szpinat

Profil użytkownika: szpinat

Nie podano miasta Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 6 lata temu
166
Przeczytanych
książek
182
Książek
w biblioteczce
13
Opinii
54
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Kobieta
Dodane| 14 cytatów
Ta użytkowniczka nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach: ,

Teksty ciekawe światopoglądowo - niezbyt wielu u nas lewicowców z krwi i kości - choć już nieco zwietrzałe - dotyczą bieżących wydarzeń z lat 2008-2011. Radzę czytać w małych dawkach, bo styl autora jest dość ciężki i może być nużący przy większej partii. Kilka prawdziwych felietonowych perełek.

Teksty ciekawe światopoglądowo - niezbyt wielu u nas lewicowców z krwi i kości - choć już nieco zwietrzałe - dotyczą bieżących wydarzeń z lat 2008-2011. Radzę czytać w małych dawkach, bo styl autora jest dość ciężki i może być nużący przy większej partii. Kilka prawdziwych felietonowych perełek.

Pokaż mimo to


Na półkach:

Zawsze mi się wydawało, że jeśli ktoś podróżuje po świecie, jest go po prostu ciekawy. Interesują go ludzie oraz podobieństwa i różnice, które go z nimi łączą i go od nich dzielą. Wydawało mi się, że taki podróżnik jest obserwatorem, stara się znaleźć wspólny mianownik dla ludzi z kultur zamieszkujących najbardziej fantastyczne zakamarki naszej planety. Taki podróżnik nie ocenia tylko opisuje, dodając kontekst dla jak najlepszego zrozumienia. Więc jeśli taki podróżnik napisze książkę, będzie to książka o ludziach, których odwiedza. Tymczasem książka Cejrowskiego jest przede wszystkim o nim samym, jest cejrocentryczna. Co wiem po jej przeczytaniu? Wiem, że Cejrowski-Kocha-Dzikich. Wiem, bo mi to ciągle powtarza, ale jednak tak naprawdę żadnego osobiście nie spotykam. Dzicy nie występują pod imionami. Płyną przez karty tej książki jednorodną masą, która stanowi tylko tło dla przygód autora. A o swoich przygodach Cejrowski opowiada dość wnikliwie. Wiem, że przeszedł granicę gwatemalsko-honduraską na książeczkę zdrowia, wiem, że miał w palcu larwę motyla canero, wiem, że ileś tam razy otarł się o śmierć, a wybrnął tylko dzięki swojemu niepowtarzalnemu sprytowi i tupetowi. Rozbudowane ego autora ustępuje na chwilę miejsca tylko innym białym – misjonarzowi, łowcy motyli czy Blondynce. Dzicy natomiast występują jako tragarze, przewodnicy i konwojenci. Robią to, co zawsze – służą białemu.

Budowa książki jest dość szczególna. Przez całość przeplatają się przypisy autora i tłumacza (Cejrowski pisał po hiszpańsku), którzy momentami dość zawzięcie ze sobą dyskutują. Nie jest to nowy pomysł. Podobną, dialogizowaną formę przypisów stosuje też Terry Pratchett i jego tłumacz Piotr Cholewa, do inspiracji którymi Cejrowski zresztą się przyznaje. Różnica jest jednak zasadnicza – Pratchett jest zabawny. Dodatkowo za końcu książki okazuje się, że tłumaczem jest sam Cejrowski.

