rozwiń zwiń

Ocalony od zapomnienia

LubimyCzytać LubimyCzytać
05.12.2013

W dzisiejszych czasach trudno być na bieżąco ze wszystkim, co się dzieje na rynku książki*. Według danych Instytutu Książki w 2011 roku w Polsce wydano ponad 31 tysięcy tytułów. Czytelnik, który przegląda zapowiedzi wydawnicze i półki z nowościami, może czuć się przytłoczony – nie sposób przeczytać wszystkiego, co ciekawe i wartościowe.

Ocalony od zapomnienia

Niektórzy wolą poczekać, aż szum wokół nowości opadnie, zakładając, że pozycje, które przetrwają na rynku, są warte uwagi. Niestety, z pewnością sporo interesujących tytułów umyka uwadze mediów i czytelników. Czasem jednak, wbrew wszelkiej logice, książki zakurzone i zapomniane dostają drugie życie i lądują w centrum zainteresowania. Taki los spotkał wydaną w 1965 roku powieść nieżyjącego już amerykańskiego autora Johna Williama pod tytułem „Stoner.” Powieść o naukowcu, którego kariera zostaje zahamowana przez kłopoty małżeńskie zniknęła z księgarnianych półek po zaledwie roku. W Wielkiej Brytanii wydano ją w roku 1973, a w 2003 w Stanach ukazało się wznowienie, sprzedaż jednak nie była zbyt wysoka.

źródło: www.waterstones.com

Rok temu jednak przeczytał ją jeden z pracowników księgarni Waterstones, po czym postanowił ją wypromować. Akcja była niezwykle skuteczna – „Stoner” stał się jednym z najczęściej recenzowanych tytułów w Wielkiej Brytanii w tym roku, a wczoraj otrzymał prestiżowy tytuł Waterstones Book of the Year. Nagroda ta jest przyznawana przez księgarzy pracujących w sieci Waterstones, którzy co roku w grudniu wybierają jeden tytuł, który ich zdaniem jest wyjątkowo interesujący, a zarazem nadaje się na prezent gwiazdkowy. Nagrodzone tytuły zdobywają zwykle sporą popularność – sprzedaż tytułu, który zdobył nagrodę rok temu, wzrosła o 1700%! W tym roku po raz pierwszy wyróżniona została książka wydana już tak dawno. Cieszy również fakt, że sukces zawdzięcza determinacji jednej osoby. Pokazuje to, jak dużą siłę mają osobiste rekomendacje osób związanych z rynkiem wydawniczym i jak wiele może zdziałać pasja i zaangażowanie jednego oddanego czytelnika.

Warto zauważyć, że wśród szóstki nominowanych tytułów znalazł się tytuł tłumaczony z języka polskiego - Mapy autorstwa Aleksandry i Dawida Mizielńskich. Serdecznie gratulujemy!

Znacie przykłady książek, które zyskały popularność kilka lat po premierze w wyniku zmiany okładki lub zmiany wydawnictwa?

* Chyba, że jesteś użytkownikiem Lubimyczytać.pl - wtedy masz sporą szansę.

źródło: www.waterstones.co.uk


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Czarek Szpadel 10.12.2013 14:54
Czytelnik

trochę tak się stało z Lotr'em po ekranizacji Petera Jacksona

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Małgorzata 06.12.2013 14:00
Czytelniczka

W dzisiejszych czasach trudno być na bieżąco ze wszystkim, co się dzieje na rynku książki*.

* Chyba, że jesteś użytkownikiem Lubimyczytać.pl - wtedy masz sporą szansę.

Z tym się zgodzę! :D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
KrzysztofRyszard 05.12.2013 21:40
Czytelnik

Pierwsze wydanie "Krwawego południka" zostało praktycznie zignorowane przez czytelników. Kniga sprzedała się w tysiącu egzemplarzy a dziś jest uznawana za jedną z najlepszych, najważniejszych amerykańskich powieści. Dopiero następna książka McCarthy'ego ("Rącze Konie") odniosła komercyjny sukces. Tru story.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jomi 05.12.2013 18:07
Czytelniczka

Podoba mi się * "gwiazdka " :))

"Znacie przykłady książek, które zyskały popularność kilka lat po premierze w wyniku zmiany okładki lub zmiany wydawnictwa?"

nie jestem tak obeznana z rynkiem wydawniczym, żeby odpowiedzieć na tak zadane pytanie, ale znam parę tytułów, które dostały nagrody i zostały wypromowane, a nie są książkami, które mi się podobały :( No cóż nie mi...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 05.12.2013 10:20
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post