Konkurs literacki "Światy Zajdla"

LubimyCzytać
25.04.2013

Należy zwrócić uwagę, że historia wykazała także powierzchowność innego sądu, wywodzącego się ze starożytności, a głoszącego, iż lud potrzebuje jakoby tylko chleba i igrzysk. Nieraz mogli się przekonać różni późniejsi władcy, że otrzymawszy sam chleb, lud niechybnie zapyta zaraz o masło i wędlinę, bojkotując najatrakcyjniejsze nawet igrzyska. Janusz A. Zajdel, Limes Inferior

Rok 2013, z okazji 75 rocznicy urodzin Janusza A. Zajdla, został ogłoszony Rokiem Zajdlowskim! Z tej okazji portal Alchemia Słowa we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Fantastyki „Avangarda” organizuje nowy konkurs literacki – „Światy Zajdla”.

Wymagania:

- Temat: fantastyka socjologiczna, dystopia, antyutopia, fantastyka polityczna, motywy występujące w twórczości Janusza Zajdla, itp.

- Forma: opowiadanie – proza

- Długość: do 40 tys. znaków ze spacjami (1 arkusz wydawniczy)

- Format pliku: .doc, .docx lub .rtf.

- Prosimy o podanie imienia, pseudonimu (opcjonalnie), nazwiska oraz adresu mailowego.

Termin nadsyłania prac: 9 czerwca 2013 do północy.

Teksty prosimy przysyłać na adres: antologia@alchemiaslowa.net

Opowiadania nie mogą być wcześniej nigdzie publikowane.

Oficjalne ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród odbędzie się podczas Zamknięcia Polconu, w konwentową sobotę 31 sierpnia.

Nagrody: publikacja antologii konkursowej najlepszych tekstów w formie darmowego e-booka z ISBN przed rozpoczęciem Polconu 2013, czyli w sierpniu 2013.

Redakcja AS o temacie konkursu:
Doszły do nas słuchy, że temat nieco przerażający i trudny. Czyżby? Fantastyka socjologiczna skupia się na człowieku. Ja człowiek, ty człowiek, on/ona/ono człowiek, wy ludzie. Znamy się mniej lub bardziej na ludziach wszyscy, nieprawdaż? To zastanów się, przyszły autorze, jak znany nam wszystkim człowiek poradzi sobie w wymyślonym przez Ciebie świecie, w zadanych warunkach: Będzie się buntować, czy nie? Będzie mu dobrze w takiej rzeczywistości, czy nie? Jak się w niej odnajdzie, jak będzie funkcjonować? W fantastyce socjologicznej zmiany technologiczne, gadżety schodzą na dalszy plan, choć z reguły nadal są obecne.
Gatunek ten może dotyczyć bardzo wielu aspektów życia człowieka: szeroko rozumianego „systemu” - politycznego, społecznego itd. To nie tylko najczęściej podnoszony w tego typu literaturze totalitaryzm - to też bunt przeciwko korporacjom, spojrzenie na jarzmo kulturowo-społeczne nakładane na człowieka przez niego samego - lub przez kogoś z zewnątrz.
I co, nadal trudne? Mamy nadzieję, że nie tak bardzo. Jeśli jednak nadal macie wątpliwości - ciąg dalszy podpowiedzi i wskazówek niebawem nastąpi. Powodzenia w pisaniu!

Organizatorami konkursu są Alchemia Słowa oraz Stowarzyszenie Miłośników Fantastyki „Avangarda”

Więcej informacji o konkursie znajdziecie na stronie Alchemii Słowa oraz na Facebooku.

Lubimyczytać.pl jest patronem medialnym konkursu.

Reklama

komentarze [0]

Sortuj:
zgłoś błąd