rozwiń zwiń

Filmy o pisarzach - s01e05

LubimyCzytać LubimyCzytać
19.12.2014

Dwa tygodnie minęły jak jeden dzień. Dziś piąty odcinek cyklu o pisarzach w filmach - w biografiach prawdziwych autorów, w ekranizacjach książek, w których zagrali i w takich produkcjach, w których pojawia się pisarz fikcyjny.

Filmy o pisarzach - s01e05

1. Oto jest głowa zdrajcy | A Man For All Seasons (1966), reż. Fred Zinnemann

Angielski król Henryk VIII Tudor decyduje się porzucić żonę Katarzynę, która nie dała mu syna, i poślubić Annę Boleyn. Papież nie chce dać mu rozwodu. W tej sytuacji Henryk decyduje się na zerwanie z Rzymem i założenie kościoła anglikańskiego. Zwraca się z żądaniem poparcia do Thomasa More'a, męża stanu i humanisty cieszącego się autorytetem w kraju i za granicą. More jednak jako gorliwy katolik nie może się na to zgodzić. Wie jednak, że odmowa oznacza wyrok śmierci.
Filmowa adaptacja sztuki Roberta Bolta. Oscar dla Najlepszego Filmu 1966. Spojrzenie na Thomasa More'a i Henryka VIII sprzed czasów, kiedy na scenę wkroczyła Hilary Mantel i postanowiła opowiedzieć tę część historii po swojemu.

2. Lśnienie | The Shining (1980), reż. Stanley Kubrick

Jack Torrance, pisarz i alkoholik na odwyku, wraz z rodziną przeprowadza się do górskiego hotelu, w którym został zatrudniony jako stróż zimowy. Spokój opuszczonego poza sezonem kurortu ma umożliwić mu skoncentrowanie się na twórczości literackiej. Okazuje się jednak, że złowroga atmosfera miejsca stopniowo popycha go w obłęd. Całość można skonkludować: to bardzo kiepski przypadek pisarskiej blokady.
Ekranizacja powieści Kinga. Z początku nie spodobała się ani krytyce, ani autorowi literackiego pierwowzoru. Po latach zyskała status klasyka gatunku.

3. Opatrzność | Providence(1977), reż. Alain Resnais

Wiecie, jak myśli pisarz? Na czym bazuje jego warsztat? Jak wykorzystuje wszystko to, co go otacza, by stworzyć książkę? Film Resnais dobrze ukazuje pisarski proces twórczy. Poznajemy starzejącego się lwa literackich salonów, Clive'a Langhama, i powoli, w miarę jak rozwija się fabuła filmu, odkrywamy, że wszystkie wydarzenia, które wypełniały jego życie, znalazły miejsce w jego powieściach. Efekt jest piękny i poruszający.

4. Bulwar Zachodzącego Słońca | Sunset Boulevard (1950), reż. Billy Wilder

Tytuł pochodzi od nazwy słynnego bulwaru, ciągnącego się przez Los Angeles i Beverly Hills. W filmie dogłębnemu prześwietleniu poddany jest świat show biznesu. Pokazane jest jego okrucieństwo poprzez historię gwiazdy kina niemego, której kariera upada. Próbując wrócić na ekran, Norma Desmond, związuje się z młodym scenarzystą Joe Gillisem. Kiedy on postanawia zerwać z Normą, ta strzela do niego. Moment przybycia policji Norma traktuje jako okazję do swego ostatniego aktorskiego występu.
Klasyka kina noir.

5. Moja wspaniała kariera | My Brilliant Career (1979), reż. Gillian Armstrong

Australia, przełom XIX i XX wieku. Sybilla Melvyn, niepokorna i młoda kobieta, odrzuca konwenanse i pragnie zostać pisarką. Rodzina sprzeciwia się temu, otoczenie zniechęca. Ale ona jest zdeterminowana i nie ustępuje. Co gorsze odrzuca propozycję małżeństwa z bogatym Harrym Beechamem. A to dopiero początek kłopotów.

6. Adaptacja | Adaptation (2002), reż. Spike Jonze

Akcja „Adaptacji” rozpoczyna się na planie filmowym „Być jak John Malkovich”, poprzedniego obrazu Jonze. Jej bohaterem jest znany scenarzysta filmowy, Charlie Kaufman (Nicolas Cage), zmagający się z własną niemocą twórczą. Przerabia na scenariusz książkę redaktorki New Yorkera, Susan Orlean (Meryl Streep) „The Orchid Thief” opowiadającą o Johnie Laroche – zwariowanym hodowcy orchidei z Florydy. Kaufman miesiącami ślęczy nad maszyną do pisania, nie potrafi jednak zapanować nad tekstem. Mieszka wspólnie z bratem bliźniakiem (ponownie Cage), także próbującym sił w filmowym biznesie – Donald tworzy scenariusz sensacyjnego „The 3”. Neuroza obu postępuje.
Kaufman i jego fikcyjny brat otrzymali nominację do Oscara za scenariusz adaptowany – choć film tylko nawiązuje do faktycznie istniejącego dzieła Orlean. Donald Kaufman został w ten sposób uhonorowany jako pierwsza w historii osoba nieistniejąca naprawdę.

