Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku 2021
Głosowanie na Młodzieżowe Słowo Roku, podzielone na dwa etapy, trwało od 12 października do 30 listopada. Jak poinformowało Wydawnictwo PWN, organizator konkursu, w zabawie wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

Przypomnijmy, że w roku 2021 w finałowej dwudziestce znalazły się następujące słowa/wyrażenia: twoja stara, sześćdziesiona, cringe, boomer, baza, ez, foliarz, essa, gituwa, IMO, koks/kox, mrozi, naura, oddaje, pogchamp, rel, shees, sus, śpiulkolot, zodiakara. Nie wiecie, co niektóre z nich oznaczają? Spieszymy z podpowiedzią – poszczególne definicje umieściliśmy w tym artykule.
Zwycięzcy poprzednich edycji
Warto też dodać, że plebiscyt swoją pierwszą edycję miał w roku 2016. Wtedy wygrał sztos, czyli słowo określające „coś fajnego, niesamowitego”. Rok 2017 należał z kolei do... emotikonu XD, wyrażającego podziw, zdumienie lub rozbawienie daną sytuacją. W roku 2018 wyróżnienie przyznano dzbanowi, czyli komuś, kto nie jest osobą zbyt inteligentną i nie należy też do ludzi miłych. Rok później zwyciężyła alternatywka – „dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach”, z kolei w roku 2020 plebiscyt odwołano. Wiele z nominowanych słów służyło bowiem do wyśmiewania i obrażania kogoś, jury stwierdziło więc, że lepiej – zamiast promować nietolerancję – w ogóle nie organizować konkursu.
Śpiulkolot Młodzieżowym Słowem Roku 2021
Decyzją internautów Młodzieżowym Słowem Roku 2021 został śpiulkolot. Cóż ten termin oznacza? Zerknijmy do definicji w internetowym słowniku PWN:
Definicja 1: miejsce do spania, słowo nawiązujące do mema, śpiulkać to „spać”
Definicja 2: dosłownie „samolot do spania”, „boarding do snu”, czyli udanie się na odpoczynek. Używane często w odniesieniu do zwierząt, gdy ucinają sobie drzemkę – wtedy mówimy, że „boardingują do śpiulkolotu”, czyli szykują się do snu.
Śpiulkolot otrzymał 9656 głosów, a drugą pozycję na podium zajęła naura, na którą oddano 9401 głosów. Naura to przekształcone słowo nara, skrót od na razie. Na pozycji trzeciej, z 6665 głosami na nią oddanymi, znalazła się twoja stara, czyli dezaprobująca odpowiedź na dowolną wypowiedź, najczęściej na pytanie: „Kto?”.
Nagroda specjalna jury
Warto dodać, że w tym roku swoje wyróżnienie przyznała również kapituła konkursu. Jury w składzie: Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach) oraz Bartek Chaciński z „Polityki” za najciekawsze językowo słowo uznało mrozi (wyrażające reakcję na coś żenującego). Dodatkowo wyróżniono także zwrot odciszyć (się), który nie trafił do finałowej dwudziestki. Odciszyć, czyli ponownie włączyć dźwięk w urządzeniu. Słowa tego używa się przede wszystkim w odniesieniu do platform do nauczania zdalnego.
Głosowaliście w plebiscycie? Wasi kandydaci do słowa roku znaleźli się na podium? Czekamy na Wasze odpowiedzi w komentarzach!
[as]
komentarze [31]

Śpiulkolot słowo mi nieznane. Brzmi nawet nietypowo. Tak obco. Nijako.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jak dla każdego, bo nikt takiego słowa nie używa
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post


Hahaha i to jest przykład, że młodzi nie pozwolą się zaszufladkować. Młodzież zrobiła sobie jaja z tego konkursu, nawoływali się w mediach społecznościowych, żeby głosować właśnie na najbardziej debilny śpiulkolot, którego nikt nie używa. Tak naprawdę na pierwszym miejscu jest naura :-)
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
I tak to jest... https://demotywatory.pl/5106577/Najlepsze-podsumowanie-wyboru-Mlodziezowego-Slowa-Roku
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Proponuję żeby młodzieżowym słowem roku, każdego roku były "Julka" i "Oskarek". Te zjeby i tak nie wyczują sarkazmu.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Śpiulkolot czyli zemsta młodzieży.
PWN, podlizując się władzy, nie zgodziło się w ubiegłym roku na "sasina" jako jednostkę miary, np. zapłaciliśmy za to sto sasinów. To w tym roku młodzi wymyśli absurdalną bzdurę, tego całego śpiul... coś tam, i masowo na niego głosowali, wystawiając tym samym PWN do wiatru.

Młodzi nie mają z tym wiele wspólnego. Głosują głównie tacy starzy ramole, co się wychowali na Kulcie i KSU, ewentualnie znają na pamięć piosenki Anny Jantar i Skaldów.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post


Ja stawiałem na foliarz albo cringe.
"Śpiulkolot" nigdy jeszcze nie słyszałem, ale samo słowo moim zdaniem nie zachwyca. Podobnie jak nie zachwyca to w jaką stronę rozwija się język polski. Niektóre nowe słowa to katastrofa.

Skoro alternatywka to „dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach”, zatem analogicznie lewatywka – „dziewczyna o lewicowych upodobaniach i zachowaniach”. Lubię to :)
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zatem analogicznie prawiczek-"chłopak o prawicowych upodobaniach i zachowaniach ". Znamy to
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
No nie będzie analogicznie, bo końcówka pochodzi od zdrobnienia -czek. Ale też zabawnie.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post

W mojej skromnej opinii konkurs bardzo fajny, ale wyniki nie mają nic wspólnego z młodzieżą, bo zdecydowana większość głosujących to powiedzmy sobie szczerze dziadersi i boomersi :D
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post