rozwiń zwiń
Skrzydełko

Profil użytkownika: Skrzydełko

Nie podano miasta Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 2 tygodnie temu
652
Przeczytanych
książek
1 481
Książek
w biblioteczce
9
Opinii
56
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Kobieta
Dodane| 5 książek
"A zauważmy to mimochodem, lecz niezupełnie od niechcenia, że ilekroć poezja przestaje być dla nas tajemnicą, tylekroć my dla niej przestajemy być poetami." Belesław Leśmian, "Z rozmyślań o poezji"// "I czy to kto wie, co z niego zginie, a co zostanie? A może w każdym jest okruszyna, co niby złoto przetrwa i skarbu jakiegoś przymnoży. Jak wielu pcha ciężar, to jeden mało znaczy, ale żeby każdy myślał, że niepotrzebny, i odstawał, toby świat przepadł." Maria Dąbrowska, "Noce i dnie",t. IV.

Opinie


Na półkach:

Historia ciekawie opowiedziana do momentu ostatecznego buntu narratorki, później za szybko i chaotycznie. Jest duża dysproporcja pomiędzy częścią o dorastaniu w świecie chasydów a częścią o zmianie życia w kierunku bardziej otwartego, nowoczesnego i o problemach związanych z "odejściem"- jakby tę drugą na siłę skracano, by nie opublikować zbyt grubej książki. Okładka myląca, ponieważ koleje losu Deborah Feldman nie potoczyły się tak samo jako bohaterki serialu, ale rozumiem, że to zabieg marketingowy. Wydawnictwo niestety nie postarało się - w moim egzemplarzu pod koniec brakuje dużego fragmentu tekstu, a część jest powtórzona. Według mnie byłoby lepiej, gdyby od razu wydali także jako drugą książkę kontynuację pierwszej - "Exodus. A Memoir". Chętnie porównałabym książki po angielsku z "Unorthodox" po polsku, bo wydaje mi się, że tak interesujące pod różnymi względami wspomnienia można by wydać lepiej, nawet jeśli polska publikacja została pomyślana jako uzupełnienie serialu.

Historia ciekawie opowiedziana do momentu ostatecznego buntu narratorki, później za szybko i chaotycznie. Jest duża dysproporcja pomiędzy częścią o dorastaniu w świecie chasydów a częścią o zmianie życia w kierunku bardziej otwartego, nowoczesnego i o problemach związanych z "odejściem"- jakby tę drugą na siłę skracano, by nie opublikować zbyt grubej książki. Okładka...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Powieść młodzieżowa? Powieść studencka?

Książka sprawnie napisana, z ładną klamrą kompozycyjną i wciągającą fabułą, choć przewidywalną i bez mocnego zakończenia (może dlatego, że autorka chce napisać kolejną część?). Jest całkiem poprawna jak na powieść debiutancką, ale nie rewolucyjna zarówno pod względem warsztatu, jak i treści. Ponadto, "Piromani" powielają dużo stereotypów, a środowisko studenckie zostało w nich ukazane jednostronnie.

Oczywiście autorka miała prawo do zbudowania takiego, a nie innego świata przedstawionego i pod względem przyjętej konwencji książka ta jest spójna. Główna bohaterka, Lidka Grabowska, obraca się w jednym, konkretnym środowisku (koleżanki i koledzy z akademika, rodzice), nie widząc nic poza nim, no może oprócz swojego dążenia do bycia pisarką. To ona (poza listami i fragmentem napisanym w 3. os. lp. z punktu widzenia Szoszany) jest narratorką powieści i to trochę usprawiedliwia patrzenie na rzeczywistość jej oczami, brak subiektywizmu. Jednakże, zarówno sama bohaterka i jej otoczenie, jak i wstawki dotyczące poznańskiej polonistyki, są po prostu irytujące.