Zawsze mi się wydawało, że jeśli ktoś podróżuje po świecie, jest go po prostu ciekawy. Interesują go ludzie oraz podobieństwa i różnice, które go z nimi łączą i go od nich dzielą. Wydawało mi się, że taki podróżnik jest obserwatorem, stara się znaleźć wspólny mianownik dla ludzi z kultur zamieszkujących najbardziej fantastyczne zakamarki naszej planety. Taki podróżnik nie...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Plemię Greena przemierza wszechświat nie zdając sobie sprawy, że ich dom to tak naprawdę statek kosmiczny. Tę wiedzę tajemną posiada kapłan Marapper, który namawia m.in. myśliwego Complaina na wyprawę w poszukiwaniu Sterowni. Chciwy i chytry kapłan chce władzy nad statkiem. Żeby jednak tego dokonać konieczne jest przedarcie się przez porośnięte ponikami Martwe Drogi i pokonanie mieszkańców Dziobu. Na drodze czyha sporo niebezpieczeństw, z których inteligentne szczury i porozumiewające się telepatycznie ćmy to nic w porównaniu z Gigantami i Obcymi. Cała ich wyprawa zmierza do zaskakującego finału, dzięki któremu odkryją prawdę o nich samych.

„Non stop” to pierwsza powieść SF tego znanego amerykańskiego pisarza. Wydana ponad pół wieku temu, poza pistoletami atomowymi, nie razi anachronicznością. Za to trzyma w napięciu od pierwszych stron. Razem z bohaterami startujemy od stanu całkowitej niewiedzy, by zostać oświeconymi na końcu książki. „Non stop” to przykład dobrej fantastyki przygodowej. Ale nie tylko. Można w niej doszukać się odprysków naszych współczesnych pragnień. Bo czy ludzkość nie przemierza kosmosu, nie wiedząc zbytnio skąd i dokąd zmierza? I czy nie ma nadziei na to, że spotka w końcu jakiś światlejszych obywateli wszechświata, którzy wytłumaczą, o co w tym wszystkim chodzi? Tymczasem, mówi Aldiss, jesteśmy skazani na niewiedzę a nasze „życie jest długą, trudną podróżą”, w której widzimy tylko cienie na ścianach jaskini.

Plemię Greena przemierza wszechświat nie zdając sobie sprawy, że ich dom to tak naprawdę statek kosmiczny. Tę wiedzę tajemną posiada kapłan Marapper, który namawia m.in. myśliwego Complaina na wyprawę w poszukiwaniu Sterowni. Chciwy i chytry kapłan chce władzy nad statkiem. Żeby jednak tego dokonać konieczne jest przedarcie się przez porośnięte ponikami Martwe Drogi i...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika szpinat

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [3]

Sarah Waters
Ocena książek:
6,7 / 10
6 książek
0 cykli
237 fanów
Terry Pratchett
Ocena książek:
7,3 / 10
137 książek
8 cykli
Pisze książki z:
5287 fanów
Ursula K. Le Guin
Ocena książek:
7,1 / 10
103 książki
11 cykli
Pisze książki z:
959 fanów

Ulubione

Terry Pratchett Zbrojni Zobacz więcej
Terry Pratchett Mort Zobacz więcej
George R.R. Martin Gra o tron Zobacz więcej
George R.R. Martin Starcie królów Zobacz więcej
George R.R. Martin Gra o tron Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Księgi Jakubowe Zobacz więcej
Terry Pratchett Równoumagicznienie Zobacz więcej
Jacek Dukaj Inne pieśni Zobacz więcej
Dorota Masłowska Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

George R.R. Martin Starcie królów Zobacz więcej
George R.R. Martin Gra o tron Zobacz więcej
Terry Pratchett Mort Zobacz więcej
Ursula K. Le Guin Lawinia Zobacz więcej
Ignacy Karpowicz Balladyny i romanse Zobacz więcej
Peter Watts Ślepowidzenie Zobacz więcej
Ignacy Karpowicz Balladyny i romanse Zobacz więcej
Brian W. Aldiss Non-stop Zobacz więcej
Ursula K. Le Guin Miasto złudzeń Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
166
książek
Średnio w roku
przeczytane
12
książek
Opinie były
pomocne
54
razy
W sumie
wystawione
116
ocen ze średnią 7,0

Spędzone
na czytaniu
1 057
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
13
minut
W sumie
dodane
14
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]