„Wiedźmin", „Spider-Man" i „W 80 dni dookoła świata" w filmowych adaptacjach

LubimyCzytać LubimyCzytać
21.12.2021

W ostatnim tygodniu pojawiły się dwie głośne premiery (jedna filmowa, druga serialowa) na podstawie książek. Doczekaliśmy się nie tylko 2. sezonu „Wiedźmina". Mogliśmy również obejrzeć „Spider-Mana: Bez drogi do domu”. Z kolei w najbliższym czasie będziemy mogli obejrzeć na ekranie adaptację słynnej powieści przygodowo-podróżniczej (nie tylko dla dzieci i młodzieży) Juliusza Verne’a „W osiemdziesiąt dni dookoła świata”. Zapowiedziana została też animowana komedia oparta na serii książek dla dzieci autorstwa Aarona Blabey'a.

„Wiedźmin", „Spider-Man" i „W 80 dni dookoła świata" w filmowych adaptacjach materiały Netflix

Around the World in 80 Days”, czyli klasyka Verne’a w serialowej odsłonie

„W osiemdziesiąt dni dookoła świata” to klasyka literatury światowej. W ostatnim czasie serialową adaptację dzieła Juliusza Verne’a zdecydowała się przygotować stacja BBC. W roli Phileasa Fogga, głównego bohatera powieści, wystąpi David Tennant. Poza nim w obsadzie pojawią się m.in. Leonie Benesch, Peter Sullivan, Ibrahim Koma, Anthony Flanagan, Shivaani Ghai, Shivaani Ghai i David Sherwood. Premiera „Around the World in 80 Days” zapowiedziana jest na 2 stycznia 2022 roku.

Książka już wcześniej doczekała się filmowych adaptacji. Najbardziej znana jest ta z 2004 roku w reżyserii Franka Coraci’ego. Wówczas główną rolę grał Steve Coogan. W obsadzie pojawił się także Jackie Chan.

„W osiemdziesiąt dni dookoła świata" to najpopularniejsza jednotomowa powieść francuskiego pisarza. Po raz pierwszy została opublikowana w 1872 roku. To książka przygodowo-podróżnicza, klasyka literatury dziecięcej i młodzieżowej, uwielbiana również przez dorosłych z całego świata. Przedstawia historię ekscentrycznego angielskiego dżentelmena, który zakłada się z kolegami, że możliwe jest okrążenie kuli ziemskiej w 80 dni. Wyrusza w podróż wraz ze swoim żywiołowym służącym, a ich śladami podąża zdeterminowany inspektor policji. W pewnym momencie przyłącza się do nich również pewna piękna dama. Zmieniające się jak w kalejdoskopie krajobrazy, różnorodne przygody, prastare miasta, nieznane obyczaje i zawrotne tempo akcji trzymają w napięciu. 

„Spider-Man" i jedna z największych pod względem zarobków premier w historii kina

W piątek, 17 grudnia, odbyła się w Polsce premiera filmu „Spider-Man: Bez drogi do domu”. Choć można się było spodziewać, że film wzbudzi spore zainteresowanie, okazuje się, że przekroczyło ono wszelkie oczekiwania. Film zarobił 600 milionów dolarów w pierwszy weekend po światowej premierze, co sprawiło, że jest to druga największa pod względem zarobków filmowa premiera Ameryki Północnej w całej historii kina (według danych „The Hollywood Reporter” na pierwszym miejscu na liście największych premier jest „Avengers: Endgame”).

Za reżyserię odpowiadał Jon Watts, film stworzono na podstawie scenariusza Chrisa McKenny'ego i Erika Sommersa. W tytułowej roli powrócił Tom Holland, a obok niego wystąpili m.in. Zendaya, Benedict Cumberbatch, Jacob Batalon, Jon Favreau, Jamie Foxx, Willem Dafoe, Alfred Molina, Benedict Wong, Tony Revolori, Marisa Tomei, Tobey Maguire i Andrew Garfield. W „Spider-Man: Bez drogi do domu” zostaje ujawniona tożsamość superbohatera z sąsiedztwa. Nie może on już jednocześnie spełniać swoich superbohaterskich obowiązków i prowadzić normalnego życia. Co więcej, naraża na niebezpieczeństwo tych, na których mu najbardziej zależy. 

Superbohater Marvela został stworzony przez Stana Lee, Steve’a Ditko, Jacka Kirby’ego. Peter Parker, czyli Człowiek Pająk miał zostać ugryziony przez napromieniowanego pająka podczas pokazu naukowego, a mutacja miała spowodować, że zwyczajny nastolatek stał się niezwykle wygimnastykowanym i dynamicznym wojownikiem.

