rozwiń zwiń
Mirosława

Profil użytkownika: Mirosława

Nie podano miasta Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 1 dzień temu
1 030
Przeczytanych
książek
1 030
Książek
w biblioteczce
896
Opinii
7 257
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Kobieta
Recenzje piszę od 2012 roku. Jedną z moich pasji jest czytanie książek. Zamieszczam je na moim blogu: https://ezo-ksiazki.blogspot.com oraz na grupach dyskusyjnych na Facebooku i Instagramie. Współpracuję z kilkoma wydawnictwami ale też indywidualnie z autorami oraz ze sztukater.pl Chętnie czytam powieści z różnych gatunków, poza horrorami i mrocznymi thrillerami. Zapraszam do poznania moich opinii na ich temat.

Opinie


Na półkach: , , ,

„W lesie gęstym, ciemnym jak noc
Wiedźma spieszy, chce odzyskać swą moc"

Czasami okazuje się, że nie trzeba używać zbyt dużo zbędnych słów, by opowiedzieć tak wiele, jak zrobił to autor książki „Wyjąca wiedźma”. W skondensowanej formie pan Adam Szymkiewicz stworzył wciągającą kryminalną zagadkę z paranormalnym wątkiem i to ten element wysuwa się w niej na pierwszy plan.

Od razu jesteśmy wrzuceni w akcję, która dzieje się 19 lipca 2003 roku, gdy dwaj policjanci: Aleks i Robert gonią mężczyznę winnego śmierci kilku osób w brutalny sposób. Każda z ofiar została oznaczona numerem, wyznaczającym kolejność popełnianych zbrodni. Ujętego psychopatę prasa nazwała „Szalonym Jasiem”, a jego skazanie powoduje, że Aleks zaczyna słyszeć jakiś kobiecy głos wymawiający jego imię, ale to ignoruje, tłumacząc to zmęczeniem. Wkrótce dowiaduje się od pewnego księdza o legendzie, która sięga wydarzeń sprzed tysiąca lat.

„Wyjąca wiedźma” to debiut pana Adama Szymkiewicza, o którym znalazłam informację, że lubi horrory, jednak to jego pierwsze pisarskie dzieło nie jest nim w pełni. To opowieść, którą czyta się szybko i wystarczy na to jeden wieczór, gdyż nie jest to gruba książka, a raczej o niewielkiej objętości książeczka. Na niecałych 170 stronach w skondensowanej formie podążamy tropami I nie jest tutaj istotny tok śledztwa, lecz wszystko to, co się wokół niego dzieje. Ewidentnie widać, że przyczyną śmierci osób nie tkwi w realnych ramach, lecz wybiega ono poza naszą rzeczywistość. To pokazuje, że istnieją na tym świecie sprawy, w które trudno uwierzyć i które nie sposób zrozumieć i wyjaśnić racjonalnie.

Kryminalny watek autor otoczył tajemniczą otoczką o charakterze fantasy, mający swoje źródło w klątwie, jaka łączy teraźniejszość z przeszłymi wydarzeniami sprzed wielu wieków. Zabrakło mi przy tym rozwinięcia niektórych wątków, chociażby dotyczący przeszłości Roberta i Aleksa, gdy byli w domu dziecka. Również wątek romansu, jaki też się w pewnym momencie pojawia, jest bardzo pobieżny i skromnie zaznaczony, więc była to dla mnie historia niepełna, chociaż doprowadzona do końca z mocnym, ekspresyjnym zakończeniem. Sądziłam też, że wyjaśni się kwestia tego, dlaczego akurat Aleks ponosi skutki klątwy, ale też pada pod koniec książki kilka pytań, które są bez odpowiedzi, więc byłam zdziwiona napisem na ostatniej stronie, że „Wyjąca wiedźma” to dopiero pierwsza część serii. Jestem zatem ciekawa jaki pomysł ma autor na dalsze wydarzenia i mam nadzieję na nieco dłuższą formę drugiego tomu.

