rozwiń zwiń

Premiera „Lassie, wróć!” już 20 sierpnia. Mamy bilety!

LubimyCzytać LubimyCzytać
13.08.2021

Najsłynniejszy pies świata powraca na duże ekrany. „Lassie, wróć!” to chwytająca za serce historia nierozerwalnej przyjaźni chłopca i jego wiernego owczarka Collie, oparta na bestsellerowej książce Erica Knighta, do dziś uchodzącej za najpiękniejszą tego typu opowieść, jaką kiedykolwiek napisano. Jej najnowsza, czarująca humorem ekranizacja powstała przy udziale studia Warner Bros. To kino familijne i bohater, którego z miejsca pokochają wszystkie pokolenia. Premiera „Lassie, wróć!” już 20 sierpnia!

Premiera „Lassie, wróć!” już 20 sierpnia. Mamy bilety! mat. prasowe

„Lassie, wróć!” to historia najwierniejszego psa świata i jego niezwykłej podróży w poszukiwaniu domu i najlepszego kumpla. Dwunastolatek Flo i suczka Lassie są parą nierozłącznych przyjaciół. Niestety tata chłopca traci pracę i cała rodzina musi przenieść się do małego mieszkania, gdzie psy nie są akceptowane. Zrozpaczony Flo, chcąc nie chcąc, musi rozstać się z Lassie. Pies zostaje oddany w ręce rozpieszczonej dziewczynki – Priscilli, która zawozi go do swojego domu nad morzem. Jednak gdy tylko nadarza się okazja, Lassie wykorzystuje szansę i ucieka. Dając popis niezwykłego sprytu i mądrości, przemierza cały kraj, by odnaleźć Flo. Ale nie tylko ona wpada na podobny pomysł. Również Flo, nie mogąc znieść samotności, zaczyna szukać suczki. Chociaż dwójkę przyjaciół dzielą setki kilometrów, chłopiec i zwierzę zrobią wszystko, żeby znów być razem.

W głównych rolach w wyreżyserowanym przez Hanno Olderdissena filmie grają Nico Marischka (Florian Maurer), Bella Bading (Priscilla von Sprengel), Sebastian Bezzel (Andreas Maurer) i Matthias Habbich (pan von Sprengel). W polskiej wersji głosów użyczyli m.in Patryk Siemek, Grzegorz Kwiecień, Stefan Knothe i Zofia Wołyniec. W tytułową rolę Lessie wcieliły się za to aż trzy psy: Bandit, Buddy i Bailey.

Film jest adaptacją ponadczasowej powieści Erica Knighta „Lassie, wróć!”.

Lassie, wróć Eric KnightW hollywoodzkiej Alei Sław swoje łapy odcisnęły trzy psy: Rin Tin Tin, Strongheart i Lassie. Rin Tin Tin i Strongheart były owczarkami niemieckimi a Lassie owczarkiem collie. I, mimo że przez wielu Lassie uznawana jest za element amerykańskiej kultury filmowej, to tak naprawdę jej książkowy pierwowzór pochodził z Wielkiej Brytanii. Serial „Lassie”, bijący rekordy popularności na całym świecie, był kręcony od 1954 aż do 1973 roku i dwukrotnie zdobywał nagrodę EMMY w kategorii najlepszy serial dla dzieci. Powieść, na podstawie której powstał, została wydana 1940 roku. W niej akcja dzieje się w Anglii i Szkocji. Producent „Lassie, wróć!” zdecydował, że właśnie ta książka będzie punktem wyjścia jego filmowej opowieści. Wraz z autorką scenariusza, Jane Ainscough („Podwójne kłopoty”, „Lato na Long Island”, „Mężczyzna prawie idealny”), wyruszyli na poszukiwania miejsc w Niemczech, w które mogliby przenieść opowieść o niezwykłym psie. „Zdecydowaliśmy, że to książka będzie dla nas wyznacznikiem – nie serial, czy filmy, które powstały przez lata. To w tej powieści samej w sobie jest największy ładunek emocjonalny”, mówi scenarzystka.

„Chcieliśmy, żeby nasza filmowa opowieść była historią z tu i teraz, ale jednocześnie była w nas wielka nadzieja, że uda nam się z książki, która powstała 80 lat temu, wziąć to, co najlepsze. Nie tylko psa, Lassie, którą wrzucilibyśmy w nowe konteksty. Tej historii nie udałoby się też opowiedzieć jeden do jednego”, uzupełnia producent. Z tego powodu świat przedstawiony w książce musiał zostać dostosowany do dzisiejszego. W książce historia dzieje się przed wybuchem II wojny światowej. Książę Rudling musi zwolnić wszystkich górników, w tym ojca młodego Joe. Rodzina powodowana ubóstwem jest zmuszona sprzedać psa Rudlingowi. Lassie trafia ostatecznie w ręce jego wnuczki, która zabiera psa do oddalonej o setki kilometrów posiadłości w Szkocji. Stamtąd Lassie ucieka w poszukiwania swojego człowieczego przyjaciela Joe. „Takich wątków nie udałoby się opowiedzieć w filmie, osadzonym w dzisiejszym świecie”, mówi producent. „Dlatego zdecydowaliśmy się na zmiany: mamy rodzinę, która po stracie pracy przez ojca przeprowadza się do mieszkania, w którym nie można mieć zwierząt. Tropem oryginalnej historii pies trafia w ręce byłego szefa ojca i jego wnuczki. Kiedy udają się na wycieczkę nad Morze Północne, Lassie ucieka w poszukiwaniu Flo”, precyzuje.

