Czytamy gdzie indziej IV

LubimyCzytać LubimyCzytać
31.10.2012

Projekt „Czytamy gdzie indziej” został zainicjowany przez narodowe instytuty kultury zrzeszone w EUNIC Warsaw Cluster. Głównym realizatorem i producentem idei jest Studio Teatralne Koło w Warszawie. Wiodącymi celami projektu są popularyzacja czytelnictwa oraz promocja literatury europejskiej, a istotnymi cechami – współpraca międzynarodowa i wymiana kulturalna.

Czytamy gdzie indziej IV

„Czytamy gdzie indziej” to zaproszenie do nietypowej literackiej podróży. W nieznanych i tajemniczych przestrzeniach miasta aktorzy znani z warszawskich scen teatralnych i związani ze Studiem Teatralnym Koło czytają krótkie fragmenty wybranych powieści dorosłym i dzieciom. Każde czytanie jest starannie zaplanowane i wyreżyserowane, z oprawą scenograficzną i kostiumami. Dzięki kameralnej atmosferze spotkania bardzo często przeczytany fragment prowokuje dyskusje angażujące zarówno aktorów, jak i widzów.

W czwartej edycji „Czytamy gdzie indziej", która odbędzie się 17 listopada w warszawskim Muzeum Ziemi, zostaną przypomniane, odkurzone starsze teksty, których wartość jest zapomniana lub niezauważona. Powieści, do których powraca się w ojczystych krajach i które stają się przedmiotem dyskusji ze względu na nieprzemijającą aktualność, a które w Polsce przechodzą bez echa. Wczesne teksty znanych autorów, do których rzadko sięgamy i o których często nie wiemy.

Ważnym elementem jesiennej edycji będzie instalacja łącząca muzykę z literaturą. Po zeszłorocznym sukcesie „Form Solarystycznych”, wielokanałowej instalacji opartej na fragmentach „Solaris” Stanisława Lema, kontynuowana będzie współpraca z zespołem „HOW HOW”, dająca muzykom przestrzeń do eksperymentowania z kolejnym tekstem.

Listopadowy spacer literacki rozegra się w Muzeum Ziemi PAN w Alei na Skarpie 20/26, miejscu tworzącym i budującym nieoczywiste tło. Historia zabytkowych budynków muzeum sięga XVIII wieku, kiedy na skarpie powstała rezydencja księcia Kazimierza Poniatowskiego, zwana ogrodami „Na górze”. Biały Pałacyk Branickich wybudowano pod koniec XIX wieku na fundamentach budowli księcia. Sąsiedni budynek, który kiedyś mieścił Lożę Masońską, przebudował i wybrał na swoją pracownię wybitny architekt Bohdan Pniewski. Mimo bogatej historii, ciekawej formy architektonicznej i atrakcyjnej lokalizacji na skarpie wiślanej w centrum miasta, sąsiadujące z zabytkowym parkiem budowle pozostają mało uczęszczane i nieodkryte przez mieszkańców Warszawy. Organizatorzy „Czytamy gdzie indziej IV” chcą na nowo zaznaczyć to miejsce na mapie miasta, łącząc odkrywanie przestrzeni z odkurzaniem zapomnianych tekstów literackich.

Pełen program znajdziecie tutaj.

Lubimyczytać.pl jest patronem medialnym 4 edycji "Czytamy gdzie indziej".


komentarze [0]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się