Książkę przeczytałam w ramach współpracy z wydawnictwem Novae Res

„W lesie gęstym, ciemnym jak noc
Wiedźma spieszy, chce odzyskać swą moc"

Czasami okazuje się, że nie trzeba używać zbyt dużo zbędnych słów, by opowiedzieć tak wiele, jak zrobił to autor książki „Wyjąca wiedźma”. W skondensowanej formie pan Adam Szymkiewicz stworzył wciągającą kryminalną zagadkę z paranormalnym wątkiem i to ten element wysuwa się w niej na pierwszy...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

"Łatwo o czyjąś sympatię i aprobatę, gdy wszystko idzie dobrze. Gorzej, gdy pojawiają się kłopoty. To właśnie dopiero wtedy można ujrzeć prawdziwą twarz drugiego człowieka."

O Joannie Jax, jako pisarce słyszałam wiele pozytywnych słów i czytałam wiele zachwytów nad jej książkami, więc gdy tylko nadarzyła się okazja, by poznać jej twórczość, bez zastanowienia z tego skorzystałam. W moje ręce trafiła powieść „Kair, czwarta rano”, która jest drugą częścią dylogii „Czas zapomnienia”. Zamawiając ją w nakanapie.pl wydawnictwo obiecało, że będzie część pierwsza wraz z nią, ale niestety tak się nie stało, więc postanowiłam mimo wszystko ją przeczytać, bez znajomości wcześniejszych wydarzeń. I było to trudne, bo najpierw musiałam zorientować się kto jest kim i o co chodzi. Zapowiadane w opisie morderstwa już się wydarzyły w „O północy w Berlinie” i to też było mylące. Nie mam zatem porównania do niej, więc jedynie odnoszę się do tego, jak odebrałam niniejszą książkę.

Zastajemy Ann-Karin Schneider ukrywającą się pod nazwiskiem Karen Brenen i Connora Evansa, których kiedyś łączyła gorąca miłość. Jednak pewne wydarzenia doprowadziły do tego, że Karen znienawidziła Connora i przestała mu ufać. Na długi czas ich drogi się rozeszły, jednak teraz, gdy od prowadzi śledztwo w sprawie morderstw, ponownie los ich zetknął. Po łączącym ich uczuciu nie zostało nic. Ona wciąż oskarża go o czyny, których on nie popełnił. Podobnie Evans oskarża swoją dawną kochankę o zbrodnię, ale nie potrafi oddać ją w ręce sprawiedliwości. Zapewnia ją, że udowodni jej, że nie jest winny temu, co zrujnowało życie Karen. Ja od razu uwierzyłam Connorowi i domyśliłam się, prawdy i z czasem nabrałam podejrzenia co do sprawcy przestępstw, co pokazuje, że nie warto wyciągać zbyt pochopnych wniosków, co zrobiła Ann-Karen, czym mnie do siebie zniechęciła. Zachowywała się irracjonalnie, zbyt emocjonalnie, a przez to wpakowała się w kłopoty.

„Tam, gdzie w grę wchodzą duże pieniądze, nie ma sentymentów.”

Fabuła nie od razu mnie porwała, być może dlatego, że nie znałam części pierwszej i nie wszystko od razu było dla mnie jasne. Mimo jej nieznajomości, po początkowej dezorientacji, z powodzeniem odnalazłam się w dalszej części powieści. Jej akcja toczy się raczej umiarkowanie, z niewielkimi zrywami i jest umiejscowiona w dwóch przestrzeniach czasowych. Pierwsza płaszczyzna to Berlin w roku 1947, a więc krótko po wojnie. Rozgrywają się w nim bieżące wątki związane z rozwiązaniem kryminalnej zagadki i dalszymi losami relacji między głównymi bohaterami. Przeplatają się z nimi wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat, jakie miały miejsce w niemieckiej kolonii w południowo-zachodniej Afryce i Kairze w latach przedwojennych, sięgających czasów sprzed I wojny światowej i łączących się z ciągiem zdarzeń biegnących aż do bieżących wątków. Cofamy się aż do 1912 roku, by poznać I to tam źródło obecnych wydarzeń i kłopotów bohaterów.

