Więcej materiałów herstorycznych na Wikipedii? Fundacja Olgi Tokarczuk ogłasza otwarty konkurs

LubimyCzytać
14.12.2020

Czy na Wikipedii jest za mało herstorii? Fundacja Olgi Tokarczuk chce, żeby w sieciowej encyklopedii znalazło się więcej materiałów o pisarkach, poetkach i artystkach.

Więcej materiałów herstorycznych na Wikipedii? Fundacja Olgi Tokarczuk ogłasza otwarty konkurs Edyta Dufaj / Fundacja Olgi Tokarczuk
Reklama

Fundacja Olgi Tokarczuk, Wikimedia Polska i Ambasada Szwecji ogłosiły konkurs pt. „Pisarki, poetki, artystki – noblistki!”. Edytorki i edytorzy Wikipedii zostali zaproszeni do poszerzenia zasobów medium o herstorie (herstoria – historia opisywana ze szczególnym uwzględnieniem dziejowej roli kobiet) dotyczące pisarek, poetek i laureatek literackiej Nagrody Nobla, a także o związane z nimi utwory, grupy literackie i szczegóły dotyczące twórczości. Jednym z celów konkursu jest również rozwijanie puli tematów dotyczących działalności literackiej Olgi Tokarczuk.

Konkurs potrwa do 31 grudnia. Najaktywniejsze osoby czekają książkowe upominki od Wydawnictwa Literackiego ułożone w kolekcje-niespodzianki. Laureatki i laureaci będą mogli wybrać kolekcję „bizarną”, „ekscentryczną”, „dysocjacyjną”, „dzienną/nocną” i „czułą”. Kolejną zachętą mają być unikatowe zakładki do książek, wykonane ze ścinków taśmy światłoczułej, na której utrwalono twórczość polskiej noblistki zdeponowaną niedawno w Światowym Archiwum Arktycznym.

Reklama

Książka z dedykacją od Olgi Tokarczuk

Konkursowe jury, złożone z wikipedystów/wikipedystek i przedstawicieli/przedstawicielek organizatorów, przyzna również nagrodę specjalną: egzemplarz książki z osobistą dedykacją noblistki Olgi Tokarczuk. Przypadnie ona w udziale temu redaktorowi, którego hasła zostaną uznane za najbardziej wartościowe. Dodatkowo, wśród uczestników akcji zostaną rozlosowane nagrody ufundowane przez Ambasadę Szwedzką. Szansę na nagrodę mają ci redaktorzy polskiej Wikipedii, którzy na stronach sieciowej encyklopedii zamieszczą hasła dotyczące pisarek pochodzących ze Szwecji. Szczegóły i regulamin konkursu zostały przedstawione na stronach Wikipedii.

Czym jest herstoria?

O to, na czym polega herstoria, dopytaliśmy historyczkę i nauczycielkę Agnieszkę Jankowiak-Maik. „Herstoria to przywracanie kobiet historii. Niestety, w narracji głównonurtowej kobiety występują okazjonalnie: zdecydowanie mniej ich niż mężczyzn w szkolnych podstawach programowych. Kobiece wzorce występują sporadycznie w dyskusji publicznej. Za mało mówi się o kobietach naukowczyniach, o pisarkach i artystkach” – mówi koordynatorka redakcji serwisu ciekawostkihistoryczne.pl. „Najczęściej o roli kobiet słyszymy na lekcjach historii jako o kobietach-matkach i kobietach-żonach. Nie wspomina się o nich jako o indywidualnościach, nie stawia się ich jako wzorców dla dziewczynek i nastolatek”, konkluduje.

Przypomnijmy, że celem Fundacji Olgi Tokarczuk, powstałej w 2020 roku, jest między innymi wspieranie praw kobiet. „Nie ma społeczeństwa, kultury, polityki, nauki bez kobiet. Działania Fundacji będą zawsze brały to pod uwagę, szeroko wspierając aktywność kobiet i dbając o parytety” czytamy na stronie organizacji. 

„Pisarki, poetki, artystki – noblistki!” to kolejna akcja organizowana przez Fundację Olgi Tokarczuk. O projekcie „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” pisaliśmy już wcześniej.

Konkurs wikipedia herstoria

[aj]

Reklama

komentarze [26]

Sortuj:
706
646
16.12.2020 10:20

Wszyscy laureaci Nobla powinni być opisani w Wikipedii. Bez względu na płeć. Jakichś haseł brakuje? Wikipedia to wolna encyklopedia, którą każdy może redagować. To co, niech ktoś teraz uzupełnia specjalnie wybrane, specjalnie i tendencyjnie wyselekcjonowane hasła? Bo tak?! OK... Niech uzupełnia, nie mam nic przeciwko... :-) Tylko kto niby ma obowiązek to robić? Na...

więcej

607
0
15.12.2020 18:03

Niech ich ktoś stroluje i doda artykuł o tej "poetce" co razem ze swoim chłopakiem zamordowała jego rodziców kilka lat temu na Lubelszczyźnie. :D


1292
2
15.12.2020 12:56

Historia - pochodząca od greckiego słowa ἱστορία ("badanie") dziedzina nauki zajmująca się badaniem przeszłości od pierwszych tekstów pisanych do teraźniejszości
Herstoria - puste semantycznie słowo pochodzące od błędnego założenia, że 'his-' w 'history' odnosi się do angielskiego zaimka dzierżawczego 'his' - 'jego'.


607
0
15.12.2020 17:48

Starożytni Grecy wiedzieli, że parę tysięcy lat później na odległej wyspie wykształci się język, w którym "his" będzie znaczyło "jego" i specjalnie tak nazwali historię, bo takie z nich były patriarchalne świnie. Historię, która jest kobieta, podobnie zresztą jak wszystko inne. Przynajmniej w głowie każdej domorosłej feministki po socjologii albo gender studies. :D

Teraz...

więcej

978
42
16.12.2020 09:48

Polecam książkę Brakująca połowa dziejów , koncepcja "herstorii" jest tam ciekawie wytłumaczona.
Żart przezabawny!!! HA. HA. HA. Taki świeży. Nigdy go nie słyszałam.
P.S. Kojarzysz prawa wyborcze kobiet? Taki z dupy przykład tego, co zmieniły feministki (kiedyś zwane sufrażystkami) ;*


607
0
16.12.2020 11:10

Sufrażystki miały tyle wspólnego z feministkami współczesnymi co picie w Szczawnicy ze szczaniem w piwnicy. Jak taka oczytana jesteś to poczytaj chociażby o stosunku sufrażystek do aborcji. Tylko ostrożnie - mózg może eksplodować. :)


129
117
15.12.2020 12:28

Cóż, jest to chyba obliczone na promocję głównie jednej konkretnej kobiety, ale jeśli dzięki temu mają się powiększyć ogólnodostępne zasoby wiedzy, to czemu nie.
Większym problemem jest to, żeby ludziom się chciało w sposób rozumny przeczytać artykuł w Wikipedii (biję się w piersi, bo też za rzadko to czynię).


607
0
15.12.2020 17:56

Ja bym sobie życzył żeby ludziom się chciało pisać rozumne, pozbawione politycznego zabarwienia artykuły na Wikipedii.


978
42
15.12.2020 08:19

Wow, męskość tak wrażliwa, że przeszkadza nawet więcej informacji o kobietach w ogólnodostępnych źródłach wiedzy. :D


1091
19
15.12.2020 12:51

Haha dokładnie, czasem aż strach zaglądać tutaj w komentarze, ale Twój uratował tę sekcję <3


3876
245
15.12.2020 15:40

Wow, doskonale wiesz, że wcale nie idzie o "więcej informacji o kobietach w ogólnodostępnych źródłach wiedzy" tylko reakcję na idiotyzmy ogłaszane przez celebrytów w imię wymyślonych idei wspierających z góry przyjętą tezę "za mało kobiet <<tutaj wstaw cokolwiek>>".

Z resztą jak wspomniałem w moim ironicznym poście - takie akcje podejmowane są przez różne środowiska. Ktoś...

więcej

1091
19
15.12.2020 17:05

iiiii jest! pełen frustracji komentarz w odpowiedzi na zarzut o wrażliwej męskości :D Swoją drogą - ten artykuł o kobiecie, która Twoim zdaniem jest LITERALNIE NIKIM masz pod ręką na taką okazję czy spędziłeś całe popołudnie szukając tego przykładu? (podpowiedź: odpowiedź mnie nie interesuje). A wracając do przedmiotu artykułu - powodzenia wszystkim biorącym udział w tym...

więcej

607
0
15.12.2020 17:54

Nie musiał szukać całego popołudnia, bo jest ogólnie dostępny na Wikipedii, tym samym obalając sens organizowania kolejnej bieda akcji pożal się Boże feministek od świętego równouprawnienia. :)


1091
19
15.12.2020 19:49

Ahaha o borze zielony to się robi coraz lepsze, te wasze wypowiedzi tutaj to prawdziwe złoto. No dobra, po takim argumencie chyba już się nie pozbieram, mój feminizm został obalony, nic tu po mnie. Koniec więc mojego wypowiadania się tutaj, nie wiadomo, może pod wpływem waszych męskich żalów tutaj przemyślę swoje poglądy i za parę lat kto wie, może też będę mieć ból...

więcej

3876
245
15.12.2020 19:59

Dziewczyno, przeczytaj sobie na spokojnie (jak ochłoniesz) swoje wypowiedzi. Ile ty masz lat? 12?

No pacz, sami sfrustrowani ludzie tutaj piszą. Na szczęście są dwie nie sfrustrowane, chętne by się wypowiedzieć ale nie zainteresowane odpowiedziami innych. Ja też jestem literalnie nikim... ale nie ma o mnie bzdurnych artykułów na wiki, wywiadów gdzie się ośmieszam czy...

więcej

0
1421
15.12.2020 22:27

Ale jej Pan powiedzial. (☞ຈل͜ຈ)☞

Problem zaczyna sie wtedy gdy ci biedni umyslowo ludzie mysla ze filmy , ksiazki , korporacje miedzynarodowe to sa przedszkola i zlobki ze kazdemu trzeba dac zagrac w przedstawieniu i kazdy musi miec zabawki . No nie zycie tak nie dziala uczucia pochodzenie plec religie orientacje wszystko to schodzi na bok i albo jestes ciekawa postacia...

więcej

4154
3914
14.12.2020 20:19

A mi brakuję ,więcej informacji o gadach z Nowej Gwinei .Oczywiście ,to kolejny lewicowy projekt.Adresowany ,to młodych mieszkanek wielkich miast.
Ja czytam książki napisane.Przez kobiety i bardzo cenię.Moje pisarki.Chyba te lewicowe feministki,strasznie smutne.Ja znam mnóstwo pań.Nie feministek.
Ale życzę powodzenia ,choć czytać tego nie będę.


1490
92
14.12.2020 20:14

Herstoria ? Lewacka nowomowa... "Czy na Wikipedii jest za mało herstorii? Fundacja Olgi Tokarczuk chce, żeby w sieciowej encyklopedii znalazło się więcej materiałów o pisarkach, poetkach i artystkach. " wystarczyło "Czy na Wikipedii jest za mało historii/informacji opisywanych ze szczególnym uwzględnieniem dziejowej roli kobiet? Fundacja Olgi Tokarczuk chce, żeby w...

więcej

0
1421
15.12.2020 22:39

Ja nie byl bym az tak optymistyczny ze literature faktu zostawia w spokoju , nazisci palili ksiazki , komunisci mieli cale listy ksiag zakazanych a podczas okresu komunizmu armia czerowna byla przedstawiana jako bohaterska i szanujaca innych z tysiacem innych przeklaman a uwzgledniajac ze dzisiejsza lewica jest 100 razy gorsza od nich a wyroki wykonuja blokada na facebooku...

więcej

1490
92
16.12.2020 08:07

To z literaturą faktu to nie wiedziałem. Ja założyłem iż z faktami historycznymi się nie dyskutuje i stąd moje założenie. Przykre, ale nie dajmy się zwariować fikcja literacka powinna być fikcją literacką i tyle.


0
1421
16.12.2020 10:50

100 % racji , ale niestety sa ludzie ktorzy nawet z faktami dyskutuja , przywolajmy slowa stalina " Im bardziej fakty odbiegaja od polityki tym gorzej dla faktow "


603
15
14.12.2020 17:51

Herstoria? Heroiny za dużo?


3876
245
14.12.2020 21:49

LOL ... "heroina" ma podwójne znaczenie. Przypadek? :)


603
15
15.12.2020 20:45

Celowy zabieg, brawo za domyślność


3876
245
14.12.2020 16:51

He he, za mało o kanarkach na Wiki! Miłośnicy kanarków, piszcie więcej o kanarkach na Wiki. Pisz kanarstorię na Wiki!

Pamiętam podobne akcje robione przez buddystów i rodzimowierców. Dzisiaj kobiety jutro kanarki! MORE!


2927
4
14.12.2020 15:08

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd