rozwiń zwiń
tediko

Profil użytkownika: tediko

Nie podano miasta Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 1 rok temu
25
Przeczytanych
książek
31
Książek
w biblioteczce
5
Opinii
14
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Mężczyzna
Dodane| Nie dodano
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Victor E. Frankl był profesorem neurologii oraz psychiatrii, twórcą trzeciej wiedeńskiej szkoły psychoterapii po psychoanalizie Freuda i psychologii indywidualnej Adlera. Victor Frankl opisuje swoje doświadczenia, które nabył spędzając długie lata w obozach koncentracyjnych. Dzięki temu, że sam poznał pozbawioną człowieczeństwa oraz godności stronę ludzkiej egzystencji, książka oraz przekazane w niej wartości są bardzo autentyczne i łatwo się z nimi identyfikować, nie czuć, że są to puste frazesy.

Książka dzieli się na dwie części, w pierwszej z nich poznajemy rzeczywistość panującą w obozie. Nie jest to jednak opis obozu, historia pobytu czy wyszczególnienie wszystkich najgorszych rzeczy, które spotkały tam autora, tylko raczej relacja egzystencji, a także analiza ludzkiej natury na przykładzie tych fatalnych doświadczeń których doświadczył bądź które zaobserwował. Ta część zawiera spostrzeżenia na temat tego w jaki sposób więźniom udało się znaleźć sens i cel w obliczu kiedy obdarto ich z wszelkich wartości, godności, kiedy cierpieli z głodu, zimna oraz brutalnej przemocy. Jak sam mówi, więźniowie obozów dowiedli, iż każdy człowiek posiada umiejętność wznoszenia się ponad narzucony mu los. Trudno pozostać obojętnym na opis tych opowieści, kiedy dowiadujemy się do czego zdolny jest człowiek, który uświadamia sobie, że nie ma nic do stracenia, nic poza własnym życiem, tak absurdalnie obdartym z wszelkiej godności.

Druga część dotyczy podstawowych założeń logoterapii, która została stworzona przez autora książki na podstawie doświadczeń, których był świadkiem w obozie koncentracyjnym. Logoterapia jest w rzeczy samej psychoterapią skoncentrowaną na sensie życia. Logos to greckie słowo oznaczające "sens". W założeniu logoterapia skupia się głównie na przyszłości, to znaczy na tym, do czego pacjent ma w życiu dążyć. Zakłada, że to poszukiwanie owego sensu przez człowieka jest największą siłą motywacyjną. "Ten, kto wie, dlaczego żyje, nie troszczy się o to , jak żyje" - Nietzsche. Początkiem wskrzeszenia w człowieku jego wewnętrznej siły musiało być wskazanie mu jakiegoś celu w życiu. Zgodnie z założeniami logoterapii, sens życia można odkryć na trzy sposoby: poprzez twórczą pracę lub działanie, poprzez doświadczenie czegoś lub kontakt z innym człowiekiem oraz poprzez to, jak znosimy nieuniknione cierpienie. Każdy z tych sposobów jest opisany na ciekawych przykładach.

Uważam, że jest to bardzo otwierająca umysł oraz zmuszająca do refleksji książka. Polecam każdemu, bo można wynieść z niej wartościową lekcję na całe życie oraz spojrzeć na różne sprawy z innej perspektywy.

Victor E. Frankl był profesorem neurologii oraz psychiatrii, twórcą trzeciej wiedeńskiej szkoły psychoterapii po psychoanalizie Freuda i psychologii indywidualnej Adlera. Victor Frankl opisuje swoje doświadczenia, które nabył spędzając długie lata w obozach koncentracyjnych. Dzięki temu, że sam poznał pozbawioną człowieczeństwa oraz godności stronę ludzkiej egzystencji,...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka Michał Kołodziejczyk, Anita Werner
Ocena 7,3
Mecz to pretek... Michał Kołodziejczy...

Na półkach:

Książka podzielona jest na sześć rozdziałów i każdy opowiada odrębną historię. Izrael, Bośnia i Hercegowina, Kraj Basków, Irlandia Północna, Kosowo, Mołdawia i Naddniestrze - w każdym z tych państw społeczeństwo musiało mierzyć się z wojnami na tle religijnym, walką o wolność, rasizmem, bądź czystkami etnicznymi. Historia tych narodów pokazana jest nam z perspektywy piłki nożnej, która po przeczytaniu tej książki wydaje się odbiciem lustrzanym społeczeństwa. Okazuje się, że futbol może być wykorzystany na wiele sposobów. Jedne z nich są złe, jak polityczne wykorzystanie klubu do własnych intencji, bądź w celach terrorystycznych czy rasistowskich. Inne z nich są jednak dobre, patrząc na przykłady Bośni i Hercegowiny, gdzie futbol został wykorzystany do stworzenia pozorów normalności, czy też Kraju Basków, gdzie za pomocą futbolu można było wyrażać swoją prawdziwą tożsamość i pochodzenie. Z tego względu, że piłka nożna jest tylko narzędziem wykorzystanym przez autorów do przedstawienia historii każdego z tych regionów książkę poleciłbym nie tylko futbolowym pasjonatom.

Książka podzielona jest na sześć rozdziałów i każdy opowiada odrębną historię. Izrael, Bośnia i Hercegowina, Kraj Basków, Irlandia Północna, Kosowo, Mołdawia i Naddniestrze - w każdym z tych państw społeczeństwo musiało mierzyć się z wojnami na tle religijnym, walką o wolność, rasizmem, bądź czystkami etnicznymi. Historia tych narodów pokazana jest nam z perspektywy piłki...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Z perspektywy osoby, która nigdy nie zagłębiała się w fizykę oraz astronomię pozycja ta jest niesamowicie ciekawa. Stephen Hawking przedstawia nam w przystępny sposób wiedzę o wszechświecie, a także przybliża nam sylwetki najwybitniejszych fizyków, astronomów, filozofów oraz ich odkrycia. Świetnie obrazuje nam, jak na przestrzeni lat zmieniał się pogląd oraz wiedza na temat wszechświata. Przedstawienie faktu, że wiele olbrzymich osiągnięć intelektualnych w fizyce i astronomii zostało odkryte nie tak dawno, bo w poprzednim stuleciu wywołuje zaskoczenie. Między innymi w 1921 r. Edwin Hubble dokonał odkrycia, że niezależnie od kierunku obserwacji widzimy, jak odległe galaktyki szybko się od nas oddalają - innymi słowy wszechświat się rozszerza. Oprócz tego w poprzednim stuleciu Albert Einstein zmienił sposób pojmowania czasu, przestrzeni i ruchu tworząc teorię względności. Przewidywany przez nią wzór E = mc^2 stał się jednym z najbardziej znanych na świecie. Jest to niewątpliwie kopalnia wiedzy, która przekazana jest w zrozumiałej formie, lecz w pewnym momencie, gdy autor zaczyna omawiać niektóre zagadnienia pojawiało się wiele szczegółów, których ja jako laik w tej dziedzinie nie potrafiłem zrozumieć i robiło się nużąco. Mimo to polecam, książka otwiera oczy, zmusza do myślenia i pozostawia nas z myślą, jak mało wiemy o tym co nas otacza.

Z perspektywy osoby, która nigdy nie zagłębiała się w fizykę oraz astronomię pozycja ta jest niesamowicie ciekawa. Stephen Hawking przedstawia nam w przystępny sposób wiedzę o wszechświecie, a także przybliża nam sylwetki najwybitniejszych fizyków, astronomów, filozofów oraz ich odkrycia. Świetnie obrazuje nam, jak na przestrzeni lat zmieniał się pogląd oraz wiedza na temat...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika tediko

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


statystyki

W sumie
przeczytano
25
książek
Średnio w roku
przeczytane
5
książek
Opinie były
pomocne
14
razy
W sumie
wystawione
25
ocen ze średnią 5,7

Spędzone
na czytaniu
131
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
5
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]

Znajomi [ 1 ]