Miłośniczka Agathy Christie i tajemnica zaginionych diamentów

LubimyCzytać
13.10.2014

Tę historię mogła napisać sama mistrzyni kryminału. Jennifer Grant, miłośniczka Agathy Christie, nie mogła przepuścić wyprzedaży w domu, w którym pisarka spędzała letnie wakacje. Kupiła stary, zaskakująco ciężki kufer, który przez wiele lat kurzył się gdzieś pod schodami. Kufer był pusty, ale ważył sporo, ponieważ do jego dna przymocowane było zamknięte, metalowe pudełko. Prawdopodobnie właśnie z powodu wagi kufra przez tyle lat pozostawiono go na miejscu.

Jennifer Grant była oczywiście zaintrygowana metalowym pudełkiem, ale otwarcie go okazało się trudne. Klucza nie było, a właścicielka nie mogła zdobyć się na to, żeby wezwać specjalistę. Wolała nacieszyć się tajemnicą i wyobrażać sobie to, co może być w środku. Czasem, kiedy przychodzili do niej goście, przewracali razem kufer, nasłuchując, czy coś grzechocze lub przewraca się w środku.

Cztery lata później panna Grant nie wytrzymała. Przy okazji remontu poprosiła robotników o pomoc w otwarciu pudełka. Ci podważyli wieczko łomem, a oczom wszystkich zgromadzonych ukazał się prawdziwy skarb. W pudełku była portmonetka pełna złotych monet, diamentowa broszka i pierścionek wysadzany trzema diamentami.

Jennifer Grant przyznała, że od razu wiedziała, co to za klejnoty. W biografii pisarki czytała o pierścionku i broszce, które należały do matki Agathy Christie, wiedziała też, że uważa się je za zaginione. Pamiętała ich opis, i to, co miała przed oczyma, doskonale do niego pasowała. Przyznała, że z trudem łapała oddech ze wzruszenia.

Teraz zaginione klejnoty zostały wystawione na aukcji. Eksperci szacowali, że pierścionek zostanie sprzedany za mniej więcej trzy do pięciu tysięcy funtów, zaś broszka może osiągnąć cenę nawet ośmiu tysięcy funtów. Okazało się, że rzeczywistość przerosła ich przewidywania. Aukcja się właśnie odbyła i pierścionek został sprzedany za 35190 £, zaś broszka za 44239£!

Jennifer Grant za kufer z tak cenną zawartością zapłaciła w 2006 roku sto funtów.

Wygląda na to, że warto polować na pamiątki po ulubionych pisarzach!

Źródło: bbc.com

Reklama

komentarze [4]

Sortuj:
948
43
14.10.2014 20:12

Szczęściara ! ;) Super historia.


793
248
14.10.2014 19:59

Historia warta opisania!


768
655
13.10.2014 13:04

Niesamowita historia!


2945
4
13.10.2014 10:56

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd