rozwiń zwiń
Spikeless_Hedgehog

Profil użytkownika: Spikeless_Hedgehog

Warszawa Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 1 rok temu
540
Przeczytanych
książek
619
Książek
w biblioteczce
42
Opinii
330
Polubień
opinii
Warszawa Kobieta
Uwielbiam zapach książek, budzi mnie do życia. Czasem jest to aromat nowości, przedsmak kolejnego świata zamkniętego w poręcznym formacie, innym znów razem woń pożółkłych od przewracania stronic. Każda z nich jest jak tajemnica, którą pragnę odkryć, w której mogę zatracić się bez reszty aż do ostatniej karty. Jakże subtelny jest ten ślad ludzkiej duszy ujęty w ramy czarnego tuszu.

Opinie


Na półkach: , ,

Miłość - pojęcie, które wymyka się wszelkim próbom zamknięcia w konkretnych ramach koncepcyjnych przedstawione zostało tutaj z perspektywy duchowej jako ostateczna autotranscendecja dostępna dla każdego i będąca wynikiem końcowego etapu wzrostu i rozwoju człowieka. Mistyczne doświadczenie miłości pozwala przekroczyć własne "ja", ego i wejść w wyższy wymiar postrzegania rzeczywistości i drugiego człowieka - jako doskonałego lustra nas samych. Otwarcie na bezwarunkową miłość, będące darem, który odkrywa się przed nami na pewnym etapie rozwoju pozostaje niezapomnianą i trwałą tęsknotą stanowiącą podstawę dalszych życiowych motywacji i działań. Na zawsze zmienia nasz sposób patrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. Znosi dualizm i podziały, pozostawiając doskonałe poczucie jedności i współbrzmienia z istnieniem. Przemiana ku doskonałej jedności jest naturalną konsekwencją "zmagań" z życiem i z demonami własnego "ja", przejściem od indywidualności do pełni.

Tę książkę można jedynie doświadczać, nie czytać. Słowa nie opiszą bowiem głębi i piękna pojęcia, o którym mówi autor. Jeżeli jednak zapadną gdzieś głębiej w nas, mogą stać się początkiem przemiany ku pełnemu odczuwaniu miłości.

Miłość - pojęcie, które wymyka się wszelkim próbom zamknięcia w konkretnych ramach koncepcyjnych przedstawione zostało tutaj z perspektywy duchowej jako ostateczna autotranscendecja dostępna dla każdego i będąca wynikiem końcowego etapu wzrostu i rozwoju człowieka. Mistyczne doświadczenie miłości pozwala przekroczyć własne "ja", ego i wejść w wyższy wymiar postrzegania...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Wilki w ścianach Neil Gaiman, Dave McKean
Ocena 7,1
Wilki w ścianach Neil Gaiman, Dave M...

Na półkach: , ,

Zabawna prosta historia ubarwiona fantastycznymi ilustracjami McKean'a.
Klimatyczna, lekka, delikatnie mroczna. Przypomina mi historie z dzieciństwa, których przyjemnie było się bać. Całość tworzy naprawdę miłą dla oka, choć nieskomplikowaną opowieść, bardzo podobną do "Koraliny".

Zabawna prosta historia ubarwiona fantastycznymi ilustracjami McKean'a.
Klimatyczna, lekka, delikatnie mroczna. Przypomina mi historie z dzieciństwa, których przyjemnie było się bać. Całość tworzy naprawdę miłą dla oka, choć nieskomplikowaną opowieść, bardzo podobną do "Koraliny".

Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Książka przedstawia postapokaliptyczną ponurą wizję świata, odartego z życia, jakie znamy. Nie ma w nim już zwierząt, niebo zasnute jest pyłem, spalone drzewa upadają pod własnym ciężarem, a pozbawieni schronienia i żywności ludzie, którzy przetrwali kataklizm, stają się dla siebie nawzajem realnym zagrożeniem. To świat czystej agresji, gdzie odhumanizowane grupy kanibali walczą o przetrwanie w tych surowych warunkach, dopuszczając się licznych nadużyć i czynów niegodnych istoty ludzkiej.

W tym martwym świecie ojciec z synem podejmują żmudną, przesyconą strachem wędrówkę na południe, ku wybrzeżu oceanu. Trudno oprzeć się wrażeniu, że cel jaki obrali mógłby być tak naprawdę dowolny, że chodzi wyłącznie o to, by trzymać się resztek nadziei, by poprzez drogę oprzeć się postępującej dehumanizacji, a ostatecznie by po prostu przetrwać kolejny dzień.

W rzeczywistości, w której ludzie polują na ludzi, gdy spotkanie nieznajomego na drodze może oznaczać śmiertelne niebezpieczeństwo, ludzka godność wystawiona zostaje na poważną próbę. W sytuacji, gdy najbardziej podstawowe ludzkie potrzeby nie znajdują zaspokojenia, a pierwotne instynkty obracają się przeciwko nam samym, zadajemy sobie pytanie czy potrafimy ocalić nie tylko nasze ciała, ale i dusze.