Między innymi dlatego, że Lidka w ogóle się nie wysila, by środowisko polonistyczne poznać - ani wykładowców, ani innych studentów - choć je negatywnie ocenia. Nie wykorzystuje też możliwości, które daje studiowanie filologii polskiej czy oferta literacka Poznania (spotkania z pisarzami, festiwale kulturalne, warsztaty twórcze). Na serio prawie wszyscy studenci-poloniści to nawiedzeni przyszyli nauczyciele lub osoby, które poszły na te studia, ponieważ nie wiedziały, co ze sobą zrobić? Źle ubierający się nudziarze w ogóle bez pasji do literatury? Serio, serio? Studiowałam w tym samym czasie filologię polską na UAM i spotkałam mnóstwo fantastycznych ludzi, zaangażowanych w różne działania kulturalno-literackie. Wielu wykładowców jest naprawdę rewelacyjnych, z pewnością pomogliby Lidce rozwinąć literackie skrzydła. Jak wszędzie, zdarzają się osoby "z przypadku" czy różni dziwacy, ale nie można stawiać wszystkich pod jedną kreską! Zwłaszcza wtedy, kiedy tak jak Lidka na Wydziale jest się raczej gościem. Zupełnie nie mogłam zrozumieć, dlaczego tak łatwo zrezygnowała ze studiów, które ponoć były spełnieniem jej marzeń. Zdanie egzaminów na trójki na polonistyce (bo Lidka nie wykazywała się w zakresie edukacji żadną ambicją) to nie jest wielki wyczyn. Zwłaszcza, że wykładowcy i władze Wydziału pozwalały jej przedłużać sesję w nieskończoność...

Brakuje mi więc w tej książce tła, choćby zalążka spojrzenia panoramicznego i bardziej obiektywnego. Trudno mi było współczuć bohaterce, nawet biorąc pod uwagę jej depresyjną osobowość. Nie znała prawdziwego życia i prawdziwych problemów ludzi dorosłych. Nawet śmierć ojca nieszczególnie na nią wpłynęła, przynajmniej takie odniosłam wrażenie. Autorka mogła wprowadzić chociaż jednego bohatera, który nie jest typem studenta "balangującego", nagminnie przeklinającego, na przemian palącego papierosy i pijącego alkohol, odurzającego się dragami, wpadającego w dawno niepranych ciuchach do pokojów kolegów z akademika, sypiającego z byle kim i byle gdzie. Bo studenci, którzy muszą sami na siebie zarabiać, mają obowiązki i jakieś aspiracje także istnieją :) Tymczasem po raz kolejny mamy do czynienia ze stereotypem "nieogarniętych" studentów na garnuszku rodziców. Dopiero pod koniec powieści główna bohaterka i jej chłopak Daniel zdają się powoli wychodzić z życia w fikcji, a nie są przecież, przynajmniej pod względem wieku, tzw. gimbusami.

Rozumiem, że takie wrażenie może wynikać z chęci ukazania depresji wśród młodych ludzi i ich problemów z określeniem własnej tożsamości (stąd epizod w szpitalu dla psychicznie chorych), ale można to było obudować jakąś głębszą refleksją. Może jakiś kontekst społeczny i psychologiczny? Próba wyjaśnienia tego niepokojącego stanu rzeczy bardziej szczegółowo, przywołując jakieś badania i proponując rozwiązania? Wydaje mi się, że dobry pisarz powinien zrobić porządny research przed rozpoczęciem pisania. To czyni jego książkę bardziej wiarygodną, nawet jeśli jest całkowitą fikcją. Wtedy jesteśmy w stanie w pełni dostrzec społeczne i jednostkowe problemy, które ukazuje.

Można by jednak stwierdzić - skoro "Piromani" wywołali we mnie takie wątpliwości i coś w rodzaju buntu, to znaczy, że lektura działa? Tak, działa! Tylko wydaje mi się, że książka dużo by zyskała, gdyby było w niej coś więcej niż rozterki emocjonalne bohaterów, ponieważ skupianie się na nich zbliża ją do typowych lektur dla nastolatków (może warto by pogłębić wątek ukraiński?). Autorka ma potencjał i trzymam kciuki za to, by udało się jej w pełni go rozwinąć.

Powieść młodzieżowa? Powieść studencka?

Książka sprawnie napisana, z ładną klamrą kompozycyjną i wciągającą fabułą, choć przewidywalną i bez mocnego zakończenia (może dlatego, że autorka chce napisać kolejną część?). Jest całkiem poprawna jak na powieść debiutancką, ale nie rewolucyjna zarówno pod względem warsztatu, jak i treści. Ponadto, "Piromani" powielają dużo...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Zawód: Korepetytor. Kompendium wiedzy Joanna Arłukowicz, Magdalena Procyszyn-Florczyk, Renata Wasilewska
Ocena 9,0
Zawód: Korepet... Joanna Arłukowicz,&...

Na półkach:

Potrzebna, ciekawie napisana i przejrzyście skomponowana publikacja. Może tylko za mało miejsca jest poświęconego aspektom prawnym wykonywania tego "zawodu". Przydałoby się uwzględnić np. sposób funkcjonowania tzw. centrów korepetytorskich, w których zatrudnia się korepetytorów z różnych przedmiotów - zarówno sytuację pojedynczego korepetytora, jak i osoby zarządzającej całą firmą. Takich centrów powstaje coraz więcej, głównie w dużych miastach. Poza tym zastanawiam się nad kwestią taką jak odpowiedzialność cywilna korepetytora - w końcu na czas zajęć dziecko pozostaje pod jego opieką. Czy warto kupić ubezpieczenie OC lub w jakiś inny sposób się zabezpieczyć, na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, zwłaszcza jeśli się nie jest jednocześnie nauczycielem pracującym w szkole? Wiąże się z tym jeszcze jeden problem - skoro nie ma czegoś takiego jak związek zawodowy korepetytorów, to czy istnieje możliwość jakiejkolwiek regulacji rynku i walki o prawa pracownicze? Jak widać, publikacja ta wywołała we mnie wiele pytań :) Kolejne to to związane stricte z warsztatem pracy korepetytora - czym powinien się on różnić, a w czym być podobny względem warsztatu pracy etatowego nauczyciela, który zwykle obcuje z większymi grupami uczniów? Mam na myśli przygotowanie metodyczno-psychologiczne we własnym zakresie. Oczywiście, musieliby się na temat wypowiedzieć doświadczeni korepetytorzy z różnych przedmiotów, także z tych, które nie są typowo szkolne. Może warto by więc pomyśleć o kolejnych publikacjach tego typu, przeznaczonych dla korepetytorów z poszczególnych dziedzin? Czekam na przewodnik dla korepetytorów-polonistów :)

Potrzebna, ciekawie napisana i przejrzyście skomponowana publikacja. Może tylko za mało miejsca jest poświęconego aspektom prawnym wykonywania tego "zawodu". Przydałoby się uwzględnić np. sposób funkcjonowania tzw. centrów korepetytorskich, w których zatrudnia się korepetytorów z różnych przedmiotów - zarówno sytuację pojedynczego korepetytora, jak i osoby zarządzającej...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Skrzydełko

z ostatnich 3 m-cy
Skrzydełko
2024-02-20 13:48:49
2024-02-20 13:48:49
Skrzydełko
2024-02-20 13:45:39
Skrzydełko dodała książkę Źródło na półkę Chcę przeczytać
2024-02-20 13:45:39
Skrzydełko dodała książkę Źródło na półkę Chcę przeczytać
Źródło Ayn Rand
Średnia ocena:
8.3 / 10
1678 ocen
Skrzydełko
2024-02-13 15:16:30
Skrzydełko oceniła książkę Biedne istoty na
8 / 10
2024-02-13 15:16:30
Skrzydełko oceniła książkę Biedne istoty na
8 / 10
Biedne istoty Alasdair Gray
Średnia ocena:
6.8 / 10
332 ocen
Skrzydełko
2024-02-05 09:05:34
2024-02-05 09:05:34
Skrzydełko
2024-02-05 09:03:35
Skrzydełko dodała książkę Inteligencja emocjonalna na półkę Teraz czytam
2024-02-05 09:03:35
Skrzydełko dodała książkę Inteligencja emocjonalna na półkę Teraz czytam
Inteligencja emocjonalna Daniel Goleman
Średnia ocena:
7.2 / 10
2173 ocen
Skrzydełko
2024-02-05 09:00:59
Skrzydełko dodała książkę Imię róży na półkę Chcę przeczytać
2024-02-05 09:00:59
Skrzydełko dodała książkę Imię róży na półkę Chcę przeczytać
Imię róży Umberto Eco
Średnia ocena:
7.9 / 10
16879 ocen

ulubieni autorzy [3]

Włodzimierz Odojewski
Ocena książek:
7,2 / 10
23 książki
1 cykl
Pisze książki z:
41 fanów
Iwona Chmielewska
Ocena książek:
7,5 / 10
33 książki
0 cykli
62 fanów
Marcin Świetlicki
Ocena książek:
7,0 / 10
52 książki
5 cykli
Pisze książki z:
501 fanów

Ulubione

Jonathan Carroll - Zobacz więcej
Antoine de Saint-Exupéry Mały Książę Zobacz więcej
Michaił Bułhakow Mistrz i Małgorzata Zobacz więcej
Winston Groom Forrest Gump Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
652
książki
Średnio w roku
przeczytane
54
książki
Opinie były
pomocne
56
razy
W sumie
wystawione
634
oceny ze średnią 7,2

Spędzone
na czytaniu
2 687
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
40
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
5
książek [+ Dodaj]