu swojego życia mieszkała Pani w wielu krajach. Czy potrafiłaby Pani wybrać jeden, w którym czuła się Pani najlepiej, z którym czuje Pani najbliższą więź?
2. Czy uważa Pani, że we współczesnym świecie nadal trzeba walczyć o prawa kobiet? Czy świat Ameryki Południowej różni się pod tym względem od Zachodu (Stanów Zjednoczonych)? Czy świadomość kobiet zmieniła się...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Eguzkia 17.06.2020 11:35
Czytelnik

Z gory przepraszam za brak polskiej czcionki.
"Dom duchów" jest w hiszpanskich liceach lektura obowiazkowa i pojawia sie wsrod pytan maturalnych z literatury. Hiszpanska mlodziez jest zainteresowana lektura, chociaz w wiekszosci nie rozumie politycznego tla. W podrecznikach jest Pani zaliczana do autorow latynoamerykanskiego boomu, obecnie coraz wiecej sie mowi o kobietach...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej