Wattpad wystawiony na sprzedaż? Zainteresowany jest Amazon

LubimyCzytać
14.01.2021

Wattpad – darmowa platforma, która pozwala na publikowanie opowiadań, wierszy, a nawet całych książek debiutującym, a także uznanym twórcom – w niedalekiej przyszłości może zostać wystawiona na sprzedaż. Według medialnych doniesień, kwota sprzedaży może wynieść nawet 500 milionów dolarów. 

Wattpad wystawiony na sprzedaż? Zainteresowany jest Amazon
Reklama

Platforma, która pozwala zaistnieć piszącym do szuflady

Wattpad – pod tą nazwą kryje się strona internetowa i aplikacja mobilna, dzięki której pasjonaci literatury mogą swobodnie publikować swoją twórczość. Użytkownicy korzystający z Wattpada mogą wzajemnie komentować swoje dokonania, dawać wyrazy uznania w postaci polubień, a także udostępniać treści, aby zwiększyć popularność danego tekstu – książki, opowiadania, eseju czy próbki poezji.

W systemie platformy zainstalowana jest specjalnie skonfigurowana sztuczna inteligencja, która pozwala określić specyfikę danych utworów, a także ocenić, czy tekst może zostać z powodzeniem przeniesiony na inny rodzaj medium – filmu czy telewizji. Według różnych szacunków, czytelnicza społeczność platformy liczy prawie 100 milionów aktywnych użytkowników. Twórcami Wattpada są Allen Lau oraz Ivan Yeun, którzy swój projekt zrealizowali w listopadzie 2006 roku.

Reklama

Branżowy potentat zainwestuje w Wattpada?

Ostatnio doszło do rozwinięcia dwóch nowych inicjatyw związanych z platformą. Pierwszą z nich jest Wattpad Books, projekt związany z możliwością wydawania książek zamieszczonych na serwisie we współpracy z tradycyjnymi oficynami. W 2019 roku zostało uruchomione wydawnictwo Wattpad Books, które współpracuje między innymi z oficyną Penguin Random House, Anvil Publishing oraz Macmillian. Drugą inicjatywą jest natomiast Wattpad Studios, w którym koordynowane są projekty przewidziane na potrzeby adaptacji – seriali lub filmów pełnometrażowych. Teraz okazuje się, że Wattpad może zmienić swoje oblicze. Tak jak zmienia się oblicze współczesnego rynku książki, a szczególnie wydawnictw.

W sieci pojawiły się rewelacje, które wskazują na to, że platforma Lau i Yeuna może zmienić właściciela. Jak donosi portal Canada24, obecnie prowadzone są rozmowy z kilkoma partnerami biznesowymi, a najbliżej przejęcia są podobno przedstawiciele Amazona. W wartość samej transakcji może wynieść nawet 500 milionów dolarów.

Autorzy znani z Wattpada

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych użytkowniczek platformy jest Anna Todd, pisarka odpowiedzialna za książkę „After”, zaadaptowaną nastepnie na duży ekran. Niezwykłą popularnością cieszyła się swego czasu również opowieść „The Kissing Booth”, komedia romantyczna autorstwa Amerykanki Beth Reekles. Zarówno „After”, jak i „The Kissing Booth” zostały zekranizowane – pierwsza z nich okazała się kinowym hitem, a dystrybucją drugiej zajmuje się Netflix.

Warto dodać, że autorką publikującą na Wattpad jest również Margaret Atwood.

„Możesz publikować własne teksty. Nikt nie musi wiedzieć, ile masz lat, jakie jest twoje pochodzenie społeczne ani gdzie mieszkasz. Twoi czytelnicy mogą być wszędzie”. – podkreśla uznana pisarka w tekście dla brytyjskiego „Guardiana”. „Być może moje randki z Wattpad wydają się trochę niestosowne. Ale w moim wieku można sobie pozwolić na bycie niestosownym”.

Kanadyjska twórczyni zdecydowała, że na Wattpadzie będą się pojawiać jej prozatorskie, jak i komiksowe próbki. Jedną z ciekawszych inicjatyw może wydawać się również zbiór „In Thriller Suite”, w których autorka „Opowieści podręcznej” dzieli się swoimi fascynacjami XIX-wieczną literaturą gotycką, klasycznymi opowieściami o duchach, kryminałami i thrillerami.

Choć Wattpad jest w głównej mierze skierowany do Amerykanów (i czytelników znających język angielski), można na nim znaleźć także treści po polsku. Najwięcej jest tzw. fanfiction oraz romansów. Wśród polskich autorów, którzy korzystali z Wattpada, a następnie zostali opublikowani, wymienić można autorki specjalizujące się w literaturze przede wszystkim spod znaku opowieści obyczajowej: Annę Bellon („Uratuj mnie", literacki debiut z 2016 roku, stanowiący pierwszą część trylogii „The Last Regret"), K.A. Figaro (pomysłodawczynię cyklu „Rozchwiani"), Annę Wolf, znaną między innymi z cyklu „Gangsterzy" czy Ludkę Skrzydlewską, twórczynię Sentymentalnej bzdury".

[mw]

Reklama

komentarze [5]

Sortuj:
710
57
15.01.2021 18:13

Cieszę się, że powstał Wattpad, bo dzięki niemu mogę publikować swoje teksty, ale nie tylko ja, więc oby Amazon nie chciał zrobić z tego czegoś gorszego. I jeśli ktoś uważa Watt za siedlisko grafomanii, to najwidoczniej źle szukał. Tam można znaleźć sporo dobrych tekstów, lepszych niż obecnie są wydawana ;)
A Ludkę polecam, znam i czytam jej teksty, to jedna z lepszych...

więcej

2168
51
15.01.2021 08:37

No nie powiem, większość treści na Wattpadzie to takie gnioty że czytać się nie da, ale nie powiem, zdarzyło mi się tam znaleźć parę perełek. Ale wolę AO3 :v


223
48
14.01.2021 19:18

Pamietam jak za gówniarza pisałam na Wattpad opowiadania, które czytały wszystkie koleżanki, ah wspomnienia... :)


1631
55
14.01.2021 12:36

Wykupić i skasować to siedlisko grafomanii.


2857
4
14.01.2021 09:43

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd