rozwiń zwiń
GeekPiotr

Profil użytkownika: GeekPiotr

Jastrzębie-Zdrój Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 7 godzin temu
247
Przeczytanych
książek
297
Książek
w biblioteczce
69
Opinii
132
Polubień
opinii
Jastrzębie-Zdrój Mężczyzna
Dodane| Nie dodano
📚🎉 Odkrywca literackich skarbów: książek, mang i komiksów 📖🖌️ Recenzje dostępne też na TikToku ❤️ 👇👇 TikTok: @GeekPiotr 📩 geekpiotr@gmail.com

Opinie


Na półkach: ,

W świecie, który nieustannie testuje naszą wytrzymałość, „Człowiek w poszukiwaniu sensu” Viktora E. Frankla wyrasta jak feniks z popiołów przeszłości, oferując nie tylko lekcje przetrwania, ale także głębokie przemyślenia na temat życiowych priorytetów. To książka, która bez względu na to, ile razy zostanie przeczytana, za każdym razem odkrywa przed nami nowe warstwy mądrości i inspiracji. Dzięki niej zrozumiemy, że każdy moment naszego życia, nawet ten najciemniejszy, ma swoją wartość i może nas czegoś nauczyć.
W pierwszej części tej autobiograficznej opowieści, Frankl zabiera nas w podróż do najciemniejszych zakamarków ludzkiej egzystencji – nazistowskich obozów koncentracyjnych. Opisuje surową rzeczywistość życia w obozach, ale robi to z perspektywy człowieka, który mimo wszystko nie traci wiary w ludzki potencjał do dobra i zdolności do znalezienia sensu nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Przez jego słowa doświadczamy transformacji – od strachu i rozpaczy do głębokiego przekonania o niezłomności ducha ludzkiego.

Następnie, w drugiej części, Frankl przedstawia naszym oczom kontury swojej teorii logoterapii – terapii przez poszukiwanie sensu. To tu, na tle swoich doświadczeń, kreśli mapę drogową do psychicznej i duchowej odporności. Podkreśla, że to nie my jesteśmy pytaniem, na które życie musi odpowiedzieć; to życie pyta nas, a naszą odpowiedzią jest sposób, w jaki żyjemy.
„Człowiek w poszukiwaniu sensu” to więcej niż książka; to przewodnik po labiryncie ludzkiej psychiki, który pomaga nam odnaleźć drogę do własnej wewnętrznej siły. Frankl nie tylko podarował światu świadectwo niewyobrażalnej tragedii, ale także przekazał nam narzędzia, dzięki którym możemy zmierzyć się z własnymi problemami, znajdując w nich sens i cel.

W świecie, który nieustannie testuje naszą wytrzymałość, „Człowiek w poszukiwaniu sensu” Viktora E. Frankla wyrasta jak feniks z popiołów przeszłości, oferując nie tylko lekcje przetrwania, ale także głębokie przemyślenia na temat życiowych priorytetów. To książka, która bez względu na to, ile razy zostanie przeczytana, za każdym razem odkrywa przed nami nowe warstwy...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

"Więzienna terapeutka. W celi z mordercami i przestępcami seksualnymi" autorstwa Rebecci Myers to nie lada gratka dla tych, którzy lubią literaturę, która porusza, szokuje, ale też skłania do głębokich przemyśleń. Książka zabiera nas prosto do murów jednego z najcięższych więzień w Wielkiej Brytanii, gdzie młoda, dwudziestodwuletnia terapeutka, Rebecca Myers, stawia pierwsze kroki w zawodzie, mając za zadanie pracy z ludźmi, których czyny przerażają i budzą odrazę.

Rebecca, świeżo upieczona absolwentka psychologii, wpada w wir pracy z ponad ośmiuset skazanymi - mordercami, seryjnymi gwałcicielami, pedofilami. Jej zadanie? Przeprowadzenie terapii mającej na celu zrozumienie motywów stojących za ich przerażającymi czynami oraz próba zapobiegania ich powtórzeniu. Czy można wywołać empatię u seksualnych drapieżców? Czy traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa faktycznie nie pozostawiły im wyboru? Czy młoda terapeutka nie da się oszukać swoim pacjentom?

Podczas lektury można niemal namacalnie poczuć atmosferę więziennej celi, smród, strach, a nawet obawy autorki przed zostaniem sam na sam z więźniami. Książka stawia pytania o możliwość resocjalizacji, o granice ludzkiej psychiki i o to, czy i jak bardzo nasze dzieciństwo kształtuje naszą dorosłość.

Rebecca wprowadza nas w świat terapii SOTP (Sex Offender Treatment Programme), która nie zakłada leczenia, a raczej uczenie przestępców rozpoznawania szkodliwych schematów myślenia i zachowania. Opisuje trudne relacje z więźniami, próby zbudowania zaufania, a także momenty, kiedy to, co teoretyczne, staje się brutalnie realne.

