rozwiń zwiń
Mariola

Profil użytkownika: Mariola

Kraków Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 5 godzin temu
164
Przeczytanych
książek
261
Książek
w biblioteczce
145
Opinii
1 557
Polubień
opinii
Kraków Kobieta
Dodane| 2 książki
Strony www:
Tłumacz literatury, autorka książek, poetka, tłumacz języka niemieckiego. Członek Kandydat Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. W 2018-05-17 premiera książki "Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel w przekładzie Marioli Sternahl, Wydawnictwo BELLONA. Dorobek literacki / Przekłady literackie: „Sonderfuehrer w Warszawie” tom 1. Pt. „Powołanie” rok wydania 2018 Wydawnictwo Historyczne BELLONA „Sonderfuehrer w Warszawie” tom 2. Pt. „Laboratorium” rok wydania 2018 Wydawnictwo Historyczne BELLONA „Sonderfuehrer w Warszawie” tom 3. Pt. „Powstanie” rok wydania 2018 Wydawnictwo Historyczne BELLONA Tomik wierszy dla Muzeum Kraszewskiego w Dreźnie w dwóch językach pt. „Moje myśli o Krakowie” rok wydania 2021 Cykl „Ocean uczuć” tom 1. Pt. „I tak zaczęło się odkrywanie prawdy” rok wydania 2020 Tom 2.Pt.”Zaplatane drogi” rok wydania 2022 Przekład, powieść historyczna dla Wydawcy SKARPA WARSZAWSKA "Szampańska księżniczka" autorka Anette Fabiani. Wspaniała powieść o sile kobiet i to bardzo sławnych Barbe-Nicole Clicquot, znana każdemu koneserowi szampana Veuve Clicquot, przeżyła dramatyczne wydarzenia: rewolucję francuską, prześladowania katolików, wojny napoleońskie, okupację jej rodzinnego miasta Reims. Premiera 27.09.2023 r. Tomik wierszy „W myśli ubrana” rok wydania 2023, promocja tomiku w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką w Krakowie, ul. Szczepańska 11.09. godzina 18. Artykuły do TATRA PREMIUM MAGAZINE: - Dolina Kościeliska w twórczości artystów polskich - Rzecz o Morskim Oku - Zakopiańskie szlaki ojca i syna Wietkiewiczów ( ukazał się również w magazynie literackim HYBRYDA ) - Angielski Park w Villa Reale ( ukazał się w magazynie literackim HYBRYDA )

Opinie


Na półkach:

Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK „Dobra dziewczyna, zła dziewczyna” Michael Robotham
Autora nikomu przestawiać nie muszę: mistrz swojego gatunku, jak o nim napisał sam Stephen King.
Główna bohaterka Evie Cormac – Aniołek. Dlaczego autor tak ją nazywa?
Główny bohater Cyrus Haven – facet z pagrem, bez telefonu. Kiedyś mały zagubiony chłopiec, którego rodzice i siostry zostały zamordowane.
Ale to nie to morderstwo i nie ta tragedia rodzinna są motywem przewodnim tej wciągającej i pełnej tajemnic opowieści, a Rotham po mistrzowsku stopniuje nam napięci, gdy tymczasem akcja pędzi do zadziwiającego finału. Tak, trzyma w napięciu od pierwszych wersów, do ostatnich słów, a wszystko kręci się wokół złotej dziewczyny brytyjskiego łyżwiarstwa, marzącej o sławie olimpijskiej, która zmarła porzucona na zimnej i błotnistej polanie kilometr od domu.
Bohaterowie wkradają się w naszą przestrzeń i biorą ją we władanie centymetr po centymetrze. Zanim Czytelnik się zorientuje, wpadł na dobre.
Czytając staramy się zrozumieć, że zło to raczej nieobecność dobra niż coś z góry przesądzonego zapisanego w czyimś DNA czy wymuszonego przez gównianych rodziców, beztroskich nauczycieli albo okrutnych przyjaciół - jak zwykł mawiać główny bohater.
Poznajemy i nie do końca rozumiemy Terryego Bolanda, który stworzył swojej ofierze nową rzeczywistość, przekonawszy ją, że jej rodzice ją porzucili, wszyscy inni chcą ją zabić i tylko on Terry Boland, może ją uchronić przed całym złem tego świata.
A co jeżeli prawda jest zupełnie inna?
Bo przecież paranoicy uważają, że świat spiskuje przeciwko nim, a oni sami nie odpowiadają za swoje pomyłki. Paranoicy opierają się na tym c o c h c ą widzieć.
Tymczasem zastanówmy się, czy naprawdę istnieją jakieś spiski? Czy są one tylko wytworem ludzkiej wyobraźni?
Nie możemy twierdzić, że kompletnie nie istnieją, to nie tak. Ale zbyt wielu ludzi ma skłonności szukać skomplikowanych odpowiedzi, tam gdzie wystarczą proste. Chcą wierzyć w to, że społeczeństwem manipulują jacyś arcyłotrzy, mroczne organizacje czy też jakieś inne szemrane instytucje, „państwa w państwie”.
Otaczająca nas rzeczywistość jest dużo bardziej trywialna i nie rządzą nami żadne grupy kontrolujące świat.
Kto ma rację i co jest prawdą? Bo ze stwierdzeniem Marka Twaina, raczej trudno polemizować:
„W kłopoty wpędza nas nie, to, czego nie wiemy, lecz to o czym z całą pewnością wiemy, że nie istnieje”.
Kto zgwałcił i zamordował Jodie Sheehan, uczennicę z Nottingham? Czy był to portier pracujący w szpitalu Craig Farley, który się do wszystkiego przyznał?
Jakie pobudki nim kierowały?
A Evie Cornac, odnaleziona po latach w domu w północnym Londynie, ukryta w tajemnym pomieszczeniu? Kiedy ją znaleziono była brudna, niedożywiona i cierpiała na wiele chorób. Trudno się więc dziwić, że jej osobowość wciąż się kłębi, wrze, i aż kipi, czekając na odpowiednią chwilę, by dać ujście wściekłości na cały świat.
Evie, która o sobie myśli, że to właśnie ona jest problemem dla tego świata: bezwartościowa, obrzydliwa, zbiornik na odpadki, ściek, worek treningowy, ciemna i mroczna będąca zniewagą dla ziemi, po której stąpa i powietrza, którym oddycha. Nihilizm w czystej postaci.
To Terry kreślił przez wiele lat wizję jej świata. To on był tym jej światem.
Kim był Terry? Dobrym czy złym?
Co łączy Evie Cornac, niesforną, agresywną, z szemraną przeszłością tajemniczą dziewczynę z psychologiem policyjnym Cyrusem Havenem?
I taka jest ta powieść: przepełniona bólem, rozgoryczeniem i brudem tego świata. Pełna zagadek, pytań i niewiadomych i to do samego końca.
DO którego jak dobrniemy, będziemy chcieć więcej: odpowiedzi i więcej Cyrusa Havena.

Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK „Dobra dziewczyna, zła dziewczyna” Michael Robotham
Autora nikomu przestawiać nie muszę: mistrz swojego gatunku, jak o nim napisał sam Stephen King.
Główna bohaterka Evie Cormac – Aniołek. Dlaczego autor tak ją nazywa?
Główny bohater Cyrus Haven – facet z pagrem, bez telefonu. Kiedyś mały zagubiony chłopiec, którego rodzice i siostry zostały...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Recenzja za chwilę.

Recenzja za chwilę.

Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Recenzja dla Wydawnictwa Emocje „Sekret starych fotografii” Małgorzaty Lis

