rozwiń zwiń
Ariel_O

Profil użytkownika: Ariel_O

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 2 lata temu
508
Przeczytanych
książek
528
Książek
w biblioteczce
11
Opinii
82
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| 18 książek
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Świetna książka o wybitnym człowieku, którego koncepcje polityczne są, jak często u nas bywa w przypadku wielkich ludzi, zapomniane i niedoceniane.

Świetna książka o wybitnym człowieku, którego koncepcje polityczne są, jak często u nas bywa w przypadku wielkich ludzi, zapomniane i niedoceniane.

Pokaż mimo to


Na półkach:

Pierwszy raz z prozą Orbitowskiego zetknąłem się w 2004 r., czytając opowiadanie "Pacześniak" w "Nowej Fantastyce". Każde kolejne przyjmowałem z zainteresowaniem, najbardziej ceniąc w nich nie wątki fantastyczne, ale umiejętność oddania atmosfery codziennego życia w polskim mieście lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych. Orbitowski jest realistą, aż po naturyzm, doskonale oddając to, co określa się słowem "atmosfera", tworząc ją z na pozór powierzchownych rzeczy, szczegółów, słów.
Fabuła jego twórczości w większości oscylowała wokół niespodziewanej grozy, strachu, tkwiącego w codzienności, ale zawsze mającego podłoże fantastyczne. Zmieniła to "Inna dusza" i kontynuacją tego trendu jest "Exodus". Chociaż akcja dzieje się w większości poza Polską z równoległej narracji ciągle przebija ów typowy dla Orbitowskiego "sentyment" za niedawną przeszłością. Autor jednak najwyraźniej poszukuje nowych pomysłów, co rzecz jasna dodatnio o nim świadczy. Stąd też bierze się chyba owo połączenie historii człowieka dojrzewającego w III RP z typową powieścią drogi, wzbogaconą już o, tym razem, europejskie wątki naturystyczne.
Główny bohater to człowiek, którego nie da się polubić. Naiwny, zbyt wcześnie zmuszony do dorosłości, cechujący się słomianym zapałem, podejmuje niezrozumiały wybór, którego geneza zostaje stopniowo odkrywana. Jedyny niedosyt pozostawia zakończenie, ale może takie właśnie miało być - pełne niedopowiedzeń, a więc zmuszające do refleksji.
Czytelnicy, którzy znają bliżej twórczość Orbitowskiego wiedzą, że większość jego bohaterów, czyli dwudziesto-, trzydziestoletni mężczyźni, mają problemy ze snem. Siedzą do późna, budzą się nad ranem, w dzień snują się wyczerpani. "Exodus" może spowodować podobne kłopoty - od tej książki trudno się oderwać, dlatego lepiej zacząć czytać ją rano.

Pierwszy raz z prozą Orbitowskiego zetknąłem się w 2004 r., czytając opowiadanie "Pacześniak" w "Nowej Fantastyce". Każde kolejne przyjmowałem z zainteresowaniem, najbardziej ceniąc w nich nie wątki fantastyczne, ale umiejętność oddania atmosfery codziennego życia w polskim mieście lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych. Orbitowski jest realistą, aż po naturyzm, doskonale...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Książka gorzka, smutna, mądra. Pokazuje, że dylemat polskiej polityki zagranicznej schyłku lat trzydziestych nie dotyczył tylko tego, czy należało iść z Niemcami na Rosję, ale także samej koncepcji relacji z Niemcami,których istniało kilka, a nie dwie opcje. Cat zarzuca Beckowi wiele, w tym najważniejsze: sprawił, że Polska weszła do wojny pierwsza, ściągając na siebie najpotężniejsze uderzenie Hitlera, wbrew wskazaniom Piłsudskiego, który przestrzegał przed takim scenariuszem. Podobnie Marszałek przestrzegał przed wojną na dwa fronty, do tego zaś doprowadziła polityka pułkownika artylerii konnej w fotelu szefa polskiej dyplomacji. Emocje i ambicje - tym, zdaniem Cata, kierował się przede wszystkim Beck w swojej polityce, nie potrafiąc, wbrew temu, co wielu historyków o nim sądzi, realizować spójnej koncepcji polityki polskiej. Miotał się od antyfrancuskich uczuć i nieodwzajemnionej sympatii do Anglii do prób porozumienia z Niemcami, które w końcu przekreślił, dając się złapać w pułapkę bezlitośnie cynicznej polityki Londynu, chcącej wywołać wojnę niemiecko-sowiecką poprzez ściągnięcie pierwszego uderzenia Wehrmachtu na Polskę. Takie są tezy historyczne tej publikacji. Ale ma ona charakter ponadczasowy, jasno wskazując, do czego prowadzi bezgraniczna wiara w sojuszników, ignorowanie geopolityki oraz przekonanie, że symboliczne gesty cokolwiek znaczą w brutalnej grze interesów narodowych, jaką jest światowa dyplomacja. Obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy mają jakikolwiek wpływ na politykę Rzeczypospolitej. A posiadają go wszyscy, którzy wybierają rządzących.

Książka gorzka, smutna, mądra. Pokazuje, że dylemat polskiej polityki zagranicznej schyłku lat trzydziestych nie dotyczył tylko tego, czy należało iść z Niemcami na Rosję, ale także samej koncepcji relacji z Niemcami,których istniało kilka, a nie dwie opcje. Cat zarzuca Beckowi wiele, w tym najważniejsze: sprawił, że Polska weszła do wojny pierwsza, ściągając na siebie...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Ariel_O

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


statystyki

W sumie
przeczytano
508
książek
Średnio w roku
przeczytane
56
książek
Opinie były
pomocne
82
razy
W sumie
wystawione
318
ocen ze średnią 8,5

Spędzone
na czytaniu
2 986
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
godzina
0
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
18
książek [+ Dodaj]