Dobre Książki i Kawa z...

LubimyCzytać
19.03.2013

DOBRE KSIĄZKI I KAWA I KAWA Z… powracają na żądanie rzesz czytelniczych.

Spotkanie z Martinem Widmarkiem było pierwszym w ramach cyklu Dobre książki i kawa z…, czyli spotkań Dyskusyjnych Klubów Książki z najpopularniejszymi pisarzami w miastach wojewódzkich w 2013 roku. Już 19 marca spotkanie z Olgą Tokarczuk w Gdańsku. W kolejnych udział wezmą między innymi: Julian Barnes, Janusz Głowacki, Wojciech Mann, Paweł Smoleński, Ewa Stachniak. W sumie w tym roku zaplanowanych jest 16 spotkań.

W ramach zeszłorocznego cyklu gościli w Polsce między innymi: Eric-Emmanuel Schmitt, Corinne Hofmann, Richard Paul Evans, Etgar Keret, Stephen Clark i Camilla Läckberg. Udało się pobić kilka rekordów frekwencyjnych - na wrocławskim spotkaniu z Camillą Läckberg było 800 osób!

Dyskusyjne Kluby Książki to program, który od sześciu już lat podbija serca polskich czytelników i z czasem przerodził się w prawdziwy ruch społeczny.

Pomysł
Pomysł na stworzenie polskiej wersji popularnych na świecie reading clubs zrodził się w 2007 roku w wyniku wspólnych rozmów Instytutu Książki i British Council, które doprowadziły do szkoleń dla bibliotekarzy w całej Polsce i powstania pierwszych klubów. Już dwa lata później regularnie działało ich ponad 440 i cały czas ich przybywa (w ostatnim roku 111).

Liczby
Dziś Dyskusyjnych Klubów Książki jest już ponad 1000, a dokładnie 1079. W tym 737 to kluby dla dorosłych, 342 to kluby dla dzieci i młodzieży. Dyskusyjne Kluby Książki działają w bibliotekach (małych i dużych) w całej Polsce, w tym w bibliotekach dość nietypowych – jak chociażby kluby w zakładach karnych.

Władza spoczywa w rękach klubowiczów
Działalność jest koordynowana przez inicjatora programu – Instytut Książki – i przez koordynatorów wojewódzkich, ale cała władza spoczywa w rękach klubowiczów. To oni wybierają książki, to oni decydują, czy do książki lepsza jest kawa, herbata czy makowiec, i to oni decydują o programie spotkań autorskich. Bo klubowicze spotykają się, by wspólnie porozmawiać o przeczytanych książkach oraz poznać swoich ulubionych autorów. W ramach DKK w 2012 roku odbyło się ponad 1000 spotkań autorskich. Gościli na nich m.in. Ewa Nowak, Barbara Gawryluk, Wojciech Kuczok, Michał Witkowski, Grażyna Bąkiewicz, Marcin Pałasz, Paweł Beręsewicz, Marek Krajewski, Joanna Olech, Marta Fox, Maria Czubaszek, Barbara Kosmowska, Jacek Hugo-Bader, Hanna Cygler, Anna Onichimowska, Katarzyna Enerlich, Wanda Chotomska, Jacek Dehnel, Grzegorz Kasdepke, Artur Andrus, Jarosław Kret, Olga Rudnicka, Ewa Ostrowska, Mariusz Czubaj, Wojciech Tochman, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Antoni Libera, Zygmunt Miłoszewski, Izabela Sowa, Małgorzata Kalicińska i Hanna Kowalewska.

Popularność DKK rośnie
Poza bibliotekami Dyskusyjne Kluby Książki obecne są też w sieci WWW. Niemal wszystkie kluby prowadzą własne strony internetowe czy blogi. Strony poświęcone DKK prowadzą także wszystkie biblioteki wojewódzkie – koordynatorzy programu.
W działalność Klubów włączyli się też wydawcy, m.in.: Znak Literanova, Świat Książki, Czarne, Karakter, Otwarte, Wydawnictwo Literackie, Czytelnik, Muza, W.A.B., Akapit-Press, Zysk, Prószyński – którzy są fundatorami nagród w comiesięcznym konkursie na recenzje książkowe wydawnictwa.

Lubimyczytać.pl jest patronem medialnym cyklu "Dobre Książki i Kawa z...".

Reklama

komentarze [0]

Sortuj:
zgłoś błąd