rozwiń zwiń

Społeczne finansowanie

LubimyCzytać LubimyCzytać
06.08.2013

(wspieramkulture.pl)

Społeczne finansowanie

Przybliżaliśmy Wam niedawno ideę crowdfundingu na rynku wydawniczym w Polsce. Okazuje się, iż dzięki dobroczynności internetowych użytkowników można nie tylko zrealizować pisarskie inicjatywy, ale i zorganizować literacką imprezę.

Portal culture.pl opublikował właśnie zestawienie kulturalnych projektów, które udało się sfinansować dzięki dobrowolnym zbiórkom pieniędzy przeprowadzonym w serwisie wspieramkulture.pl. Ta crowdfundingowa platforma funkcjonuje od grudnia 2012 roku i do tej pory za jego pośrednictwem sfinansowano blisko 33 kulturalne projekty. Na ich liście oprócz inicjatyw z dziedziny filmu, muzyki czy teatru są też pomysły z obszaru literatury, w tym dotyczące organizacji literackich wydarzeń.

Dzięki wpłatom użytkowników udało się zrealizować trzy ciekawe akcje, które zasługują na uwagę – projekt „Warszawa czyta”, „Cave śpiewa Tuwima" w strefie NGO na festiwalu Heineken Opener oraz Studencki Festiwal Słowa „Fraza" w Lublinie.

Organizatorzy „Warszawa czyta” od samego początku deklarowali, że ich projekt jest niezależny (decyzyjnie i finansowo) zarówno od administracji publicznej, jak i podmiotów prywatnych, chcieli dzięki użytkownikom zebrać pieniądze potrzebne na druki czy wynajęcia sal. Pomysł nieformalnej grupy czytelników i czytelniczek, wsparty przez biblioteki i organizacje pozarządowe, polegał na przeniesieniu dyskusyjnego klubu książki na całą Warszawę. Książka Sylwii Chutnik „Cwaniary” miała być w założeniu tematem warsztatów streetartowych, gry miejskiej, wycieczki rowerowej, międzypokoleniowego czytania performatywnego, a przede wszystkim rozmów. Inicjatywę warszawskich animatorów wsparto finansowo w 179 %, a udana w konsekwencji majowa czytelnicza akcja stała się pretekstem do zaangażowania się lokalnej społeczności.

Kwartalnik kulturalny „PROwincja” postanowił natomiast włączyć się w obchody Roku Tuwima i promować poezję skamandryty na muzycznym festiwalu Heineken Opener. Projekt „Cave śpiewa Tuwima”, na który fundusze zbierano poprzez crowdfundingowy portal, zakładał uruchomienie telewizji TuVim, nagranie interpretacji wybranego wiersza poety, a następnie umieszczenie jej na kanale YouTube. Na stoisku w specjalnej strefie NGO miała stanąć specjalna makieta ze zdjęciem Tuwima i pustym miejscem u jego boku, które każdy z chętnych mógł wypełnić i uwiecznić całość na zdjęciu. Z założenia inicjatorzy chcieli przybliżyć wiersze poety zagranicznym festiwalowiczom tak, by w konsekwecji w przyszłości Nick Cave wydał album z poezją śpiewaną z tekstami naszego rodzimego artysty… Czy się udało? Pieniądze zostały zebrane, a z efektem przedsięwzięcia można się zapoznać na wspomnianym wyżej kanale.

Z hojności użytkowników skorzystali również organizatorzy Studenckiego Festiwalu Słowa – „Fraza”. Za cel wydarzenia postawili sobie popularyzację recytacji i innych amatorskich ruchów artystycznych jako istotnego elementu kultury studenckiej.  Zależało im na promowaniu dbałości o kulturę słowa oraz sięganiu po wartościową literaturę polską i światową. Na scenie lubelskiego festiwalu mieli wystąpić studenci z kilku polskich miast i zaprezentować różne formy sceniczne: od recytacji przez wywiedzione ze słowa aż po poezję śpiewaną. Organizatorzy potrzebowali pieniędzy na wydruk materiałów promocyjnych, na dekorację czy nagrody dla recytatorów. Pierwsze studenckie wydarzenie w Lublinie, sfinansowane dzięki metodzie crowdfundingu, odbyło się i niewykluczone, że w przyszłości będzie miało swą kontynuację.

Jak widać, wsparcie internautów może dodać nie tylko finansowych skrzydeł.

____________________________________________
Przeczytaj także:

Crowdfunding na rynku książki


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LNL 08.08.2013 09:42
Czytelnik

Ale jak to tak, bez państwa? Jak oni sobie poradzili bez pieniędzy wziętych siłą. Dobrowolne datki? Pfff, burżuazyjne wymysły!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Dagon 06.08.2013 16:36
Czytelnik

[offtopic]
"za jego pośrednictwem sfinansowano blisko 33 kulturalne projekty"

Jak można sfinansować blisko 33 projekty? Tzn. sfinansowano 32 albo 32,85 projektu? :)

[/offtopic] ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 06.08.2013 12:53
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post