Zdaniem twórców, Spider-Man, który pojawił się na światowym rynku w 1962 roku, stał się symbolem, z którym mógł się utożsamiać zwykły czytelnik. Bo przecież pomimo posiadania unikalnych mocy, Peter musiał się zmagać z codzienną prozą życia.

Wiedźmin" Andrzeja Sapkowskiego i długo oczekiwany kolejny sezon kultowego serialu

Cykl wiedźmiński zaczął się jako seria opowiadań, które pierwotnie były publikowane na łamach miesięcznika „Fantastyka”. Były to głównie nowe wersje znanych legend i baśni. Pierwszym z nich było opowiadanie „Wiedźmin" z grudnia 1986 roku, napisane na konkurs „Fantastyki”. Z czasem pojawiały się kolejne, aż w 2002 roku zostały wydane dwa tomy antologii „Opowieści o wiedźminie”, zawierające 15 opowiadań, a po nich saga o wiedźminie. Opowieści doczekały się ekranizacji, m.in. w Polsce w 2001 roku. 

Z kolei w 2017 roku Netflix ogłosił, że wyprodukuje serial będący ekranizacją utworów Andrzeja Sapkowskiego. Premiera odbyła się 20 grudnia 2019. Pierwszy sezon „Wiedźmina" odniósł ogromny sukces pod względem liczby odtworzeń serialu w pierwszym miesiącu od premiery. W zeszłym tygodniu, 17 grudnia, mieliśmy okazję obejrzeć premierę 2. sezonu serialu na Netflixie.

„Wiedźmin" to cykl książek polskiego pisarza fantasy. Głównym bohaterem cyklu jest wiedźmin Geralt z Rivii. Na podstawie książek powstały m.in. film Wiedźmin z 2001 roku, serial Netfliksa Wiedźmin (2019), komiksy, monety kolekcjonerskie oraz gry komputerowe – Wiedźmin, Wiedźmin 2: Zabójcy królów i Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Co ciekawe, wypowiedział się o nim sam Andrzej Sapkowski:

Adaptowanie książek mojego autorstwa to niełatwa sztuka i gratuluję Lauren i jej zespołowi świetnego wywiązania się z tego zadania. Obejrzałem z dużą radością i liczę na to, że sezon trzeci będzie zrobiony z jeszcze większym rozmachem

– pochwalił się taką opinią pisarza w mediach społecznościowych zespół Netfliksa.

„Ekipa złych” Aarona Blabey'a - dla najmłodszych widzów i czytelników

„The Bad Guys” to nadchodząca amerykańska animowana komedia oparta na serii książek dla dzieci autorstwa Aarona Blabey'a. Tytułowa ekipa to zwierzaki wyjęte spod prawa, które w pewnym momencie zaczynają…czynić dobro. Wyprodukowana przez DreamWorks Animation, dystrybuowana przez Universal Pictures produkcja ma trafić do kin 22 kwietnia.

Reżyserem jest Pierre Perifel, film powstał na podstawie scenariusza autorstwa Etana Cohena i Hilary Winston, opartego na serii książek dla dzieci o tym samym tytule. Pisarz Aaron Blabey pełni funkcję producenta wykonawczego. W filmie występują głosy Sama Rockwella, Marca Marona, Craiga Robinsona, Anthony'ego Ramosa, Awkwafiny, Richarda Ayoade, Zazie Beetz, Lilly Singh i Alexa Borsteina.

Odwiedź nasz profil „Najpierw książka, później film” na Facebooku. Zapraszamy na najświeższe literacko-filmowe plotki!

[pr]


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
CZyteler 25.12.2021 21:39
Czytelnik

Spider-Mana ozwałem ksywowo: Spidy (wynowa polska: Spajdi). Avengers - odpowiednio: Avengi - (Awendżi). Geralta z Rivii - Geri. Fileasa Fogga - Foggy (Foggi).

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 21.12.2021 17:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Strzelba 21.12.2021 16:57
Bibliotekarka

Byłam wczoraj w kinie na najnowszym Spider-manie, moim zdaniem najlepsza część trylogii 🙂🕸
Połowa drugiego sezonu „Wiedźmina” za mną, do końca tygodnia planuję obejrzeć całość, chociaż to nie jedyny serial, który chcę obejrzeć w najbliższych dniach.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post