Książka nie jest tylko suchym raportem z terapii. To także opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, o trudach pracy psychologa w ekstremalnych warunkach, o próbach zrozumienia tego, co ludzka psychika ma najbardziej mrocznego. Przy okazji czytania można również sporo dowiedzieć się o sobie, o własnych schematach myślenia i przywiązań.

Napisana przystępnym językiem, z dokładnymi objaśnieniami trudniejszych terminów, "Więzienna terapeutka" to książka, która wciąga. Rebecca Myers nie stara się idealizować siebie ani minimalizować trudności. Wręcz przeciwnie, otwarcie mówi o błędach, wątpliwościach, a także o sukcesach.

Choć momentami treść może wydawać się przesadzona, ma to na celu wywołanie silniejszych emocji u czytelnika, co bez wątpienia się udaje. "Więzienna terapeutka" to książka nie dla każdego – jej treść bywa brutalna i przerażająca, ale dla tych, którzy nie boją się zaglądać w mroczne zakamarki ludzkiej psychiki, będzie to fascynująca i pouczająca podróż.

Podsumowując, "Więzienna terapeutka" to mocna, ale i ważna pozycja. Daje do myślenia, uczy empatii i pokazuje, że świat nie jest czarno-biały. Niezależnie od tego, czy wierzysz w możliwość resocjalizacji, czy też jesteś sceptykiem, ta książka zmusza do refleksji. Moja ocena? Solidne 7/10, z pewnością polecam dla tych, którzy nie boją się trudnych tematów.

"Więzienna terapeutka. W celi z mordercami i przestępcami seksualnymi" autorstwa Rebecci Myers to nie lada gratka dla tych, którzy lubią literaturę, która porusza, szokuje, ale też skłania do głębokich przemyśleń. Książka zabiera nas prosto do murów jednego z najcięższych więzień w Wielkiej Brytanii, gdzie młoda, dwudziestodwuletnia terapeutka, Rebecca Myers, stawia...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

"Jak dawniej leczono, czyli plomby z mchu i inne historie" autorstwa Nathana Belofsky'ego to jedna z tych książek, która sprawia, że jesteś wdzięczny za to, że żyjesz w czasach nowoczesnej medycyny. Wydawnictwo RM zaserwowało nam tu podróż przez historię medycznych zmagania, ale zamiast triumfów nauki, częściej mamy do czynienia z metodami, które wywołują mieszankę śmiechu i przerażenia.

Przedstawienie leczenia bólu zębów przez wkładanie martwych myszy do ust w starożytnym Egipcie czy próby leczenia jąkania poprzez trzymanie kamieni w ustach może brzmieć jak fragment scenariusza do filmu grozy. I właśnie w takim tonie Nathan Belofsky przedstawia historię medycyny - jako zbiór najdziwniejszych, a momentami najbardziej absurdalnych praktyk, które były stosowane na przestrzeni wieków.

Co fascynujące, książka nie ogranicza się tylko do opisu tych błędnych i czasem śmiertelnych metod. Autor zabiera nas w podróż od starożytności, przez średniowiecze, aż po czasy nieco nam bliższe, pokazując, jak myślenie o medycynie ewoluowało - często kosztem pacjentów. Belofsky przypomina, że wielu uznanych w swoich czasach lekarzy i naukowców, z perspektywy dzisiejszej wiedzy, bardziej przypominało eksperymentatorów niż rzeczywistych uzdrowicieli.

Styl, w jakim ta książka jest napisana, sprawia, że jest to lektura zarówno pouczająca, jak i niezwykle wciągająca. Autor zręcznie łączy fakt z anegdotą, edukując czytelnika, ale robiąc to w sposób lekki i dostępny. To sprawia, że "Jak dawniej leczono" czyta się jednym tchem, chociaż nie brak w niej momentów, które mogą wywołać ciarki na plecach.

Jednak książka ta nie jest pozbawiona wad. Czasami można odnieść wrażenie, że materiał został zebrany nieco chaotycznie, co może prowadzić do wrażenia pewnego zamieszania w narracji. Pomimo tego, jest to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się nie tylko historią medycyny, ale także ludzką zdolnością do popełniania błędów w pogoni za leczeniem.

Dając książce solidne 7/10, podkreślam, że mimo drobnych niedociągnięć, jest to fascynująca i wartościowa lektura. "Jak dawniej leczono" to przestroga przed ślepym zaufaniem do autorytetów i przypomnienie o tym, jak ważny jest postęp naukowy, który odciągnął nas od czasów, kiedy leczenie często było gorsze od choroby.