Dylogia „Czas zapomnienia” to udane połączenie kryminału retro z romansem i sensacją, ale też historycznymi wątkami ukazującymi sytuację na terenach zajętych przez okupantów w Afryce. Autorka oddała też klimat powojennego Berlina, gdzie trudno znaleźć miejsce bez zniszczeń, ale mimo to powoli ludzie powracają do swoich codziennych spraw. Wśród nich są i tacy, u których przeważa chęć zysku za wszelką cenę, ale przebieg wydarzeń pokazuje, że chciwość nigdy nie popłaca.

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakapanie.pl

"Łatwo o czyjąś sympatię i aprobatę, gdy wszystko idzie dobrze. Gorzej, gdy pojawiają się kłopoty. To właśnie dopiero wtedy można ujrzeć prawdziwą twarz drugiego człowieka."

O Joannie Jax, jako pisarce słyszałam wiele pozytywnych słów i czytałam wiele zachwytów nad jej książkami, więc gdy tylko nadarzyła się okazja, by poznać jej twórczość, bez zastanowienia z tego...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , , ,

„Całość zgarnie ten, kto przeżyje wszystkich,
czyli ten, kto ostatecznie umrze ostatni.”

Każdy z nas chodził do szkoły przez wiele lat, w czasie których poznawał mnóstwo osób. Z jednymi relacje układały się dobrze, z innymi nieco gorzej, a byli i tacy, z którymi w ogóle nie nawiązywało się żadnych bliższych znajomości. Jakiekolwiek by one nie były, po latach, już jako dorośli ludzie z nostalgią wracamy do czasów, gdy dopiero wchodziliśmy w dorosłość, a tym samym rodzi się ciekawość, co dzieje się u naszych kolegów i koleżanek z klasy i szkoły, do której razem chodziliśmy. Z tego względu chętnie organizowane są spotkania klasowe po latach, by powspominać dawne czasy i pogadać o aktualnych sprawach. Takie spotkanie postanowili zorganizować bohaterowie książki pt.: „Ostatni”, którą czytałam w formie elektronicznej, ale jest ona dostępna też w wersji papierowej.

Rysiek, Michał, Marcin, Piotr, Bartek, Olek, Filip i Jacek to ośmiu kumpli znający się ze szkoły średniej, wychowani na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, stanowią główne postacie tej powieści. Każdy ma za sobą inny życiowy bagaż wypełniony wspomnieniami z czasów szkolnych i w różny sposób radzący sobie z obecnymi realiami. Ich młode lata przypadły na przełomowe lata PRL-u, co zderzyło się z przemianą nie tylko ustrojową, ale też obyczajową, technologiczną i społeczną. Wraz z ich wzrastaniem i wchodzeniem w dorosłość następowały też zmiany w Polsce, o których też dowiadujemy się poprzez ich rozmowy i powroty do przeszłości. Ostatni raz widzieli się 15 lat temu i teraz stwierdzają, że to zdecydowanie jest za rzadko. Marcin rzuca pomysł częstszego spotykania się oraz założenia funduszu ostatecznego, na który będą przesyłać co miesiąc ustaloną kwotę, a jej całą uzbieraną sumę zbierze ten, kto z nich będzie żył najdłużej.

