rozwiń zwiń
melech

Profil użytkownika: melech

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 1 rok temu
283
Przeczytanych
książek
577
Książek
w biblioteczce
29
Opinii
165
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| 10 książek
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach: ,

Przystępnie napisana i obficie zilustrowana.
Gdyby jeszcze tak poprawić te wszechobecne literówki....

Przystępnie napisana i obficie zilustrowana.
Gdyby jeszcze tak poprawić te wszechobecne literówki....

Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Mam pewien problem z tą książką. Nie potrafię określić do jakiego grona czytelników jest kierowana.
Pierwsze co się przykuwa wzrok to niezwykle staranna szata graficzna. Jakość papieru, grafika, okładka, czcionka – wydawca zadbał by był to produkt atrakcyjny, po prostu ładny.
Ilustracje w swojej formie i obfitości sugerują, że mamy do czynienia z książka skierowaną do starszych dzieci (9-12 lat). To wrażenie jednak mija po rozpoczęciu lektury. Język jakim posługuje się autor jest dla tak młodego odbiorcy zbyt hermetyczny. Wtedy przychodzi na myśl, że to jednak pozycja skierowana raczej do dorosłych.
Dalsza lektura powoduje jednak narastanie kolejnych wątpliwości. Historia Polski opisana przez pryzmat jej świętych i błogosławionych jest bardzo uogólniona. Wiele zdarzeń, procesów jest tylko wspomniana bez pogłębienia i wytłumaczenia. Tak pobieżny przegląd dziejów sugeruje, że książka jest przeznaczona bądź dla młodszej młodzieży (13-15), bądź dla czytelnika dorosłego, który …przespał lekcje historii w szkole i ma na jej temat wiedzę zaledwie skąpą.
Sam pomysł na metodę opisania historii Polski uważam za znakomity. Pierwotnie Autor miał zamiar stworzenia serii krótkich filmów przedstawiających koleje wierności (lub jej braku) Rzeczpospolitej i jej poddanych. Wierności wierze Chrystusowej i Matce Bożej.
Szkoda, że ten pierwszy zamysł nie doszedł do skutku: Grzegorz Braun jest niezwykle zdolnym reżyserem i materię filmu czuje jak mało który dokumentalista. Przejawy jego twórczości filmowej dowodzą, że na tym polu czuje się jak ryba w wodzie i dzieła swoje obdarza autorskim, plastycznym stylem.
Tak się jednak nie stało. Otrzymaliśmy w to miejsce książkę – ciekawą w swej idei, pięknie wydaną i nieco zbyt „syntetyczną” (by nie powiedzieć – ubogą w treść).

Mam pewien problem z tą książką. Nie potrafię określić do jakiego grona czytelników jest kierowana.
Pierwsze co się przykuwa wzrok to niezwykle staranna szata graficzna. Jakość papieru, grafika, okładka, czcionka – wydawca zadbał by był to produkt atrakcyjny, po prostu ładny.
Ilustracje w swojej formie i obfitości sugerują, że mamy do czynienia z książka skierowaną do...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Cenna, choć siłą rzeczy, dość krótka broszura opisująca życie świętego Atanazego, głównego pogromcę herezji ariańskiej. Losy Atanazego, który zyskał miano "Wielkiego" to historia niezłomności w zachowaniu ortodoksji podczas gdy wielu wokół uległo błędom głoszonym przez herezjarchę Ariusza. Atanazy przypłacił to nieprzychylnością dworu cesarskiego, wieloma latami wygnania a w pewnym momencie nawet nałożoną ekskomuniką. Mimo to zachował prawdziwą wiarę a nawet więcej - swoją niezachwiana postawą sprawił powrót do rozumu wielu błądzących.
Czas życia świętego to okres, kiedy losy Kościoła były poważnie zagrożone, bo błedy Ariusza zyskiwały szeroki poklask nie tyle pośród ludu Bożego co wśród hierarchii kościelnej i elit. Jej przyjęcie groziłoby w dalszej konsekwencji rozpadem chrześcijaństwa i ostatecznie pogrążeniem w neopogaństwie (szerzej ten proces opisuje Hilaire Belloc w książce "Wielkie Herezje"). Davies wykorzystuje opisywane zjawiska budując paralele między świętym Atanazym a arcybiskupem Marcelem Lefebvre. Obydwaj stawiali czoła kryzysowi Kościoła, obydwaj stali na straży Tradycji i obydwaj postawili sobie zadanie przekazanie tej Tradycji kolejnym pokoleniom.
Książka jest uzupełniona ciekawym dodatkiem poświęconym tzw. upadkowi papieża Liberiusza. Sprawa ta, budząca kontrowersje przez wieki, angażowała wiele osób po obu stronach sporu. Davies opowiada się za przyjęciem hipotezy upadku i przytacza na to szereg argumentów.

Cenna, choć siłą rzeczy, dość krótka broszura opisująca życie świętego Atanazego, głównego pogromcę herezji ariańskiej. Losy Atanazego, który zyskał miano "Wielkiego" to historia niezłomności w zachowaniu ortodoksji podczas gdy wielu wokół uległo błędom głoszonym przez herezjarchę Ariusza. Atanazy przypłacił to nieprzychylnością dworu cesarskiego, wieloma latami wygnania a...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika melech

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [5]

Hilaire Belloc
Ocena książek:
6,8 / 10
14 książek
2 cykle
6 fanów
Paweł Lisicki
Ocena książek:
6,5 / 10
33 książki
0 cykli
43 fanów
Jacek Bartyzel
Ocena książek:
5,7 / 10
30 książek
1 cykl
33 fanów

statystyki

W sumie
przeczytano
283
książki
Średnio w roku
przeczytane
10
książek
Opinie były
pomocne
165
razy
W sumie
wystawione
282
oceny ze średnią 6,8

Spędzone
na czytaniu
1 417
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
9
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
10
książek [+ Dodaj]