Książka przywodzi mi na myśl powieść Jose Saramago "Miasto ślepców" - granica, przy której zatracone zostaje człowieczeństwo w obu przypadkach jest bardzo krucha. W obliczu współczesnych aktów terroryzmu, wybuchających zamieszek, licznych aktów agresji i nadużyć można poddać w wątpliwość naszą dumę z bycia człowiekiem. Wygląda bowiem na to, że nasz kręgosłup moralny to tak naprawdę konstrukcja utrzymywana strachem przed karą i potrzebą przynależności społecznej. Żaden zaś konstrukt oparty na strachu nie może być trwały. Stąd już tylko krok od pytania o wrodzone dobro człowieka - czy aby na pewno mamy być z czego dumni? W naszej niechlubnej przeszłości agresja ludzka ulegała naturalnej regulacji przez konflikty i wojny, dziś, w czasach względnego pokoju, gdy brakuje takiego bufora, narastające i tłumione napięcie szuka innego ujścia. Ta powieść jest tak straszna, bo odnosi się do realnego zagrożenia, które tworzymy my sami.
Oszczędny język, przypominający miejscami współczesną poezję, dialogi zapisane w sposób, sugerujący dialog wewnętrzny - to wszystko dopełnia oszczędnej kreacji milczącego i cichego świata śmierci. Bohaterowie są tu całkowicie anonimowi, ojciec z synem nie zwracają się do siebie po imieniu, a spotkany w drodze wędrowiec przedstawia się im dowolnym imieniem, bo w tym apokaliptycznym świecie tożsamość jest już czymś całkowicie nierzeczywistym i pozbawionym znaczenia.

Książka wciąga i czyta się ją szybko, pod warunkiem że zaakceptujemy oszczędność w środkach wyrazu i urywany, niemal monosylabiczny sposób prowadzenia dialogów.
Nieco raziła mnie w trakcie lektury kreacja bohaterów, zwłaszcza chłopca, która nie przekonuje moim zdaniem, że mamy do czynienia z kimś autentycznym - z jednej strony chłopiec wyraża silny brak akceptacji dla upadku moralności ludzkiej, z drugiej znosi nową straszliwą codzienność w sposób kompletnie niedziecięcy i zbyt łatwy. Myślę, że autor za płytko potraktował portrety psychologiczne bohaterów i poświęcił zbyt mało uwagi im przeżyciom wewnętrznym. Człowiek jest przecież znacznie bardziej złożoną istotą, a jego przeżycia są bardziej skomplikowane i bogate.
Warto przeczytać, ale trzeba być przygotowanym na refleksję, dawkę dramatu, grozy i smutku, które nie znikną od razu wraz z przewróceniem ostatniej strony książki.

Książka przedstawia postapokaliptyczną ponurą wizję świata, odartego z życia, jakie znamy. Nie ma w nim już zwierząt, niebo zasnute jest pyłem, spalone drzewa upadają pod własnym ciężarem, a pozbawieni schronienia i żywności ludzie, którzy przetrwali kataklizm, stają się dla siebie nawzajem realnym zagrożeniem. To świat czystej agresji, gdzie odhumanizowane grupy kanibali...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Spikeless_Hedgehog

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [23]

Philip K. Dick
Ocena książek:
7,0 / 10
99 książek
10 cykli
Pisze książki z:
1813 fanów
Lian Hearn
Ocena książek:
6,8 / 10
9 książek
2 cykle
137 fanów
Michael Freeman
Ocena książek:
7,0 / 10
22 książki
0 cykli
Pisze książki z:
11 fanów

Ulubione

Carlos Ruiz Zafón Cień wiatru Zobacz więcej
Antoine de Saint-Exupéry Mały Książę Zobacz więcej
Becca Fitzpatrick Szeptem Zobacz więcej
Joseph Conrad - Zobacz więcej
Antoine de Saint-Exupéry Mały Książę Zobacz więcej
Henry David Thoreau Walden, czyli życie w lesie Zobacz więcej
Stephen King Cztery pory roku Zobacz więcej
Paulo Coelho Alchemik Zobacz więcej
Terry Pratchett Czarodzicielstwo Zobacz więcej
Jaume Cabré Wyznaję Zobacz więcej
Jaume Cabré Wyznaję Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
540
książek
Średnio w roku
przeczytane
30
książek
Opinie były
pomocne
330
razy
W sumie
wystawione
320
ocen ze średnią 6,8

Spędzone
na czytaniu
2 865
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
27
minut
W sumie
dodane
2
W sumie
dodane
1
książek [+ Dodaj]