Szczerze pisząc, zupełnie czegoś innego się spodziewałam, po tym, jak przeczytałam blurb książki „Ostatni”. W jej krótkim streszczeniu głównego wątku pobrzmiewała groźna nutka i raczej oczekiwałam kryminalnej historii niż obyczajowej, a taką okazała się ta powieść. Byłam nastawiona na dynamiczną akcję i takiej nie otrzymałam. Pomysł z ustanowieniem funduszu miał ogromny potencjał, ale autor raczej postawił na ukazanie ośmiu męskich portretów ludzi, którzy po latach mają zupełnie inne postrzeganie rzeczywistości, niż to miało miejsce w czasach szkoły. Wraz z nimi poznajemy też inne osoby, które są związane z ich losami i wyłaniają się w trakcie opowiadania.

Każdy z bohaterów przedstawiony został w osobnych rozdziałach a ich wspólne losy ułożone aż w dziesięciu częściach, w których stopniowo odsłaniane są nam kolejne płaszczyzny fakty z życia poszczególnych osób. Poznajemy ich coraz lepiej i razem z nimi przeżywamy ich problemy, dylematy i codzienne sytuacje. Przebywamy z nimi od października 2018 roku, gdy mają oni po 45 lat, a kończymy w czasach pandemii w 2022 roku.

Całość prowadzona w narracji trzecioosobowej, a to daje możliwość ukazania w jednym czasie reakcji każdej ze stron. Fabuła toczy się wolno, gdyż wypełniają ją rozważania poszczególnych bohaterów, wspomnienia, wyjaśnienia, ale też opisy ich sytuacji czy sposobu myślenia. Dozowałam tę powieść po kawałku, gdyż nie byłam w stanie za jednym razem pochłonąć większej partii materiału. Powieść ma męski charakter, a kobiety są jedynie jednym z elementów życia bohaterów.

„Ostatni” to powieść złożona z różnych części, niczym puzzle, w których każdy element jest inny, ale razem tworzą wspólny życiowy wizerunek ludzi ze szkolnej ławy. Pan Maciek Bielawski stworzył opowieść na podstawie ośmiu męskich portretów pokolenia lat 70. XX wieku, które niejako są odzwierciedleniem polskich realiów, zarówno obecnych, jak i sprzed kilkudziesięciu lat. Opowiada o czasie przemian, czasie dorastania a wraz z nim o realizmie życia, który nie raz mija się z tym, co planujemy w młodości. Plany układane w przeszłości, gdy mamy po kilkanaście lat, często weryfikuje życie, a podejmowane decyzje mają wpływ na wiele spraw, które ukierunkowują nasze życie.

Egzemplarz książki otrzymałam od portalu Sztukater

„Całość zgarnie ten, kto przeżyje wszystkich,
czyli ten, kto ostatecznie umrze ostatni.”

Każdy z nas chodził do szkoły przez wiele lat, w czasie których poznawał mnóstwo osób. Z jednymi relacje układały się dobrze, z innymi nieco gorzej, a byli i tacy, z którymi w ogóle nie nawiązywało się żadnych bliższych znajomości. Jakiekolwiek by one nie były, po latach, już jako...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Mirosława Dudko

z ostatnich 3 m-cy
Mirosława Dudko
2024-04-22 11:46:38
Mirosława Dudko oceniła książkę Kair, czwarta rano na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-04-22 11:46:38
Mirosława Dudko oceniła książkę Kair, czwarta rano na
7 / 10
i dodała opinię:

"Łatwo o czyjąś sympatię i aprobatę, gdy wszystko idzie dobrze. Gorzej, gdy pojawiają się kłopoty. To właśnie dopiero wtedy można ujrzeć prawdziwą twarz drugiego człowieka."

O Joannie Jax, jako pisarce słyszałam wiele pozytywnych słów i czytałam wiele zachwytów nad jej książkami...

Rozwiń Rozwiń
Kair, czwarta rano Joanna Jax
Cykl: Czas zapomnienia (tom 2)
Średnia ocena:
7.9 / 10
90 ocen
Mirosława Dudko
2024-04-19 09:09:01
Mirosława Dudko oceniła książkę Ostatni na
6 / 10
i dodała opinię:
2024-04-19 09:09:01
Mirosława Dudko oceniła książkę Ostatni na
6 / 10
i dodała opinię:

„Całość zgarnie ten, kto przeżyje wszystkich,
czyli ten, kto ostatecznie umrze ostatni.”