Książka została wydana w czasach, kiedy świat nie znał internetu. Jego siłę i siłę mediów społecznościowych w dzisiejszym świecie docenili twórcy filmu „Lassie, wróć!”. „Byłoby kompletnie nierzeczywiste, gdyby ktoś, szukający zaginionego psa, nie wykorzystał do jego znalezienia technologii: komputerów, smartfonów czy mediów społecznościowych. Właśnie dzięki nim Flo wpada na trop zaginionej Lassie”, motywuje producent.

Lassie, wróć!

Lassie

Lassie jest długowłosym owczarkiem collie i bohaterką wielu książek, filmów i seriali telewizyjnych. W dialekcie szkockim słowo „lassie” oznacza „dziewczynka”. Fenomen Lassie zapoczątkował swoim opowiadaniem, opublikowanym w Saturday Evening Post pisarz Eric Knight. Knight urodził się w szkockim Yorkshire. Jako dziecko przeprowadził się do Afryki – jego ojciec był handlarzem diamentów. Po jego śmierci wraz z matką przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. Tam skończył szkołę, studiował sztukę na New York National Academy of Design i pracował jako redaktor w różnych wydawnictwach prasowych. Pisywał nie tylko opowiadania, ale też i recenzje filmowe. Z reżyserem Frankiem Caprą napisał również scenariusz do filmu „Why We Fly”.

Lassie, wróć!

Do napisania o niesamowitym owczarku collie Knighta zainspirowała jego psia towarzyszka – owczarek collie o imieniu Toots. Pisarz miał farmę, na której były i owczarki collie, i inne rasy. Toots trafiła do autora jako szczeniak i już wtedy wykazywała się niezwykłą inteligencją. Według żony Knighta Toots potrafiła rozróżniać i rozumieć nadspodziewanie wiele słów i równie wiele komend. Ilekroć Eric Knight wyjeżdżał, Toots zajmowała pozycję przy wjeździe na farmę i utęskniona wyczekiwała powrotu swojego pana. Knight umieścił w centrum swojej opowieści właśnie taką wyjątkową suczkę. Początek opowieści ma miejsce w Yorkshire. Ta krótka forma literacka, w którą Knight ubrał przygody Lassie, była tak popularna, że wydawnictwo Winston-Verlag zapewniło sobie zawczasu prawa w przypadku, jeśli powstałaby powieść o niezwykłym psie. I ta powstała w 1939. Eric Knight każdego popołudnia czytał swojej żonie i malutkiej córce nowopowstałe rozdziały. Książka została wydana w 1940 roku i natychmiast stała się bestsellerem.

Jak wygrać bilety na film „Lassie, wróć!”?

Mamy dla Was 30 dwuosobowych zaproszeń na film, do wykorzystania w kinach Cinema City w terminie: 23-29 sierpnia. Wystarczy, że odpowiecie na pytanie: „Dlaczego Lassie ma wrócić?”. Na wasze propozycje czekamy do 20 sierpnia włącznie. Pamiętajcie, by nie przekroczyć limitu 1000 znaków ze spacjami. Odpowiedzi przysyłajcie mailem na adres konkurs@lubimyczytac.pl.

Z autorami najciekawszych odpowiedzi skontaktujemy się osobiście.

Więcej informacji o konkursie dostępnych jest w regulaminie.

Życzymy powodzenia!

Polska premiera filmu „Lassie, wróć!” już 20 sierpnia!

Artykuł sponsorowany


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Tully 19.08.2021 13:23
Czytelniczka

Zawsze ściska w gardle... Chętnie obejrzę nową ekranizację ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Shiloh 14.08.2021 10:41
Czytelnik

Ile już tego było...Lepiej by nakręcili dalszy ciąg kanadyjskiego serialu z lat 90. Nic lepszego, a zarazem tak innego od pozostałych filmów i seriali o tym psie nie powstało.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
jousna 13.08.2021 12:20
Czytelniczka

Już po oglądnięciu zwiastuna  miałam łzy w oczach. Zapowiada się bardzo dobry, rodzinny film  😊

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Myszka 13.08.2021 11:23
Czytelniczka

Książkę czytałam wielokrotnie, film również oglądałam kilka razy, niestety w konkursie udziału nie mogę wziąć ze względów zdrowotnych, bo miałabym problem z dotarciem do kina. W mojej okolicy nie ma po prostu Cinema City. Pozdrawiam. Zachęcam innych do udziału w konkursie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 13.08.2021 11:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post