Pomysł na pisanie powieści dwutorowo pod względem czasoprzestrzeni, w tym wypadku okazał się niezwykle ciekawym manewrem pisarskim, dzięki któremu najnowszą powieść Małgorzaty Lis czyta się z prawdziwą przyjemnością, chociaż nie szczędzi nam ona ciężkich momentów i trudnych spraw.
Autorka zmierzyła się z tragedią, jaka spotkała społeczność żydowską w niewielkiej miejscowości położonej na Szlaku Orlich Gniazd, o nazwie Żarki. W czasach, w których wymordowano miliony ludzi różnych narodowości, w czasach, w których ofiary liczymy na miliony, w niewielkiej miejscowości, jakich na mapach świata jest wiele, mieszkańcy przeżywali swoje życiowe dramaty, a skala okrucieństwa nie znała granic. Bohaterowie dnia codziennego i tamtych czasów. To właśnie im autorka oddała hołd i na wieki, na kartach tej powieści tchnęła życie w rodzinę Będkowskich, Nowakowskich i Klizmanów.
Irka Będkowska, Stach Nowakowski, Abram Klizman na kartach tej powieści przeżywają swoje dramaty i to nie tylko miłosne. Bynajmniej. Małgorzata Lis wykreowała bohaterów świadomych trudnych czasów, w jakich przyszło im żyć i obdarzyła ich siłą do zmierzenia się z wyzwaniami niesionymi przez tamten okres, tuż przed wybuchem II Wojny Światowej oraz podczas jej trwania.
Nastroje antysemickie zataczające coraz szersze kręgi oraz stopniowa realizacja planu mającego na celu wyniszczenie kultury i społeczności żydowskiej, nawet w małych miejscowościach, do jakich należały Żarki, przyniosła okrutną śmierć tysiącom Żydów – niewinnych ludzi.
Krok po kroku, strona po stronie autorka prowadzi Czytelnika nie tylko po Szlaku Kultury Żydowskiej, na którym trafiamy na rynek w Żarkach, stare miejsce po cmentarzu żydowskim, synagogę przerobioną na dom kultury oraz getto ulokowane w samym środku miasteczka. Miejsca, w których już nigdy nie zabrzmią ciche słowa modlitwy, ani nie zapłoną świece szabasowe w każdy piątek, a język polski już nigdy nie będzie się mieszał z jidysz.
I tylko łza się w oku zakręci, że już nie powrócą tamte czasy, a jakaś cząstka świata przeminęła i to bezpowrotnie, gasząc wraz ze swoim odejściem istnienia tysięcy ludzi.
Malownicze okolice i klimat pięknej polskiej wsi podkręca tajemniczość snutej opowieści, której odbiór przypomina mi historię ojca Mateusza, bo podobne i tutaj nagromadzenie tak charakterystycznych dla polskiej wsi akcentów: sady pełne starych drzew, pachnący i ciepły chleb, brzęczące w koronach drzew pszczoły, szczekający w oddali pies, dysputy po sąsiedzku, okraszane tym co akuratnie było pod ręką.
Irka Będkowska i jej miłość do Abrama, a jednak ślub ze Staszkiem Nowakowskim, wątek z roku 1939.
Magda i jej miłości o wielu imionach: Łukasz, Szymon, Wojtek i Mariusz.
Co ich łączy? Jak można powiązać historię z roku 1939 z czasami nam współczesnymi?
Można i Małgorzata Lis udowadnia nam, że można to zrobić po mistrzowsku. Główną bohaterkę Magdę przenosi z tłocznej Warszawy i korporacji, na którą ta nie ma już ani siły ani ochoty, do spokojnych i idyllicznych Żarek, a odkrywając przed nami malowniczą okolicę prowadzi nas nawet na zamek w Ogrodzieńcu i w Olsztynie, nie szczędząc wspinaczki po skałkach na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej.
Skomplikowana i wręcz powiedziałabym pokręcona osobowość Magdy, która mnie nawet momentami drażniła. Czym? Swoim niezdecydowaniem, błędnymi decyzjami, kapryśnym charakterem, a z drugiej strony, to właśnie na przykładzie Magdy ukazane jest poszanowanie historii, zainteresowanie nią, ocalenie od zapomnienia wspomnień o ludziach, którzy przeżyli taki ogrom tragedii. Bo liczy się człowiek. Ten żyjący współcześnie i ten żyjący kiedyś również. Bo historia to ludzie, a każda wojna jest okrutna i niesie za sobą jedynie spustoszenie, śmierć i destrukcję.
To my, przyszłe pokolenia oddajemy głos i hołd tym, którzy już sami przemówić nie mogą. Bo nie dane im było żyć ani minuty dłużej. Bo nagle ich życie się urwało.
I tylko pamięć na kartach takich powieści jak ta, jak „Sekret starych fotografii” uratuje znowu kilka istnień ludzkich od zapomnienia.
Dziękuję autorce za wyjątkowe momenty, chwile wzruszenia i za te kilka łez, które gdzieś tam w skrytości ducha popłynęły.
Wydawcy Emocje dziękuję za miłą współpracę przy promocji tej wyjątkowej książki.

Recenzja dla Wydawnictwa Emocje „Sekret starych fotografii” Małgorzaty Lis

Pomysł na pisanie powieści dwutorowo pod względem czasoprzestrzeni, w tym wypadku okazał się niezwykle ciekawym manewrem pisarskim, dzięki któremu najnowszą powieść Małgorzaty Lis czyta się z prawdziwą przyjemnością, chociaż nie szczędzi nam ona ciężkich momentów i trudnych spraw.
Autorka...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Mariola Sternahl

z ostatnich 3 m-cy
Mariola Sternahl
2024-04-10 19:42:44
2024-04-10 19:42:44
Mózg pod wpływem sztuki Susan MagsamenIvy Ross
Średnia ocena:
10 / 10
1 ocen
Mariola Sternahl
2024-04-10 19:38:16
Mariola Sternahl oceniła książkę Sekret starych fotografii na
9 / 10
i dodała opinię:
2024-04-10 19:38:16
Mariola Sternahl oceniła książkę Sekret starych fotografii na
9 / 10
i dodała opinię:

Recenzja dla Wydawnictwa Emocje „Sekret starych fotografii” Małgorzaty Lis

Pomysł na pisanie powieści dwutorowo pod względem czasoprzestrzeni, w tym wypadku okazał się niezwykle ciekawym manewrem pisarskim, dzięki któremu najnowszą powieść Małgorzaty Lis czyta się z prawdziwą przyjemnośc...