Każdy z nas chodził do szkoły przez wiele lat, w czasie których poznawał mnóstwo osób. Z jednymi relacje układały się dobrze, z innymi nieco gorzej, a byli i tacy, z którymi w ogóle nie nawiązywało si...

Rozwiń Rozwiń
Ostatni Maciek Bielawski
Średnia ocena:
7.3 / 10
6 ocen
2024-04-18 20:00:59
Mirosława Dudko dodała cytat z książki Ostatni
2024-04-18 20:00:59
Mirosława Dudko dodała cytat z książki Ostatni

Całość zgarnie ten, kto przeżyje wszystkich, czyli ten, kto ostatecznie umrze ostatni.

Mirosława Dudko
2024-04-18 11:16:19
Mirosława Dudko oceniła książkę Jagiellonowie. Złoto i rdza na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-04-18 11:16:19
Mirosława Dudko oceniła książkę Jagiellonowie. Złoto i rdza na
8 / 10
i dodała opinię:

„Za Jagiellonów nie naród zawiódł,
lecz władza.” - Paweł Jasienica

W 2023 roku ukazała się publikacja poświęcona rodowi Piastów pt. „Drapieżny ród Piastów”, a po jej niewątpliwym sukcesie czytelniczym, pan Sławomir Leśniewski postanowił przybliżyć nam kolejny fascynujący okres naszych dzi...

Rozwiń Rozwiń
Mirosława Dudko
2024-04-17 16:03:02
Mirosława Dudko oceniła książkę Nie należę do ciebie na
5 / 10
i dodała opinię:
2024-04-17 16:03:02
Mirosława Dudko oceniła książkę Nie należę do ciebie na
5 / 10
i dodała opinię:

„błędy są nieodłącznym elementem życia każdego z nas. To na nich się uczymy, to one nas zmieniają.”

Rzadko piszę krytyczną recenzję, zwłaszcza jeżeli chodzi o debiuty. Niejednokrotnie miałam do czynienia z naprawdę dobrymi powieściami napisanymi przez początkujących pisarzy. Zawsze mnie c...

Rozwiń Rozwiń
Nie należę do ciebie Kinga Paulina Zabiega
Średnia ocena:
6.7 / 10
14 ocen
Mirosława Dudko
2024-04-15 18:44:05
Mirosława Dudko oceniła książkę The Finish Line na
9 / 10
2024-04-15 18:44:05
Mirosława Dudko oceniła książkę The Finish Line na
9 / 10
The Finish Line Kate Stewart
Cykl: Bractwo Kruków (tom 3)
Średnia ocena:
8.3 / 10
104 ocen
Mirosława Dudko
2024-04-15 18:41:01
Mirosława Dudko oceniła książkę Wyjąca wiedźma Tom I na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-04-15 18:41:01
Mirosława Dudko oceniła książkę Wyjąca wiedźma Tom I na
7 / 10
i dodała opinię:

„W lesie gęstym, ciemnym jak noc
Wiedźma spieszy, chce odzyskać swą moc"

Czasami okazuje się, że nie trzeba używać zbyt dużo zbędnych słów, by opowiedzieć tak wiele, jak zrobił to autor książki „Wyjąca wiedźma”. W skondensowanej formie pan Adam Szymkiewicz stworzył wciągającą krymina...

Rozwiń Rozwiń
Mirosława Dudko
2024-04-14 11:18:13
Mirosława Dudko oceniła książkę Desire or Defense na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-04-14 11:18:13
Mirosława Dudko oceniła książkę Desire or Defense na
8 / 10
i dodała opinię:

„Jeśli nie będziesz mówił o różnych rzeczach, one zawsze pozostaną uwięzione w twojej głowie, a ty oszalejesz.”