7. Anioł przy moim stole | An Angel at My Table (1990), reż. Jane Campion

Nowozelandzki film, ekranizacja autobiografii nowozelandzkiej pisarki, Janet Frame, nagrodzona na festiwalu filmowym w Wenecji i uznawana za jeden z najlepszych filmów Jane Campion. 
Opowiada historię życia pisarki od urodzenia aż po wiek dojrzały. Samotność i poczucie nietrakcyjności doprowadziły ją do załamania nerwowego. Po kilku próbach samobójczych uznana została za schizofreniczkę i trafiła na 8 lat do szpitala psychiatrycznego. Dopiero dzięki nagrodzie literackiej przyznanej jej za zbiór opowiadań opuszcza szpital. Od tej pory opiekę nad jej talentem sprawuje znany nowozelandzki pisarz, Frank Sargeson. Dzięki jego zachętom wyjeżdża z kraju i udaje się w podróż do Europy. Po powrocie wydaje kolejne powieści i opowiadania, które przynoszą jej coraz większe uznanie w Nowej Zelandii.

8. Cudowni chłopcy | Wonder Boys (2000), reż. Curtis Hanson

Ekranizacja książki Michaela Chabona
Grady Tripp (Michael Douglas), starzejący się profesor uniwersytecki i pisarz, boryka się z przeciwnościami losu: nie wydał nic od czasu wielkiej powieści sprzed siedmiu lat i wplątuje się w liczne, nieudane związki z kobietami. Nadszedł najczarniejszy dzień w jego życiu: pani rektor uczelni, w której wykłada, oświadcza, że jest z nim w ciąży. Jednocześnie opuściła go żona, wplątał się w zabójstwo psa swego przełożonego i kradzież cennego żakietu Marylin Monroe, a jeden z jego studentów zaczyna przejawiać skłonności samobójcze.

9. Barton Fink (1991), reż. bracia Coen

Bracia Coen są bezlitosnymi bogami komizmu, gdy przychodzi do przedstawienia w filmie życia wielkiego umysłu. „Barton Fink” jest może ich najlepszym i najbardziej rozbijającym filmem o pisarskiej blokadzie – największym piekle, jakie może zaznać twórca na ziemi.
Los Angeles, lat 40. Barton Fink jest początkującym dramaturgiem, który odnosi sukces na Broadwayu. Otrzymuje zlecenie od Jacka Lipnicka, by napisał scenariusz do filmu o zapaśnikach. Trafia do motelu, w którym ma napisać tekst. Niestety, w tym momencie przeżywa kryzys twórczy. I wtedy pojawia się sąsiad Meadows. Fink nie wie, że tak zaczynają się jego kłopoty.

10. Reprise. Od początku raz jeszcze... | Reprise (2006), reż. Joachim Trier

Norweska tragikomedia zgłoszona jako kandydat do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Dwóch przyjaciół stoi przy skrzynce pocztowej. Obaj mają w rękach rękopisy swoich pierwszych powieści. Obaj wysyłają je do wydawnictw. Książka Philipa zostaje z miejsca zaakceptowana i staje się sensacją roku. Powieść Erika zostaje odrzucona. Od tej pory śledzimy losy dwóch początkujących pisarzy, które rozwijają się smutno i zaskakująco. Podwójny portret artystów w czasach młodości.

Poprzednie części cyklu:

s01e01
s01e02 
s01e03 
s01e04


komentarze [14]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
jerzujerzu 24.12.2014 16:00
Czytelnik

Zdecydowanie w tyn zestawieniu brakuje Pod słońce/The Shadow Dancer
(2005)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Drwal 22.12.2014 09:34
Czytelnik

A co z "Szukając siebie" (Finding Forrester) albo "Gorzkie gody"? To bardzo ciekawe studia przypadków...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mateusz Cioch 22.12.2014 12:06
Czytelnik

"Szukając siebie" http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/4722/filmy-o-pisarzach-s01e01
Ludzie, litości...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
fossa 21.12.2014 15:42
Oficjalny recenzent

All work and no play makes Jack a dull boy :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
jerzujerzu 24.12.2014 16:03
Czytelnik

Mozesz dla mnie przetlumaczyc

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
adek 20.12.2014 20:47
Czytelniczka

Ja proponuje film "Misery" na podstawie powieści Kinga, z niezapomnianą Kathy Bates w roli głównej.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
książkoholiczka 21.12.2014 09:21
Czytelniczka

"Misery" był wspomniany w poprzednim odcinku.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
MarcinW81 20.12.2014 19:56
Czytelnik

Proponuje film o Williamie Szekspirze - "Anonimus"

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
19.12.2014 18:17
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Perfekcjonistka 21.12.2014 12:36
Czytelniczka

"Lśnienie" nie jest przytaczane tylko i wyłącznie 'bo tak wypada'! Fakt, ekranizacją jest bardzo złą, przyjmuje zupełnie inne założenia niż książka (właściwie to Kubrick tylko się zainspirował powieścią Kinga), ale filmem samym w sobie bardzo dobrym i krytykowanie go tylko dlatego, że źle obrazuje powieść Kinga jest, moim zdaniem, niesprawiedliwe. Stał się klasykiem,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
konto usunięte
21.12.2014 19:42
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Mateusz Cioch 21.12.2014 21:27
Czytelnik

Dla mnie "Lśnienie" to genialny film na podstawie niezłej książki.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Perfekcjonistka 21.12.2014 21:34
Czytelniczka

Muszę odpowiedzieć.
W swojej odpowiedzi nie zamierzałam w żaden sposób odnosić się do tej 'rywalizacji' między miniserialem Garrisa a filmem Kubricka.

Po prostu: przeczytałam "Lśnienie" Kinga, obejrzałam także film Kubricka. Choć bardzo się różnią wszystkim- od drobiazgów,takich jak narzędzie zbrodni, po głównego bohatera, u Kinga ofiarę duchów, u Kubricka zwykłego...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 19.12.2014 15:07
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post