Rozwiń Rozwiń
Sekret starych fotografii Małgorzata Lis
Cykl: Kwiatowa 18 (tom 1)
Średnia ocena:
9.3 / 10
7 ocen
Mariola Sternahl
2024-04-04 17:41:46
Mariola Sternahl oceniła książkę Przyciągnij miłość, na jaką zasługujesz na
6 / 10
i dodała opinię:
2024-04-04 17:41:46
Mariola Sternahl oceniła książkę Przyciągnij miłość, na jaką zasługujesz na
6 / 10
i dodała opinię:

Recenzja za chwilę.

Mariola Sternahl
2024-03-28 20:04:14
Mariola Sternahl oceniła książkę Dintojra na
7 / 10
2024-03-28 20:04:14
Mariola Sternahl oceniła książkę Dintojra na
7 / 10
Dintojra Sylwia Chutnik
Średnia ocena:
7.1 / 10
69 ocen
Mariola Sternahl
2024-03-28 10:43:10
Mariola Sternahl oceniła książkę Dobra dziewczyna, zła dziewczyna na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-03-28 10:43:10
Mariola Sternahl oceniła książkę Dobra dziewczyna, zła dziewczyna na
8 / 10
i dodała opinię:

Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK „Dobra dziewczyna, zła dziewczyna” Michael Robotham
Autora nikomu przestawiać nie muszę: mistrz swojego gatunku, jak o nim napisał sam Stephen King.
Główna bohaterka Evie Cormac – Aniołek. Dlaczego autor tak ją nazywa?
Główny bohater Cyrus Haven – facet z p...

Rozwiń Rozwiń
Mariola Sternahl
2024-03-28 10:42:04
2024-03-28 10:42:04
Mariola Sternahl
2024-03-27 21:34:45
Mariola Sternahl i mikro_czytelnia są teraz znajomymi
2024-03-27 21:34:45
Mariola Sternahl i mikro_czytelnia są teraz znajomymi
Mariola Sternahl
2024-03-26 09:46:00
2024-03-26 09:46:00
Mariola Sternahl
2024-03-24 21:11:50
Mariola Sternahl oceniła książkę W myśli ubrana na
10 / 10
i dodała opinię:
2024-03-24 21:11:50
Mariola Sternahl oceniła książkę W myśli ubrana na
10 / 10
i dodała opinię:

Opinia Pani Marii Lampart
"Optymistycznie nastroiła mnie już piękna okładka w moim ulubionym kolorze, a dodatkowo wzruszyło zadedykowanie wierszy ofiarom przemocy i bezprawia. Tematyka ta zawsze budzi mój sprzeciw. Po barbarzyńskiej napaści Rosji na Ukrainę z przerażeniem zaczęliśmy ...

Rozwiń Rozwiń
W myśli ubrana Mariola Sternahl
Średnia ocena:
10 / 10
1 ocen
Mariola Sternahl
2024-03-21 10:46:37
Mariola Sternahl oceniła książkę Szczęście do poprawki na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-03-21 10:46:37
Mariola Sternahl oceniła książkę Szczęście do poprawki na
7 / 10
i dodała opinię:

Recenzja patronacka książki Arlety Tylewicz

„Szczęście do poprawki”

Ach co to był za czas z tą książką: szybki, denerwujący i trzymający w napięciu. A wszystko za sprawą powieści Arlety Tylewicz.

Szybki – bo nie wiem kiedy minął czas przeczytania tej książki.

Denerwujący – bo już daw...

Rozwiń Rozwiń
Szczęście do poprawki Arleta Tylewicz
Średnia ocena:
6.5 / 10
250 ocen

ulubieni autorzy [1]

Joanna Godecka
Ocena książek:
6,3 / 10
9 książek
0 cykli
Pisze książki z:
6 fanów
Wisława Szymborska - Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
164
książki
Średnio w roku
przeczytane
4
książki
Opinie były
pomocne
1 557
razy
W sumie
wystawione
157
ocen ze średnią 7,7

Spędzone
na czytaniu
964
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
4
minuty
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
2
książek [+ Dodaj]