"Jak dawniej leczono, czyli plomby z mchu i inne historie" autorstwa Nathana Belofsky'ego to jedna z tych książek, która sprawia, że jesteś wdzięczny za to, że żyjesz w czasach nowoczesnej medycyny. Wydawnictwo RM zaserwowało nam tu podróż przez historię medycznych zmagania, ale zamiast triumfów nauki, częściej mamy do czynienia z metodami, które wywołują mieszankę śmiechu...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika GeekPiotr

z ostatnich 3 m-cy
GeekPiotr
2024-03-26 15:37:37
GeekPiotr ocenił książkę Furia wikingów na
8 / 10
2024-03-26 15:37:37
GeekPiotr ocenił książkę Furia wikingów na
8 / 10
Furia wikingów Daniel Komorowski
Cykl: Furia wikingów (tom 1)
Średnia ocena:
7.4 / 10
396 ocen
GeekPiotr
2024-03-19 07:06:39
GeekPiotr i _och_man_ są teraz znajomymi
2024-03-19 07:06:39
GeekPiotr i _och_man_ są teraz znajomymi
GeekPiotr
2024-03-17 09:35:26
GeekPiotr ocenił książkę Deadpool kontra Staruszek Logan na
7 / 10
2024-03-17 09:35:26
GeekPiotr ocenił książkę Deadpool kontra Staruszek Logan na
7 / 10
GeekPiotr
2024-03-16 09:42:29
2024-03-16 09:42:29
GeekPiotr ocenił książkę Więzienna terapeutka. W celi z mordercami i przestępcami seksualnymi na
7 / 10
i dodał opinię:

"Więzienna terapeutka. W celi z mordercami i przestępcami seksualnymi" autorstwa Rebecci Myers to nie lada gratka dla tych, którzy lubią literaturę, która porusza, szokuje, ale też skłania do głębokich przemyśleń. Książka zabiera nas prosto do murów jednego z najcięższych więzień...

Rozwiń Rozwiń
GeekPiotr
2024-03-10 09:40:50
GeekPiotr ocenił książkę Dragon Ball: O włos od tragedii na
10 / 10
2024-03-10 09:40:50
GeekPiotr ocenił książkę Dragon Ball: O włos od tragedii na
10 / 10
Dragon Ball: O włos od tragedii Akira Toriyama
Cykl: Dragon Ball (tom 2)
Średnia ocena:
8.1 / 10
333 ocen
GeekPiotr
2024-03-09 18:36:43
GeekPiotr ocenił książkę Żniwo na
8 / 10
2024-03-09 18:36:43
GeekPiotr ocenił książkę Żniwo na
8 / 10
Żniwo Neal Shusterman
Cykl: Żniwa śmierci (tom 3)
Średnia ocena:
7.7 / 10
906 ocen
GeekPiotr
2024-03-03 09:39:26
GeekPiotr ocenił książkę Próby ognia na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-03-03 09:39:26
GeekPiotr ocenił książkę Próby ognia na
7 / 10
i dodał opinię:

"Próby ognia" to drugi tom serii "Więzień labiryntu" autorstwa Jamesa Dashnera, który, mimo iż moja ocena oscyluje wokół solidnej siódemki na dziesięć, wywołuje mieszane uczucia. Dashner ponownie zabiera czytelników w szaloną jazdę pełną adrenaliny, utrzymującą napięcie...

Rozwiń Rozwiń
Próby ognia James Dashner
Cykl: Więzień Labiryntu (tom 2)
Średnia ocena:
7.7 / 10
2706 ocen
GeekPiotr
2024-02-28 14:23:31
GeekPiotr ocenił książkę Najgłupsi przestępcy świata na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-02-28 14:23:31
GeekPiotr ocenił książkę Najgłupsi przestępcy świata na
7 / 10
i dodał opinię:

Książka "Najgłupsi przestępcy świata" autorstwa Alaina Bauera, wydana przez Wydawnictwo RM, to prawdziwa perełka dla tych, którzy cenią sobie nie tylko kryminalne zagadki, ale przede wszystkim dobrą dawkę humoru. Zbiór 300 anegdot na temat najbardziej nieudolnych, pechowych, a pr...

Rozwiń Rozwiń
Najgłupsi przestępcy świata Alain Bauer
Średnia ocena:
6.4 / 10
16 ocen
GeekPiotr
2024-02-24 11:09:05
GeekPiotr ocenił książkę Thunderhead na
8 / 10
2024-02-24 11:09:05
GeekPiotr ocenił książkę Thunderhead na
8 / 10
Thunderhead Neal Shusterman
Cykl: Żniwa śmierci (tom 2)
Średnia ocena:
8 / 10
2010 ocen

ulubieni autorzy [3]

Stephen King
Ocena książek:
7,0 / 10
169 książek
14 cykli
15832 fanów
Terry Pratchett
Ocena książek:
7,3 / 10
136 książek
8 cykli
Pisze książki z:
5279 fanów
Elżbieta Cherezińska
Ocena książek:
7,5 / 10
19 książek
3 cykle
1122 fanów

statystyki

W sumie
przeczytano
247
książek
Średnio w roku
przeczytane
27
książek
Opinie były
pomocne
132
razy
W sumie
wystawione
246
ocen ze średnią 7,7

Spędzone
na czytaniu
1 346
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
28
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]