Przeżyjmy to jeszcze raz. Wyjątkowe rozmowy z autorami podczas BookTargu

LubimyCzytać
10.12.2020

Zadawaliście pytania Camilli Läckberg, rozmawialiście z Harlanem Cobenem, widzieliście się też na żywo z Guillaume Musso. W sumie wzięliście udział w 71 spotkaniach autorskich, kupiliście 520 tys. książek oraz znaleźliście się w gronie 1,2 mln uczestników BookTargu, który odbył się w daniach 12-18 listopada 2020 roku.

Przeżyjmy to jeszcze raz. Wyjątkowe rozmowy z autorami podczas BookTargu

BookTarg, czyli inicjatywa lubimyczytać.pl, Allegro i Legimi pod patronatem serwisu Onet, radia RMF FM oraz Polskiej Izby Książki, jest dobrze znana użytkownikom naszego portalu. W maju odbyła się jej pierwsza edycja, która zgromadziła przed ekranami ponad 600 tys. czytelników – nierzadko z mniejszych miejscowości, w czasie pandemii odciętych od wydarzeń kulturalnych. Listopadowa, druga edycja pobiła ten rekord – uczestników było 1,2 mln! Na jej sukces złożyły się przede wszystkim zróżnicowane grono zaproszonych gości oraz atrakcyjne oferty książkowe, przygotowane przez kilkudziesięciu wydawców podczas trwającej już przedświątecznej gorączki zakupowej. Podobnie jak w przypadku wiosennego BookTargu, organizatorzy przekazali 50 tys. zł na rzecz kultury, wspierając Fundację Powszechnego Czytania.

71 spotkań autorskich drugiej edycji BookTargu

A gości podczas niedawno zakończonego BookTargu było wielu! Liczne spotkania zostały podzielone na 9 cykli tematycznych. Rozmawialiśmy nie tylko z pisarzami, lecz również kreatorami trendów w branży książki, a także tłumaczami, pracującymi nad przekładami najpopularniejszych twórców, takich jak na przykład Stephen King.

- Świat literatury to nie tylko pisarze i pisarki, ale również osoby będące nieco w cieniu. To bohaterowie jak najbardziej zasługujący na uwagę, gdyż w dużym stopniu decydujący o finalnym kształcie trafiających do nas książek. Stąd decyzja o utworzeniu choćby BookTargu językowego, skupiającego się na tłumaczach i tłumaczkach książek i komiksów – mówi Izabela Sadowska, prezes zarządu lubimyczytać.pl.

Reklama

Rozmowy, których nie można przegapić 

Czy należeliście do publiczności zgromadzonej podczas spotkań, które okazały się hitami jesiennej edycji BookTargu? Jeśli ominęły was te wydarzenie, nic straconego! Wciąż możecie je obejrzeć, gdyż są dostępne na stronie booktarg.pl oraz na kanale lubmyczytać.pl na YouTube. Wystarczy też kliknąć na wideo poniżej.

Spośród 71 wydarzeń online największą popularnością cieszyło się spotkanie z Michałem Nogasiem. Poprowadził je redaktor lubimyczytać.pl Grzegorz Przepiórka. Ze znanym dziennikarzem porozmawiał między innymi o jego najnowszej publikacji „Z niejednej półki”.

Niewiele mniejszą publiczność przyciągnął Harlan Coben – jeden z najpopularniejszych na świecie twórców thrillerów i kryminałów. Okazją do spotkania była jego najnowsza powieść – „Chłopiec z lasu”. Rozmowę poprowadził redaktor lubimyczytać.pl, Bartek Czartoryski.

Niezwykłą popularnością cieszyła się również rozmowa z Anitą Werner i Michałem Kołodziejczykiem wokół książki „Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka". Gościom pytania zadawał Grzegorz Przepiórka (redaktor lubimyczytać.pl).

Pierwszy polski wywiad Cixina Liu, przekłady dzieł Stephana Kinga i wizjonerki rynku książki 

Niewątpliwym wydarzeniem BookTargu był pierwszy polski wywiad gwiazdy literatury fantastycznej - Cixin Liu. Ten pochodzący z Chin autor książek „Wędrująca Ziemia” i cyklu „Wspomnienie o przeszłości Ziemi” porozmawiał ze specjalistą gatunku fantastyka i science-fiction, Marcinem Zwierzchowskim (redaktorem lubimyczytać.pl).

Na BookTargu nie zabrakło również innych rozmów o literaturze fantastycznej! Fanów gatunku odsyłamy również do inspirujacego spotkania z Radkiem Rakiem, laureatem Nagrody Literackiej Nike. Z autorem książki „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” rozmawiał redaktor naszego serwisu, Marcin Waincetel. 

Pamiętaliśmy również o miłośnikach powieści z dreszczykiem. Jeśli podobnie jak koordynatorka redakcji lubimyczytać.pl Ewa Cieślik uwielbiacie czytać o seryjnych mordercach, koniecznie obejrzyjcie spotkanie z pisarzami kryminałów: Markiem Stelarem, Maxem Czornyjem i Piotrem Rozmusem. Autorzy ci napisali opowiadania do zbioru, który przedstawia prawdziwe histore polskich seryjnych morderców. Tylko dla widzów o mocnych nerwach! 

Reklama

Rozmowy, wymiany myśli, wzajemne wsparcie, czyli BookTarg branżowy

Podobnie jak w przypadku pierwszej edycji, teraz również odbył się BookTarg branżowy, czyli blok poświęcony rynkowi wydawniczemu, skierowany do profesjonalistów i profesjonalistek działających na rynku książki. Wydarzenie to, organizowane we współpracy z Literacka sp. z o.o., skupiało się na dostarczeniu merytorycznej wiedzy, przydatnej nie tylko w warunkach kryzysu pandemicznego.

Co na rynku książki zmieniło się w ostatniej dekadzie? Czy subskrypcje e-booków i audiobooków zdominują rynek? Gdzie jest miejsce książki papierowej? Na te pytania Izabela Sadowska, prezes lubimyczytać.pl, szukała odpowiedzi wraz z wizjonerkami rynku książki: Sonią Dragą (Prezeską Wydawnictwa Sonia Draga i Polskiej Izby Książki), Aleksandrą Saługą(Prezeską Wydawnictwa Albatros) oraz Sylwią Wcisło (Członkinią Zarządu Wydawnictwa Znak).

Dziękujemy Polskiej Izbie Książki, serwisowi Onet i radiu RMF FM , które obejmując patronat nad wydarzeniem, skutecznie rozpropagowały spotkania branżowe. Łączny zasięg BookTargu był o ponad 140% większy niż podczas pierwszej edycji! Cieszymy się, że w BookTarg włączyło się wiele wydawnictw, które razem z organizatorami wydarzenia pokazały siłę branży książki.

Dziękujemy również Wam, czyli czytelnikom, którzy za każdm razem udowadniają, że czytanie ma sens i warto je promować. 

Wszystkie spotkania, które odbyły się podczas tego tygodniowego swięta książki, wciąż są dostępne na Facebooku BookTargu. Zapraszamy do oglądania!

Reklama

komentarze [2]

Sortuj:
82
29
11.12.2020 20:56

Dobrze, że pojawiło się wspomnienie rozmowy trzech wizjonerek, bo mi umknęła ta informacja podczas eventu. A ciekawym było popatrzenie oczami wydawcy na świat książek i jaka przyszłość je czeka.


2857
4
09.12.2020 14:52

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd