Soniak

Profil użytkownika: Soniak

Warszawa Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 2 lata temu
138
Przeczytanych
książek
140
Książek
w biblioteczce
21
Opinii
85
Polubień
opinii
Warszawa Kobieta
Dodane| Nie dodano
szukam słów

Opinie


Na półkach:

Ola Zbroja napisała książkę o swoim ojcu, alkoholiku i o sobie, córce wiecznie nieobecnego ojca-alkoholika. Nie wiem, czy ta książka jest bardziej dojrzała, czy odważna. Nie wiem, jak to się stało, że umiała napisać o swoim doświadczeniu w taki sposób – nie bez żalu, ale bez użalania się. Zamiast oceniać, zadaje pytania. Szuka przyczyn picia Mireczka i jemu podobnych (kto w naszym pokoleniu nie zna rodziny dotkniętej chorobą alkoholową?), prowadzi reporterskie śledztwo, przedstawia fakty i analizuje dane, ale nie wyciąga za nas jednoznacznych wniosków. Bardzo udany debiut (solo, bo w kombajnie autorka już wydawała), bardzo dobra lektura. Polecam!

Ola Zbroja napisała książkę o swoim ojcu, alkoholiku i o sobie, córce wiecznie nieobecnego ojca-alkoholika. Nie wiem, czy ta książka jest bardziej dojrzała, czy odważna. Nie wiem, jak to się stało, że umiała napisać o swoim doświadczeniu w taki sposób – nie bez żalu, ale bez użalania się. Zamiast oceniać, zadaje pytania. Szuka przyczyn picia Mireczka i jemu podobnych (kto w...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

No i pozamiatane. Jadę tam.

No i pozamiatane. Jadę tam.

Pokaż mimo to


Na półkach: ,

W baśniowym stylu

Powieść w zamyśle autora była pierwotnie nowelką, ale tak jakoś mu się rozrosła. Nie jest jakoś nieznośnie długa i odwołuje się do konwencji baśniowej. Akcja toczy się w niewymienionym z nazwy księstwie Cesarstwa Niemieckiego, a główni bohaterowie to przede wszystkim rodzina książęca. W opowieści są zamki, pałace, przepowiednia cyganki i magiczny krzew, który tak naprawdę jest jedynym elementem wyłącznie symbolicznym (wszystkie pozostałe atrybuty baśniowe zyskują w rozwoju akcji całkiem praktyczne uzasadnienie). Mamy też mezalians; fabuła osnuta jest wokół książęcego uczucia względem pięknej panny niższego stanu, za to legitymizującej się innym – znowu praktycznym – atutem. Owszem, zakończenie historii powiewa lekkim banałem, ale…

Lekcja ekonomii i polityki

Ale zanim dotrzemy do miejsca, w którym akcja zacznie wydawać się przewidywalna, zleci nam jakaś połowa książki. Na tej przestrzeni czasu i papieru poznamy dokładnie sytuację ekonomiczną i gospodarczą księstwa oraz przyczyny takiego a nie innego stanu rzeczy. Poznamy sposób funkcjonowania dworu, Landtagu, zakres obowiązków książęcych i charaktery poszczególnych osób dopiero krojącego się dramatu.

Bogactwo treści

Prześledzimy 26 lat życia księcia Klaudiusza Henryka. I do momentu właściwego zawiązana akcji możemy się niecierpliwić, irytować, ale jednak przede wszystkim zachwycać niesamowitym stylem tej prozy; ironią, która wręcz wycieka z każdej sceny oraz wieloznacznością z każdej postaci. I choć zakończenie zdaje się być oczywiste, ilość zmian, które po drodze zajdą w bohaterach, wielość czynników składających się na finał i ich różnorodność – muszą fascynować!

Królewska Wysokość jest jedną z najlżejszych powieści Manna. (Jest doskonałą opcją, żeby przekonać się, czy chcesz pokonać 800 stron Czarodziejskiej Góry, albo 2 opasłe tomy sagi Buddenbrooków) Być może jest lżejsza nawet od jego nowel i opowiadań. Jednak zasadniczo dotyka tych samych problemów: wyobcowania jednostki, wewnętrznego rozdarcia między indywidualnymi odczuciami, a oczekiwaniami społeczeństwa i potrzebą przynależności.

Z innej perspektywy Królewska Wysokość jest powieścią dydaktyczną, która opisuje losy i kłopoty źle zarządzanego państwa. Narrator podaje nam na tacy przyczyny kryzysu ekonomicznego całego kraju, jak i problemów finansowych samego dworu. W kontraście do baśniowej konwencji wątku romansowego, mamy tutaj do czynienia z mistrzowskim naturalizmem. Opisy chłodu pustoszejących i podniszczonych pałaców wprost wywołują dreszcze.

Pełna wersja moich recenzji na moim blogu, if you like http://fintifluszki.esy.es/ksiazki/tomasz-mann-krolewska-wysokosc-1907/

W baśniowym stylu

Powieść w zamyśle autora była pierwotnie nowelką, ale tak jakoś mu się rozrosła. Nie jest jakoś nieznośnie długa i odwołuje się do konwencji baśniowej. Akcja toczy się w niewymienionym z nazwy księstwie Cesarstwa Niemieckiego, a główni bohaterowie to przede wszystkim rodzina książęca. W opowieści są zamki, pałace, przepowiednia cyganki i magiczny krzew,...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Soniak Kwak

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [5]

Isabel Allende
Ocena książek:
7,0 / 10
28 książek
3 cykle
535 fanów
John Irving
Ocena książek:
6,6 / 10
20 książek
0 cykli
840 fanów
Gabriel García Márquez
Ocena książek:
7,0 / 10
38 książek
2 cykle
Pisze książki z:
1829 fanów

statystyki

W sumie
przeczytano
138
książek
Średnio w roku
przeczytane
9
książek
Opinie były
pomocne
85
razy
W sumie
wystawione
121
ocen ze średnią 6,5

Spędzone
na czytaniu
629
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
7
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]