9. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

LubimyCzytać
15.04.2013

1 października rozpocznie się kolejny finał Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Gościem dziewiątej już edycji wrocławskiego święta narracji będzie między innymi Philippe Claudel, jeden z najwybitniejszych francuskich prozaików, reżyser i scenarzysta, członek Akademii Goncourtów, autor między innymi kontrowersyjnego Raportu Brodecka i Śledztwa.


Fot. Herve THOUROUDE/MGEN

Oprócz niego do Wrocławia przyjedzie także Sarah Hall, znakomita brytyjska pisarka, której zbiór opowiadań „The Beautiful Indifference” nagrodzony został między innymi Portico Prize for Fiction oraz Edge Hill Short Story Prize.


Fot. Richard Thwaites

Po raz pierwszy na Festiwalu Opowiadania pojawi się również autor z Islandii: Runar Helgi Vignisson to prozaik i tłumacz m.in. J.M. Coetzeego i Philipa Rotha, autor kilku zbiorów opowiadań, dyrektor programu Creative Writing na Uniwersytecie Islandzkim w Reykjaviku, ceniony i wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą.

Organizatorzy zapowiadają również przyjazd autorów z innych krajów europejskich (m.in. z Hiszpanii, Niemiec i Szwajcarii) oraz jak zwykle znakomitą reprezentację znad Wisły.  

MFO to jedyna tego rodzaju impreza w Polsce. Poświęcona jest przede wszystkim krótkim formom literackim, ale w jej trakcie odbywają się również pokazy adaptacji filmowych, wykłady, wystawy, dyskusje o literaturze, warsztaty kreatywnego pisania i konkursy – na najlepsze opowiadanie i najlepszy przekład. Zaproszenia na poprzednie edycje przyjmowali pisarze z trzydziestu krajów, przez co swoje prezentacje w językach oryginalnych miały już we Wrocławiu: Albania, Austria, Belgia, Białoruś, Bośnia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Izrael, Kanada, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, RPA, Rumunia, Słowacja, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania i Włochy. Festiwal zaprasza zazwyczaj autorów wybitnych, reprezentatywnych dla swoich krajów, wartych wypromowania w Polsce, ale też często doskonale już u nas znanych, jak choćby Wiktor Jerofiejew, Jurij Andruchowycz czy Etgar Keret.

Pod koniec marca ogłoszono temat corocznego konkursu MFO na najlepsze opowiadanie, w tym roku pod hasłem „PIN I ZIELONYM”; prace można przysyłać do końca maja. Główną nagrodą jest 3000 zł, a nagrodami dodatkowymi – zaproszenia na warsztaty kreatywnego pisania odbywające się w październiku. W maju ogłoszony zostanie także konkurs na najlepszy przekład, a jesienią ukaże się kolejny numer czasopisma „Opowiadanie” i szósta z kolei festiwalowa antologia.

MFO to przede wszystkim święto krótkiej formy literackiej, jednak długofalowym celem festiwalu jest promowanie narracji międzykulturowych: wymiana doświadczeń pisarzy różnych stylów i narodowości, badanie oddziaływania literatury na inne dziedziny sztuki, aktywne uczestniczenie w newralgicznych dyskursach współczesnego świata. Konsekwentne poszerzanie pespektywy czyni MFO oryginalną i z roku na rok bardziej atrakcyjną propozycją dla uczestników kultury.
Centralnym nurtem festiwalu są prezentacje opowiadań prowadzone przez autorów w językach oryginalnych, zawsze w zmienionej scenograficznie przestrzeni teatru, galerii czy klubu.

Festiwal organizuje pozarządowa organizacja Towarzystwo Aktywnej Komunikacji, współorganizatorem jest Biuro Festiwalowe IMPART 2016, głównym mecenasem jest miasto Wrocław.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.opowiadanie.org .

Lubimyczytać.pl jest patronem medialnym Festiwalu.

Reklama

komentarze [0]

Sortuj:
zgłoś błąd