Aleksandra

Profil użytkownika: Aleksandra

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 3 lata temu
1
Przeczytanych
książek
1
Książek
w biblioteczce
1
Opinii
0
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| Nie dodano
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Gdy zapoznajemy się z literaturą popularnonaukową i tym jak wiele dziedzin obejmuje, to z pewnością usłyszymy o bestsellerowych i już kultowych dziełach Stephena Hawkinga. Ten brytyjski astrofizyk swoją karierę naukową poświęcił badaniom kosmologii teoretycznej, gdzie koncentrował się na ewolucji wszechświata, a wielkie uznanie zyskał podczas pracy przy badaniu czarnych dziur. Dowiódł także, że mogą one emitować promieniowanie, co zostało nazwane promieniowaniem Hawkinga. Jeżeli przyjrzymy się literaturze, która dotyczy problematyki kosmosu, możemy znaleźć takie pozycje jak „Początek wszechświata” Johna Barrowa czy „Astrofizyka dla zabieganych” Neila deGrasse’a Tysona. Popularnością cieszą się także te tytuły, które zostały poświęcone wyprawom kosmicznym czy życiu astronautów. Stephen Hawking był jednym z najbardziej podziwianych naukowców XX i XXI wieku. To właśnie przez wydania swoich dzieł, teraz już tak popularnych, odbiorcy mogą zapoznać się z fachową wiedzą i rozwijać swoje zainteresowania.

Teoria wszystkiego jest zbiorem siedmiu wykładów (rozdziałów), z których to możemy dowiedzieć się, jak powstał Wszechświat, czym są czarne dziury, czy jak pojmowany jest czas. Hawking z pewnością podjął próbę wytłumaczenia czytelnikowi w jak najprostszy sposób tego, od czego wszystko się zaczęło. Już od pierwszych stron odniesiemy wrażenie, że już kiedyś się z tym spotkaliśmy, tak, w Krótkiej Historii Czasu. Jednak Teoria Wszystkiego, moim zdaniem, zyskuje tę przewagę, że jest napisana jak najprostszym językiem, co w poprzedniej pozycji, mogło zniechęcić przeciętnego odbiorcę do dalszego czytania, który nie posiada aż tak wielkiej wiedzy o astrofizyce, a chciałby zacząć swoją przygodę z tym tematem. W Teorii Wszystkiego wątki teoretyczne nie są aż tak przytłaczające. Według mnie przypominało to pewną opowieść, z której to chciałabym się dowiedzieć jeszcze więcej.

„Każdy obserwator mierzy czas we własnej skali. Dla obserwatora znajdującego się na powierzchni gwiazdy czas biegnie inaczej niż dla kogoś znajdującego się daleko od niej, ponieważ ten pierwszy znajduje się w jej silnym polu grawitacyjnym”. (s.44)

Książka zaskoczyła mnie swoją spójnością. Na kartach zaledwie 144 stron, autor przedstawił czytelnikowi siedem podstawowych tematów. Być może zdarzy się nam odczuć przeładowanie trudnymi pojęciami albo nieznanymi dotąd nazwiskami – Hawking postarał się zobrazować je za pomocą prostych przykładów. Oczywiście, nie wszystkie pojęcia będą przez nas zrozumiane od razu, wtedy odpowiednim krokiem będzie po prostu zaznajomienie się z danym zagadnieniem w Internecie - jak wspominałam, nie każdy czytelnik zasiada do tej lektury z obszerną wiedzą o Wszechświecie. Ponad stustronicowa książka spodobała mi się pod względem wydania, jest przejrzyste i jak na tak niewielkie naprawdę estetyczne.

W tej lekturze kolejne rozdziały poruszają coraz to poważniejsze tematy, a autor stopniuje czytelnikowi poziom przekazywanej wiedzy. W pewnej chwili treść może być na tyle fantastyczna, że poczujemy się tak, jakbyśmy zasiedli przed oglądaniem filmu „Interstellar” w reżyserii Christophera Nolana, tylko że tutaj mamy do czynienia z dziełem Hawkinga. Autor oprócz fachowej wiedzy zaprezentował czytelnikowi swoje poczucie humoru, chociażby odwołując się do życia codziennego.

Teorię wszystkiego, mogę polecić tym, którzy, na co dzień nie zajmują się naukami fizycznymi, a mogą określić siebie, jako humanistów. Czy zainteresowanie tematem Wszechświata będzie tutaj pomocne? Na pewno. Podstawowa wiedza okaże się niezbędna, gdyż lektura wymaga skupienia, a nawet chwili do przemyślenia i zobrazowania tego, co przeczytaliśmy. Bywają momenty, że się po prostu „gubimy”, jednak bez problemu możemy wrócić do poprzedniego zdania albo akapitu. Temat, który porusza Hawking, czyli kosmologia, historia powstania Wszechświata, dla przeciętnego odbiorcy może okazać się zbyt skomplikowany. Jednak zainteresowanych odbiorców zachęcam do sięgnięcia po tę pozycję.

Gdy zapoznajemy się z literaturą popularnonaukową i tym jak wiele dziedzin obejmuje, to z pewnością usłyszymy o bestsellerowych i już kultowych dziełach Stephena Hawkinga. Ten brytyjski astrofizyk swoją karierę naukową poświęcił badaniom kosmologii teoretycznej, gdzie koncentrował się na ewolucji wszechświata, a wielkie uznanie zyskał podczas pracy przy badaniu czarnych...

więcej Pokaż mimo to

Aktywność użytkownika Aleksandra Pszczółkowska

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


statystyki

W sumie
przeczytano
1
książka
Średnio w roku
przeczytane
0
książek
Opinie były
pomocne
0
razy
W sumie
wystawione
1
ocenę ze średnią 8,0

Spędzone
na czytaniu
2
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
0
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]