Naturą ludzką jest zbyt szybkie przypinanie komuś łatek, które często są krzywdzące i zbyt powierzchowne, skupiające się tylko na tym, co można dostrzec tzw. „gołym okiem”. Nie ...

Rozwiń Rozwiń
Desire or Defense Leah Brunner
Cykl: D.C. Eagles Hockey (tom 1)
Średnia ocena:
7.2 / 10
211 ocen
Mirosława Dudko
2024-04-11 11:13:45
Mirosława Dudko oceniła książkę Kompleks grzecznej dziewczynki na
9 / 10
i dodała opinię:
2024-04-11 11:13:45
Mirosława Dudko oceniła książkę Kompleks grzecznej dziewczynki na
9 / 10
i dodała opinię:

„Nie daj nikomu się powstrzymywać, życie jest zbyt krótkie. Buduj swoje imperium. Zabijaj smoki”

Pani Elle Kennedy ujęła mnie już raz swoją opowieścią w książce „The Deal. Układ”, która jest początkiem serii Off-Campus. Tam także fabuła osadzona jest w środowisku studenckim, ale połączona...

Rozwiń Rozwiń
Kompleks grzecznej dziewczynki Elle Kennedy
Cykl: Avalon Bay (tom 1)
Średnia ocena:
7 / 10
262 ocen
Mirosława Dudko
2024-04-10 12:27:07
Mirosława Dudko oceniła książkę Secret Obsession na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-04-10 12:27:07
Mirosława Dudko oceniła książkę Secret Obsession na
7 / 10
i dodała opinię:

„niektóre rzeczy powinny się zakończyć,
kiedy zepsuły się za pierwszym razem”

Decydując się na książkę „Secret obsession” nie spodziewałam się, że to jest kontynuacja powieści „Secret game”, czyli drugi tom trylogii „Secret”. Na froncie okładki nie ma o tym ani jednego słowa i oznaczenia,...

Rozwiń Rozwiń
Secret Obsession zblendowana
Średnia ocena:
8.5 / 10
19 ocen

ulubieni autorzy [8]

Agnieszka Andrzejczak
Ocena książek:
7,3 / 10
2 książki
0 cykli
3 fanów
Urszula Pieńkowska
Ocena książek:
8,4 / 10
3 książki
1 cykl
Pisze książki z:
8 fanów
Robert Noble
Ocena książek:
9,3 / 10
7 książek
0 cykli
20 fanów

Ulubione

Jennifer L. Armentrout Krew i popiół Zobacz więcej
Jennifer L. Armentrout Krew i popiół Zobacz więcej
Ewa Kassala Czas Bogini Zobacz więcej
Weronika Sawicka Bad girl Zobacz więcej
Julita Dziekańska Speedlove Zobacz więcej
M.B. Morgan Naucz mnie kochać Zobacz więcej
M.B. Morgan Naucz mnie kochać Zobacz więcej
Przemysław Lis Markiewicz Spowiedź Ducha Zobacz więcej
Karolina Winiarska Między nami Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Jennifer L. Armentrout Krew i popiół Zobacz więcej
Jennifer L. Armentrout Krew i popiół Zobacz więcej
Weronika Sawicka Bad girl Zobacz więcej
Ewa Kassala Czas Bogini Zobacz więcej
Przemysław Lis Markiewicz Spowiedź Ducha Zobacz więcej
Karolina Winiarska Między nami Zobacz więcej
Julita Dziekańska Speedlove Zobacz więcej
M.B. Morgan Naucz mnie kochać Zobacz więcej
M.B. Morgan Naucz mnie kochać Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
1 030
książek
Średnio w roku
przeczytane
52
książki
Opinie były
pomocne
7 257
razy
W sumie
wystawione
1 021
ocen ze średnią 8,3

Spędzone
na czytaniu
5 358
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
47
minut
W sumie
dodane
119
cytatów
W sumie
dodane
28
książek [+ Dodaj]